Data publikacji:

Chcesz żyć? Zapomnij o wyciskaniu pryszczy!

Autor: Joanna Stanuch

Nie możesz powstrzymać się przed wyciskaniem pryszczy? Powinnaś nad tym solidnie popracować. Czas raz na zawsze rozprawić się ze szkodliwym mitem mówiącym, że pryszcze powinno zwalczać się właśnie w ten sposób. Wyciskanie może być nawet groźne dla życia!

Wyciskanie pryszczy: szkodliwy nałóg

Ten, który nigdy nie wycisnął choć jednego, niech pierwszy rzuci kamień. Pryszcze zdarzają się każdemu – niezależnie od rodzaju cery. Mogą pojawić się zarówno u posiadaczek cer trądzikowych, jak i tych suchoskórnych. To naturalna reakcja, która jest wynikiem zapchania ujścia mieszka włosowego nadmiarem zanieczyszczeń i sebum.

Nie można jednak zaprzeczyć, że nikt nie chce się nimi obnosić. U wielu osób, naturalną reakcją na pryszcza jest chęć jego wyciśnięcia. Czy to bezpieczne?

Dermatolodzy: wyciskanie pryszczy jest szkodliwe

Czas powiedzieć to głośno i wyraźnie – choć po wyciskaniu brzydka krostka znika, to wyrządzasz swojej skórze krzywdę. Dermatolodzy już dawno temu zgodnie orzekli, że mechaniczne usuwanie krostek to zły pomysł.

Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?

 • Narażasz skórę na zakażenie
 • Nawet, jeśli masz czyste ręce, a ranę zdezynfekujesz, otwarcie powłok skóry w taki sposób może doprowadzić do zakażenia. Bakterie mogą znajdować się na przykład pod paznokciami. A to sprawi, że mała, nieestetyczna krostka zamieni się w brzydko gojącą się ranę, a później – strupek, którego nie zakryjesz żadnym makijażem.

 • Możesz mieć blizny
 • Blizny potrądzikowe zostaną z tobą na zawsze (chyba, że zdecydujesz się na drogie zabiegi medycyny estetycznej). Wyciskanie i rozdrapywanie krost to mechaniczne uszkadzanie skóry, na co blizna jest naturalną odpowiedzią.

 • Przedłużasz proces gojenia
 • Pryszcz samoistnie znika w kilka dni. Wyciskając go ryzykujesz, że nie tylko zafundujesz sobie nieładną rankę, ale wskutek nadkażenia… pryszcz pojawi się znowu.

  Śmierć przez wyciskanie pryszczy?

  Słyszałaś już o tzw. trójkącie śmierci? Zaręczam, że to nie historia z fantastycznego filmu, ale potwierdzona biologicznie sytuacja, która może dotyczyć każdego, kto z lubością wyciska pryszcze.

  Trójkątem śmierci nazywa się obszar obejmujący nos oraz górną wargę. W tych okolicach znajdują się ważne odpływy żylne – jeden z żyły twarzowej do żyły zewnętrznej, a drugi od żyły kątowej, poprzez żyły oczne, aż do zatoki jamistej.

  Wyciskając pryszcze w okolicach trójkąta śmierci możesz sprawić, że bakterie zawarte w krostce przedostaną się do żył, a płynąc razem z krwią, doprowadzą do poważnych powikłań wewnątrzczaszkowych. Groźne powikłania to np. zapalenie zatoki jamistej, zapalenie opon mózgowych, zapalenia żył. Wierz, lub nie, ale medycyna zna przypadki zgonu po lekkomyślnym wyciskaniu krostek w tych okolicach…

  Czy pryszcze na twarzy znikną same?

  Niestety, ale zdarza się to bardzo rzadko. Co prawda, problem zwykle traci na sile z wiekiem, jednak brak odpowiedniej strategii walki z trądzikiem bardzo wydłuży trwanie dolegliwości. Czas w tym wypadku niekoniecznie działa cuda.

  Co zatem zrobić, by pryszcze stały się tylko przykrym wspomnieniem?

 • Odwiedź dermatologa
 • Nie wierz ślepo reklamowanym kosmetykom. Oczywiście, wiele z nich może być cennym wsparciem, ale na samym początku walki z pryszczami kroki powinnaś skierować do dermatologa. Po szczegółowym wywiadzie, lekarz zdecyduje o lekach, które sprawdzą się w twoim wypadku. W walce z trądzikiem pomocne okazują się badania hormonalne.

 • Zmień swoją pielęgnację
 • Wśród sposobów na pryszcze, jednym z najważniejszych jest dobór odpowiednich kosmetyków. Jeśli trądzik to twój problem, najpewniej jesteś posiadaczką cery tłustej. Wątpliwości co do jej typu możesz rozwiać u kosmetologa.

  Stosuj kosmetyki oczyszczające i ściągające, które usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczeń. Raz, dwa razy w tygodniu zafunduj skórze peeling i odpowiednią maseczkę. Z drugiej strony, nie zapominaj o nawilżaniu: stosuj lekkie, żelowe kremy, które nie zapchają porów skóry.

 • Zmień dietę
 • Pryszczom sprzyjają ostre przyprawy, czekolada, słodkie napoje i fast foody. Jeśli chcesz cieszyć się ładną cerą, czas zacząć odżywiać się zdrowiej.

 • Pij wodę
 • Minimum 2 litry dziennie. Zdrowa skóra to nawodniona skóra – woda jest niezbędna do odnowy komórkowej i naturalnego oczyszczania skóry od środka.

 • Nie dotykaj twarzy
 • Trudno to zwalczyć, jeśli stało się nawykiem, jednak postaraj się trzymać dłonie z dala od twarzy. W ten sposób ograniczysz przenoszenie na skórę różnych bakterii.

 • Czyść rzeczy, które mają kontakt ze skórą
 • Mówię tutaj o absolutnie wszystkim: komórce, pędzlach do makijażu, apaszce, poszewce na poduszkę. W przypadku skóry skłonnej o trądziku, higiena to absolutna podstawa.

 • Ostrożnie z makijażem
 • Nie powiem ci, abyś z niego całkowicie zrezygnowała – doskonale rozumiem, że kobieta z trądzikiem marzy o skutecznym zakryciu krostek. Dobieraj kosmetyki kolorowe rozważnie – zwracaj uwagę na to, by były lekkie i by zawierały składniki aktywne, które dodatkowo zmniejszą twój problem.

  Z trądzikiem walcz podstępem, a nie siłą. A może masz własne, sprawdzone sposoby na pozbycie się pryszczy?