Data modyfikacji:

Filtry SPF - sprzymierzeńcy młodej skóry

Autor: Joanna Stanuch

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat ochrony przeciwsłonecznej jest ten, który mówi o jej konieczności wyłącznie w okresie letnim. Tymczasem, nasza cera jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych przez cały rok! Zwłaszcza teraz, gdy słońce daje znać o sobie coraz intensywniej, warto zaprzyjaźnić się z kosmetykami z ochroną SPF na co dzień.

Czym właściwie są filtry przeciwsłoneczne?

Filtry to nic innego, jak związki chemiczne mające na celu chronić skórę przed działaniem światła słonecznego. W kosmetyce wyróżniamy filtry absorbujące energię słoneczną oraz te, które uniemożliwiają jej przepuszczanie do skóry (ich działanie można porównać do odbijania światła przez lustro).

Dlaczego warto używać kosmetyków z SPF na co dzień?

O ile przez większość roku w naszym klimacie skóra ciała raczej jest zakryta odzieżą, o tyle twarz stale pozostaje po działaniem promieniowana słonecznego – zarówno latem jak i zimą, w różnym natężeniu. I choć opalenizna wielu z nas nadal kojarzy się z atrakcyjnym wyglądem, to niestety – jest ona jednym z głównych czynników sprzyjających starzeniu się skóry. Mimo, że mnóstwo kosmetyków kolorowych (np. podkłady czy pudry) obecnie posiadają filtry UV, ich działanie nie może równać się z efektami oferowanymi przez kremy, które na naszej skórze utrzymują się znacznie trwalej.

Kremy z filtrami, poza ochroną przez fotostarzeniem zapewniają nam także mniejsze prawdopodobieństwo powstawania posłonecznych przebarwień. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków poleca się przede wszystkim posiadaczkom jasnej karnacji  i wrażliwej na działanie promieni UV cery.

Ochrona przed UV i co jeszcze?

Obecnie kremy z zawartością filtrów SPF nie muszą oznaczać dla nas wyboru pomiędzy kosmetykiem chroniącym, a pielęgnującym. Możliwości jest ogrom – bez problemu znajdziemy kosmetyki z bardzo wysoką ochroną przed UV, dodatkowo działające matująco lub nawilżająco. W odróżnieniu od „pionierów”,  obecne kremy z filtrami nie muszą bielić skóry i wchodzić w niekorzystne interakcje z kosmetykami do makijażu.

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

2022-12-25
Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

2022-11-28
Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
makijaż jesienny

Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

2021-10-10
Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2021-08-05
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Krem do twarzy  UV

Krem z filtrem UV do twarzy. Jaki kupić?

2021-06-17
Szkodliwość promieni słonecznych to problem powszechnie znany, dlatego krem z filtrem UV to must have każdej kosmetyczki. Zdaniem specjalistów kosmetyk tego typu należy aplikować na twarz przez cały rok, a nie wyłącznie podczas wakacyjnych miesięcy. Z podwyższonym indeksem UV możemy mieć do czynienia nawet w grudniu lub styczniu. Z tego powodu tak ważny jest zakup kremu z filtrem UV, który najlepiej wpisze się w potrzeby naszej skóry. Nie wiesz, na jaki kosmetyk się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o codzienną ochronę przed słońcem.
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...