Data modyfikacji:

Jak poprawić krążenie? Sposoby na lepsze krążenie

Masz zimne stopy i dłonie? Drętwieją ci ręce i nogi lub masz „pajączki” na udach i łydkach? To mogą być objawy zaburzenia krążenia krwi. Wszystkie niepokojące zmiany warto skonsultować z lekarzem.

Wiele z nich, na szczęście, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga specjalistycznego leczenia, wystarczą suplementy z apteki i domowe sposoby na poprawę krążenie. Sprawdź, co na krążenie jest najlepsze i jak dbać o krążenie domowymi sposobami. Przeczytaj.

trening kobiet

Zaburzenia krążenia krwi – co mi grozi?

Okazuje się, że nieprawidłowe krążenie krwi może powodować nie jedną, a wiele różnych chorób. Wszystko zależy od przyczyny problemu. Żylaki i obrzęki wynikają z zalegania krwi w żyłach, co może być związane z nieprawidłową pracą zastawek w naczyniach żylnych.

Miażdżyca jest spowodowana odkładaniem się złogów cholesterolowych w naczyniach tętniczych, które stopniowo zamykają ich światło. Grozi to niedokrwieniem i zawałem mięśnia sercowego. Innym objawem, który sprzyja zawałowi serca jest nadciśnienie.

Sprawdź: cholesterol - jak obniżyć, aby zapobiec miażdżycy i innym chorobom.

Zimne dłonie i stopy oraz drętwienie nóg mogą być spowodowane niedostatecznym przypływem krwi przez obwodowe części ciała. To częste objawy, na które skarżą się osoby, które przez wiele godzin siedzą w jednej pozycji.

Co na żylaki i obrzęki? Suplementy diety i leki bez recepty

Preparaty z diosminą ograniczają stopień przepuszczalności naczyń krwionośnych, zmniejszają zastój krwi w żyłach oraz działają ochronnie na naczynia krwionośne i łagodzą ewentualne stany zapalne w ich obrębie.

Ważnym składnikiem preparatu poprawiającego krążenie jest też hesperydyna, która zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.

Leki i suplementy wzmacniające serce

Jeśli cierpisz na zaburzenia pracy serca, wszystkie leki i suplementy diety, które chcesz przyjmować należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.

W aptece znajdziesz wiele suplementów diety i leków wzmacniających pracę serca bez recepty, które możesz stosować profilaktycznie. Wiele z nich w swoim składzie ma naturalne kwasy Omega-3 i Omega-6, żelazo, witaminy z grup A, B i C oraz ekstrakt z głogu.

Domowe sposoby na poprawę krążenia

Hydroterapia w domu

Włączaj naprzemiennie ciepłą i zimną wodę i polewaj się nią pod prysznicem lub w wannie. Dzięki temu naczynia krwionośne będą się rozszerzać i zwężać, co znacząco poprawi przepływ krwi przez nie.

Jedzenie cytrusów, żurawiny i porzeczek

Te owoce są doskonałym źródłem witaminy C (kwasu askorbinowego), która bierze udział w procesach uszczelniania naczyń krwionośnych i krzepnięcia krwi.

Ćwiczenia na poprawę krążenia

Nie musisz od razu wykonywać ćwiczeń siłowych czy trenować do maratonu. Przysiady, pajace, pływanie, jazda na rowerze czy nawet zwykły półgodzinny spacer wystarczą, by polepszyć krążenie.

Dobre efekty przynosi też chodzenie po schodach, dlatego nie unikaj ich. Czasem wystarczy zrezygnować z windy i pokonać kilka pięter o własnych nogach, by poczuć się lepiej.

Jedzenie zdrowych produktów i nie banie się przypraw

Słyszałaś o Buddha bowls? To pięknie ozdobione miski, wypełnione po brzegi apetycznymi kompozycjami warzyw i owoców z dodatkiem ryżu lub innych zbóż. To, co się w niej znajdzie zależy tylko od ciebie, dlatego możesz ją dowolnie personalizować.

Postaw na naturalne, nieprzetworzone produkty. Warzywa podaj surowe lub ugotowane na parze i unikaj kalorycznych sosów, zastąp je np. za pomocą guacamole.

Mieszankę warzyw i owoców udekoruj orzechami, pestkami dyni lub nasionami jadalnymi.

Ostre przyprawy, takie jak: pieprz, ostra suszona papryka, imbir mogą pozytywnie wpływać na krążenie krwi w organizmie, dlatego warto je dodawać do potraw nie tylko ze względu na poprawę walorów smakowych. Pamiętaj, że ostre przyprawy nie są dla każdego. Unikaj ich szczególnie, jeśli cierpisz na chorobę wrzodową żołądka.

Jedz przynajmniej raz w tygodniu rybę lub owoce morza. Staraj się sięgać po ryby świeże, niemrożone, jeśli masz taką możliwość. Te produkty są bogate w kwasy Omega-3, które są polecane w profilaktyce miażdżycy.

Jeśli masz wysoki cholesterol i podejrzenie choroby wrzodowej, unikaj takich produktów, jak:
  • smalec;
  • masło;
  • tłuste wędliny;
  • czerwone mięso.