Data publikacji:

Jak poprawić krążenie? Zobacz, co poprawia krążenie

Jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony organizmu powinny wzbudzić twoją czujność i sprawić, że zapiszesz się do lekarza. Szczególnie istotne są oznaki mogące wskazywać na problemy z krążeniem, które mogą doprowadzić do wielu chorób – od pojawienia się żylaków aż po zawał serca. Jak poprawić krążenie? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
Young asian woman doing face building facial gymnastics self massage and rejuvenating exercises touc

Jak rozpoznać problemy z krążeniem?

Problemy z krążeniem dają szereg objawów. Najbardziej charakterystyczne są zimne dłonie i stopy, które mogą oczywiście być również wynikiem innych rzeczy, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy po prostu nadmiernego stresu. Mimo to nie należy ich ignorować, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy mogące świadczyć o problemach z krążeniem. To np. drętwienie i mrowienie kończyn, które najczęściej przypisuje się niedoborom minerałów, a także wolno i trudno gojące się rany oraz owrzodzenia pojawiające się na stopach.
Problemy z krążeniem mogą również objawiać się problemami z koncentracją i zawrotami głowy, przewlekłym zmęczeniem, a nawet nadmiernie wypadającymi włosami i łamliwymi paznokciami. Jeżeli zauważysz u siebie któreś z oznak zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia – skonsultuj się z lekarzem.

Co poprawia krążenie? Aktywność fizyczna to podstawa

Nie bez powodu regularna aktywność fizyczna jest wymieniana jako jeden z najlepszych sposobów na profilaktykę wielu chorób. Sport to zdrowie – nie tylko pomaga poprawić krążenie poprzez usprawnienie przepływu krwi, ale także wspiera utratę kilogramów (np. w przypadku osób z nadwagą lub otyłością) i wzmacnia strukturę komórek krwi.
Co istotne, nie musisz od razu wykupywać karnetu na siłownię czy przebiegać maratonu. Wystarczy zacząć od 30-minutowego spaceru 5 razy w tygodniu.

Jak szybko poprawić krążenie? Hydroterapia to dobry pomysł

Co kryje się pod tą nazwą? Hydroterapia to zabieg, który możesz wykonać w domu w trakcie kąpieli. Najprościej mówiąc, to naprzemienne polewanie się zimną i gorącą wodą, które jest polecane każdej osobie zastanawiającej się, jak szybko poprawić krążenie. To metoda, dzięki której pobudzisz przepływ krwi i wesprzesz proces oczyszczania żył ze złogów.
Hydroterapię należy stosować przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez maksymalnie kilka minut. Nie zaczynaj od razu od lodowatej i bardzo gorącej wody. Zamiast tego na początku wystarczy mniejsza różnica temperatur, którą można stopniowo zwiększać.

Jak poprawić krążenie krwi? Leki dostępne w aptece

Warto podkreślić, że leki na krążenie powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie kupuj ich na własną rękę. Zamiast tego zacznij od diagnostyki pod okiem specjalisty. Jeżeli po przeprowadzeniu wywiadu i badań poleci zakup preparatu, to z pewnością będą to suplementy lub leki na krążenie zawierające kwas acetylosalicylowy, koenzym Q10, witaminę B (niacynę) czy nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.
W składzie suplementów i leków na krążenie mogą pojawić się też naturalne substancje – witaminy i minerały, sterole roślinne czy flawonoidy, których celem jest utrzymanie ciśnienia tętniczego krwi na właściwym i bezpiecznym poziomie. 

Co jeszcze poprawia krążenie?

Jak jeszcze możesz poprawić krążenie krwi? Oprócz aktywności fizycznej, hydroterapii i ewentualnego przyjmowania tabletek na krążenie warto również:
  • zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć cytrusów bogatych w hesperydynę i witaminę C, pikantnych przypraw, które mają pozytywne działanie na przepływ krwi, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • przyjrzeć się nawodnieniu organizmu (być może pijesz za mało wody);
  • postarać się zredukować stres;
  • rzucić palenie, zrezygnować z alkoholu i ograniczyć kawę.
  • A co na krążenie nóg? W tym wypadku warto zainwestować w specjalne rajstopy, pończochy lub podkolanówki kompresyjne (uciskowe) i podnosić kończyny dolne w trakcie przerw w pracy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.