Data publikacji:

Wyciskanie pryszczy. Dlaczego powinnaś zrezygnować z tego nawyku?

Masz trądzik lub zmiany hormonalne powodują, że przed miesiączką zmagasz się z tzw. wysypem? W takim razie na pewno dobrze znasz tę sytuację, w której budzisz się z nową krostą, która wręcz się prosi o wyciśnięcie. Chociaż sama wiele razy nie mogłam oprzeć się tej pokusie, to musisz wiedzieć, że warto się powstrzymać, ponieważ wyciskanie pryszczy to nawyk, który nie jest obojętny dla twojej skóry. Dlaczego warto się tego oduczyć i co możesz zrobić zamiast tego? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
wyciskanie pryszczy

Czy można wyciskać pryszcze? Rozwiewamy wątpliwości

Zastanawiasz się, czy można wyciskać pryszcze? Tak naprawdę można wszystko, czasami po prostu nie jest to dobry pomysł. Tak właśnie jest w tym przypadku – rezygnacja z tego nawyku jest najlepszym, co możesz zrobić dla swojej skóry.
Dlaczego wyciskanie pryszczy to zły pomysł? Przede wszystkim nieumiejętne lub niedokładne „usunięcie” zmiany skórnej poprzez wyciśnięcie jej zawartości palcami często przynosi efekt do zamierzonego, czyli wcale nie sprawia, że twarz wygląda lepiej. Zamiast tego jest zaczerwieniona, a stan zapalny ulega zaostrzeniu. To z kolei zwiększa ryzyko powstawania przebarwień i blizn, których usunięcie nie należy do najłatwiejszych zadań.
Co więcej, przy wyciskaniu pryszczy bardzo łatwo o rozsiewanie bakterii na inne partie twarzy. Efekt? Jeszcze więcej krost w miejscach, w których do tej pory nie miałaś z tym problemu. Próby samodzielnego usuwania krost mogą także powodować uszkodzenie bariery skórno-naskórkowej, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia.

Czym jest trójkąt śmierci na twarzy?

Słyszałaś kiedyś o trójkącie śmierci na twarzy? To – jak sugeruje już jego nazwa – trójkątny obszar zaczynający się od góry nosa (mniej więcej na wysokości oczu) i sięgający aż do kącików ust. Skąd tak groźnie brzmiące określenie? Wyciskanie pryszczy w tym miejscu może nieść za sobą poważne konsekwencje, jeśli dojdzie do infekcji. To np. zapalenie żył, tkanek oczodołu czy nawet opon mózgowych.
Właśnie dlatego, jeżeli musisz już wyciskać pryszcze – rób to u kosmetologa, który przeprowadzi zabieg w bezpieczny i higieniczny sposób, wykorzystując nowoczesne metody oczyszczania skóry.

Jak szybko pozbyć się pryszcza? Przetestuj te sposoby

Skoro wyciskanie pryszczy nie wchodzi w grę, to co robić, gdy na twarzy pojawi się niechciany gość? Z pomocą przychodzą przetestowane przez kobiety sposoby, które kosztują grosze, a przynoszą efekty widoczne gołym okiem.
Jak pozbyć się pryszczy? Zacznij od zainwestowania w maść ichtiolową lub pastę cynkową, które doskonale radzą sobie z bolącymi i podskórnymi zmianami skórnymi. Obie przeciwbakteryjnie, ale maść ichtiolowa dodatkowo „wyciąga” ropę na zewnątrz i jest lekiem, podczas gdy pasta cynkowa ma właściwości wysuszające.
Kobiety polecają również olejek z drzewa herbacianego, który należy stosować wyłącznie miejscowo i zachowując maksymalną ostrożność. To naturalny sposób na walkę z pryszczami, którego skuteczność tkwi we właściwościach olejku eterycznego – działa on przeciwbakteryjnie.
Możesz też udać się do drogerii i kupić plasterki na wypryski, które mogą być albo niewidoczne, albo dopełnić np. kolorowy makijaż. Ich popularność nie jest przypadkowa – ten niedrogi produkt zakrywa krostę, zmniejsza zaczerwienienie i wchłania wysięk, a do tego chroni przed nieświadomym dotykaniem i drapaniem zmiany skórnej. W składzie plasterków znajdziesz nie tylko polecany wyżej cynk i olejek z drzewa herbacianego, ale także kwas salicylowy lub hydrokoloid.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.