Data publikacji:

Wysokie ciśnienie: jak obniżyć?

Wysokie ciśnienie jest bardzo niebezpieczne – nierzadko objawia się bardzo subtelnie, a może doprowadzić do groźnego zawału serca lub udaru mózgu. Sprawdź, jakie symptomy mogą wskazywać, że ten problem dotyczy także ciebie i dowiedz się, jak można leczyć za wysokie ciśnienie.

Czytaj również: Jak podnieść ciśnienie?
wysokie ciśnienie jak obniżyć

Wysokie ciśnienie – przyczyny 

O za wysokim ciśnieniu mówimy wtedy, kiedy jego wartość wynosi ponad 140 mmHg (ciśnienie skurczowe) lub ponad 90 mmHg (ciśnienie rozkurczowe). Szczególnie groźne są tzw. skoki ciśnienia, od bardzo wysokiego do krańcowo niskiego – to właśnie one sprawiają, że gwałtownie rośnie ryzyko udaru mózgu lub zawału serca. 

Przyczyny wysokiego ciśnienia mogą być bardzo różne. Przede wszystkim może pojawić się ono w przebiegu różnych schorzeń, np. w zespole Cushinga, chorobach nerek, chorobie tętnic nerkowych, zwężeniu aorty czy zespole Conna. Zwiększone ryzyko występowania dolegliwości występuje także u osób otyłych, palących papierosy, obciążonych genetycznie, spożywających duże ilości soli, nadużywających alkohol, a także takich, które stronią od aktywności fizycznej i mierzą się z wieloma stresorami na co dzień.  


Przeczytaj także:  Wysokie ciśnienie w ciąży - przyczyny i objawy


Warto jednak wiedzieć, że czasami wysokie ciśnienie ma charakter idiopatyczny, tzn. jego przyczyny nie są znane. 

Wysokie ciśnienie – objawy

Szacuje się, że wysokie ciśnienie to problem już co trzeciego dorosłego Polaka. Niestety, wielu z nich nie ma pojęcia o swojej dolegliwości, bo zazwyczaj nie objawia się ona jednoznacznie – objawy można przypisać wielu innych problemom ze zdrowiem. Są to między innymi:
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • potliwość,
  • kołatania serca,
  • obniżona sprawność fizyczna, 
  • problemy ze snem.

Jak obniżyć ciśnienie domowymi sposobami?

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na za wysokie ciśnienie jest po prostu zmiana stylu życia, a dokładnie:

  • Włączenie porcji ruchu na co dzień

Chodzi o minimum 30 minut aktywności fizycznej – może być to jazda na rowerze, pływanie, bieganie albo długi spacer. 

  • Ograniczenie ilości soli

Nie chodzi tylko o sól dosypywaną do dań, ale też o sprawdzanie pod tym kątem gotowych produktów.

  • Spożywanie ciemnej czekolady

Czekolada o wysokiej zawartości kakao pozwala obniżyć za wysokie ciśnienie, ponieważ zapobiega skurczom naczyń krwionośnych i sprawia, że są one bardziej elastyczne. 

  • Rzucenie palenia

W tym przypadku chodzi o nikotynę, która szybko i mocno podnosi ciśnienie krwi.
Uwaga! Osoby, które zażywają leki na wysokie ciśnienie, powinny również włączyć do diety produkty bogate w potas. Wspomniane preparaty mają bowiem zazwyczaj działanie moczopędne, a zwiększone wydalanie moczu prowadzi do powstania niedoborów tego pierwiastka. 

Wysokie ciśnienie – gotowe produkty do jego obniżenia

Wysokie ciśnienie można obniżyć też za pomocą gotowych preparatów dostępnych bez recepty. Są to:

  • Zioła

Przy nadciśnieniu może pomóc przede wszystkim głóg, dziurawiec oraz lipa. Napary z takich ziół należy wypijać co najmniej dwa razy dziennie. Można też kupić gotową mieszankę wyciągów z ziół w formie eliksiru – jest dostępna w aptekach internetowych pod nazwą „eliksir na nadciśnienie”.

  • Preparaty z kwasem acetylosalicylowym

Kwas acetylosalicylowy hamuje zlepianie się płytek krwi, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w zapobieganiu udarom i zawałom u osób z nadciśnieniem i innymi kłopotami sercowo-naczyniowymi. 

  • Preparaty w formie proszku

W kontrolowaniu ciśnienia krwi mogą też pomóc specjalistyczne preparaty w formie proszku, jak np. Medargin. Środek ten zawiera między innymi składniki (głównie L-argininę), które warunkują prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. 

Katelin MAG B6, Sanprobi Super Formuła albo preparaty firmy Swanson to z kolei środki w formie tabletek – one wszystkie także dostarczają cennych składników, które w znaczącym stopniu mogą obniżać ciśnienie krwi na co dzień i zapobiegać jego skokom. 

Uwaga! Warto pamiętać, że za wysokie ciśnienie krwi to poważna sprawa. Zanim więc sięgniesz po suplementy, skonsultuj się z lekarzem i upewnij, czy na pewno nie potrzebujesz specjalistycznych, dostępnych na receptę leków. 



Przeczytaj także:
  1. Jaki aparat do mierzenia ciśnienia kupić?
  2. Udar, a wylew. Czy oznaczają to samo?
  3. Jak poprawić krążenie? Sposoby na lepsze krążenie
  4. Suplementy na serce: jakie wybrać?


Autor: R. Wojtaś