Data publikacji:

Jak powstają przebarwienia na skórze i jak z nimi walczyć?

Przebarwienia na skórze są łatwe do rozpoznania. Najczęściej przyjmują postać ciemnych, brązowych plamek, mają okrągły lub owalny kształt i widocznie odznaczają się na tle cery. Co istotne, nie tylko mogą występować w większych grupach, ale także są bardzo problematyczne w usunięciu. Skąd się biorą przebarwienia na skórze i co na nie stosować? Zapraszamy do lektury.
Asian woman with mirror in hand facial skin problems, acne and inflammation, red rash and allergies

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Poznaj ich przyczyny

O przebarwieniach skóry mówi się najczęściej w kontekście plam od słońca, czyli powstających w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Mowa o rezygnacji z korzystania z kremów z filtrem czy nakryć głowy, które osłaniają nie tylko twarz, ale także pozostałe partie ciała przed słońcem.
Inna kwestia to przebarwienia hormonalne, których winowajcami – jak można się domyślać – są zaburzenia hormonalne. Mogą wynikać one z okresu dojrzewania, ciąży, menopauzy czy nawet stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wbrew pozorom to nie hormony powodują powstawanie odbarwień na skórze. Zamiast tego zwiększają podatność na przebarwienia.
Czytaj również: Serum do twarzy - czym jest?
A co z plamami wątrobowymi? Wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z problemami z wątrobą. Zamiast tego pojawiają się w wyniku zwiększonej produkcji melaniny (pod wpływem większej aktywności melanocytów). Tak zwane plamy starcze występują najczęściej na twarzy, dekolcie i dłoniach seniorów.
Wyróżniamy również pozapalne przebarwienia skóry, czyli występujące w wyniku jej stanu zapalnego albo uszkodzenia. Niektóre z nich mogą być także spowodowane czynnikami genetycznymi albo być objawem stanów chorobowych organizmu, np. układu pokarmowego. Właśnie dlatego, jeśli na twoim ciele – nie tylko na twarzy – zaczynają pojawiać się odbarwienia na skórze, to warto skonsultować się z lekarzem.

Co na przebarwienia na skórze?

W zależności od rodzaju, ilości i przyczyny przebarwień na skórze można leczyć je albo w gabinecie dermatologa lub kosmetologa, albo w domu. Jeżeli masz pewność, że odbarwienia nie są objawem choroby, a jedynie rezygnacją z kremu z filtrem czy stosowanej kiedyś antykoncepcji – możesz śmiało spróbować walczyć z nimi w domowych warunkach. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo przebarwienia na skórze mogą być trudne do usunięcia.
Co na przebarwienia na skórze?
  • Zacznij od zainwestowania w kosmetyk z witaminą C. Może być to krem lub serum, najlepiej z kwasem askorbinowym. Stosuj go rano w duecie z kremem z filtrem, a efekty pozytywnie cię zaskoczą.
  • Inne składniki aktywne, które pomogą ci zmniejszyć widoczność przebarwień na skórze, to kwas azelainowy, glikolowy i kojowy oraz niacynamid (do 5%).
  • Regularnie wykonuj peeling, najlepiej sięgając po produkt enzymatyczny lub kwasowy. Stosuj go przynajmniej raz w tygodniu.
  • Jeżeli masz wyrobiony nawyk aplikacji i reaplikacji kremu z filtrem, rozważ wprowadzenie retinolu. Z jego pomocą nie tylko zmniejszysz przebarwienia, ale także zawalczysz ze zmarszczkami.
  • Możesz też zapisać się na jeden z zabiegów – laseroterapię, mezoterapię igłową, Dermapen czy peeling chemiczny. Chociaż są droższe niż zmiana domowej pielęgnacji, to zapewniają najlepsze efekty.

    Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak chronić się przed odbarwieniami na skórze?

    O wiele łatwiej zapobiegać przebarwieniom na skórze, niż z nimi walczyć. Właśnie dlatego – jeśli chcesz uniknąć plam od słońca – zacznij stosować codziennie krem z filtrem UV (najlepiej SPF 50). Dzięki niemu ochronisz cerę nie tylko przed powstawaniem przebarwień, ale także przed zmarszczkami. Oprócz tego nie wyciskaj i nie drap wyprysków.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.