Data publikacji:

Przebarwienia na skórze: jak powstają, jak usunąć?

Przebarwienia na skórze to problem natury nie tylko estetycznej, lecz również zdrowotnej. Mogą być wynikiem promieniowania UV, zmian hormonalnych czy też różnych chorób. Jak usunąć przebarwienia na skórze? Jakie są rodzaje przebarwień? Sprawdź w artykule!
przebarwienia na skórze

Przebarwienia na skórze – przyczyny

Przebarwienia na skórze mogą przyjmować wiele postaci i występować w różnych miejscach. Najczęściej do ich powstawania przyczynia się słońce. Bezpośrednią przyczyną jest zaś nieprawidłowa praca melanocytów, komórek wytwarzających barwnik skóry – melaninę. W przypadku jasnych przebarwień występuje zbyt mała pigmentacja skóry, w przypadku ciemnych zaś – zbyt duża.

Do innych przyczyn przebarwień zaliczyć można zaburzenia hormonalne, alergie, ciążę, stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków), choroby przewlekłe i genetyczne, choroby skóry i wiele innych.

Wyróżniamy kilka rodzajów przebarwień na skórze – brązowe, białe czy też czerwone. Poniżej znajdziesz ich opisy.

Brązowe przebarwienia na skórze

Ciemne przebarwienia na skórze są efektem działania promieniowania UV. Czasem jednak przyczyną są inne problemy zdrowotne. Wyróżniamy kilka rodzajów brązowych przebarwień na skórze:

  • ostuda – nazwą tą określa się jasno- lub ciemnobrązowe plamy umiejscowione na twarzy. Zazwyczaj występują symetrycznie. Są często wynikiem problemów hormonalnych lub ciąży, czasem występują u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Przyczyną ostudy bywają również niektóre leki czy kosmetyki,
  • plamy soczewicowate – jasnobrązowe przebarwienia, mogą być wynikiem chorób genetycznych,
  • plamy typu kawa z mlekiem – jasnobrązowe przebarwienia na skórze, zazwyczaj niegroźne, czasem wskazują na chorobę genetyczną,
  • plamy wątrobowe – brązowe przebarwienia umiejscowione na twarzy, dekolcie lub ramionach, najczęściej występują u osób starszych, są wynikiem częstego opalania,
  • plamki starcze – efekt procesów starzenia się skóry.

Białe przebarwienia na skórze

Jasne przebarwienia na skórze są spowodowane niedoborem melaniny, naturalnego barwnika skóry. To z kolei łączy się z nadwrażliwością na promieniowanie UV. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się białych przebarwień na skórze należą:

  • przyjmowanie niektórych leków,
  • alergia (w tym na słońce),
  • problemy hormonalne,
  • niedobory witamin czy minerałów,
  • grzybica skóry,
  • zbyt intensywne opalanie.

Czerwone przebarwienia na skórze

Czerwone przebarwienia skóry mogą być umiejscowione na nogach i rękach, na tułowiu czy też na twarzy. Mogą być efektem takich dolegliwości, jak:

  • alergia (najczęstsza przyczyna),
  • atopowe zapalenie skóry,
  • grzybica,
  • świerzb,
  • ukąszenie owada,
  • inne choroby skóry.

Przeczytaj także: Wybieramy serum do twarzy - ranking najlepszych produktów

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się przebarwień skóry. Przede wszystkim należy odkryć, co spowodowało pojawienie się plam, a następnie unikać tego czynnika. Ponadto trzeba zrezygnować ze słońca i opalania się. Aby zapobiegać powstawaniu białych i brązowych przebarwień na skórze, stosuj krem ochronny z filtrem UVA i UVB. 
Borykasz się z problemem czerwonych plam na skórze? Udaj się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i przepisze ci odpowiednie leki. Jeśli przebarwienia są wynikiem alergii, możesz zaopatrzyć się w leki przeciwalergiczne oraz maści na świąd.
W przypadku białych przebarwień na skórze, może pomóc przyjmowanie witamin w maściach czy kapsułkach – np. witamin A i E. Najpierw jednak sprawdź, czy plamy są rzeczywiście efektem niedoborów, czy może innej choroby.
Masz ciemne przebarwienia na skórze? Istnieje wiele sposobów na rozjaśnienie brązowych plam. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych kremów wybielających i rozjaśniających. Zazwyczaj zawierają retinol, witaminy A, B czy C albo kwasy.
Skutecznym sposobem na rozjaśnienie ciemnych plam jest również stosowanie peelingów oraz maseczek. Najskuteczniejsze są zabiegi i kosmetyki zawierające naturalne kwasy, np. kwas migdałowy, pirogronowy czy też kwasy AHA.
Na przebarwienia pomogą również kosmetyki z aloesem czy też z ekstraktem z cytryny.
Szukasz domowych sposobów na przebarwienia na skórze? Wypróbuj wybielający tonik z cytryny lub maseczkę z sody oczyszczonej.

Pamiętaj, że przebarwienia na skórze mogą być efektem wielu chorób. Zanim więc skorzystasz z powyższych sposobów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Autor: Olga Wacholc