Data publikacji:

Jak podnieść ciśnienie? Wypróbuj te bezpieczne sposoby

Niskie ciśnienie to dolegliwość, która potrafi naprawdę uprzykrzać życie. Ciągłe zmęczenie, bóle głowy, senność i omdlenia dają się we znaki. Jakie są przyczyny i objawy niskiego ciśnienia? Jak podnieść ciśnienie? Wypróbuj nasze bezpieczne sposoby!

mierzenie ciśnienia

Niskie ciśnienie – objawy. Co oznacza niskie ciśnienie?

Niskie ciśnienie to dolegliwość medyczna zwana również hipotonią. Częściej występuje u kobiet oraz osób o niskiej masie ciała, jednak nie jest to regułą. Niedociśnienie określa się zazwyczaj wtedy, gdy ciśnienie rozkurczowe spada poniżej 100 mm Hg. Choć zazwyczaj dolegliwość ta nie jest groźna, może naprawdę uprzykrzać życie, a czasem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego osoby borykające się z tym problemem powinny znać bezpieczne sposoby na to, jak podnieść ciśnienie.

Najczęstsze objawy niskiego ciśnienia to:

  • częste bóle głowy,
  • ciągłe zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • problemy z koncentracją,
  • przyspieszone tętno,
  • zawroty głowy,
  • zimne stopy i dłonie,
  • mdłości, a czasem nawet wymioty,
  • omdlenia.

Niskie ciśnienie – przyczyny

Niskie ciśnienie może mieć wiele przyczyn. Dolegliwość ta często ma podłoże genetyczne. Czasem pojawia się w ciąży na skutek zmian w organizmie, może wystąpić również w trakcie intensywnego odchudzania.

Do przyczyn niskiego ciśnienia należą również choroby, takie jak niewydolność serca, niedoczynność tarczycy czy niedoczynność kory nadnerczy. Hipotonia może wystąpić na skutek odwodnienia, nadmiernej utraty krwi czy ciężkich reakcji alergicznych. Często jest efektem przyjmowanych leków (np. na nadciśnienie czy też nasennych).

Jeżeli wykryjesz u siebie niedociśnienie, pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem. Być może wynika ono z choroby. W takiej sytuacji potrzebne będzie fachowe leczenie. Jeśli jednak doktor stwierdzi, że po prostu taką masz urodę, możesz z powodzeniem zacząć stosować domowe sposoby na niskie ciśnienie.

Niskie ciśnienie – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów niskiego ciśnienia. Opisujemy je poniżej.

  • Hipotonia pierwotna – ten rodzaj niedociśnienia często jest dziedziczny, nie wynika z innych schorzeń organizmu. Zazwyczaj dolegliwość ta jest niegroźna, choć może być naprawdę męcząca.
  • Hipotonia wtórna – to niskie ciśnienie wynikające z innych chorób organizmu lub przyjmowania konkretnych leków. Aby pozbyć się problemu, należy przede wszystkim przystąpić do leczenia pierwotnej dolegliwości.
  • Hipotonia ortostatyczna – jej głównym objawem są duże spadki ciśnienia na skutek nagłej zmiany pozycji ciała. Często robi ci się ciemno przed oczami lub zdarza ci się zemdleć, gdy nagle wstajesz z łóżka? To może być hipotonia ortostatyczna.

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne?

Niedociśnienie zazwyczaj nie jest niebezpieczne. Jeżeli jednak spada zbyt mocno, może być naprawdę groźne dla zdrowia. Czym grozi niskie ciśnienie? Nagłe omdlenia mogą prowadzić do stłuczeń lub nawet urazów głowy, zaś mdłości i wymioty – do odwodnienia. Dlatego ważne jest, aby poprawnie zdiagnozować, co jest przyczyną niedociśnienia, a następnie starać się walczyć z dolegliwością w bezpieczny sposób.

Jak podnieść ciśnienie? 7 skutecznych sposobów

Zastanawiasz się, jak podwyższyć ciśnienie w bezpieczny sposób? Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone porady.

Aktywność fizyczna sposobem na podniesienie ciśnienia

Pierwszym naszym sposobem na to, jak podnieść ciśnienie krwi, jest aktywność fizyczna. Nie od dziś wiadomo, że ruch pozytywnie wpływa na ciśnienie. Podnosi je i reguluje, sprawiając, że czujesz się znacznie lepiej. Oczywiście krótki spacer dwa razy w tygodniu nie wystarczy, aby poradzić sobie z problemem niskiego ciśnienia. Ruszaj się regularnie – biegaj, tańcz lub nawet spaceruj, ale często i systematycznie. Gwarantujemy, że szybko zobaczysz efekty.

Picie wody sposobem na podniesienie ciśnienia

Picie wody to kolejny skuteczny sposób na niskie ciśnienie. Odwodnienie organizmu jest jedną z częstych przyczyn hipotonii. Silne zmęczenie i mroczki przed oczami mogą oznaczać, że nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości płynów. Pij codziennie ok. 2 litry wody. To skuteczny sposób nie tylko na niskie ciśnienie, lecz także na zachowanie zdrowia. Warto od czasu do czasu zwykłą wodę zamienić na elektrolity. Jak zrobić napój elektrolitowy domowym sposobem? Dodaj do wody nieco soli, miodu oraz soku z cytryny. Taka mikstura nawadnia znacznie skuteczniej niż sama woda.

Jak podwyższyć ciśnienie? Dosalaj potrawy

Czy wiesz, że sól skutecznie podwyższa ciśnienie? Dlatego właśnie osoby borykające się z nadciśnieniem powinny znacznie zredukować jej ilość w swojej codziennej diecie. Odwrotnie wygląda sytuacja osób z niedociśnieniem. Jeśli cierpisz z powodu hipotonii, spróbuj nieco bardziej dosalać potrawy. W ten sposób zapobiegniesz utracie nadmiernej ilości wody z komórek. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Nadużywanie soli może sprawić, że niedociśnienie przerodzi się w niebezpieczne dla zdrowia nadciśnienie.

Jak podnieść ciśnienie? Opaski uciskowe

Jak podnieść niskie ciśnienie, które pojawia się podczas długiego przebywania w pozycji stojącej? Noś opaski uciskowe na nogi! Zmniejszają one ilość krwi zalegającej w łydkach i podudziach. Nie powinny one jednak uciskać za mocno, co mogłoby doprowadzić do zatrzymania krążenia w kończynach. Zamiast opaski uciskowej możesz po prostu zacząć nosić obcisłe rajstopy lub pończochy. Ponadto zbyt niskie ciśnienie można podwyższyć poprzez siadanie ze skrzyżowanymi nogami lub zakładanie nogi na nogę – raz jednej, raz drugiej.

Kofeina i teina na podniesienie ciśnienia

Nie od dziś wiadomo, że kawa skutecznie podwyższa ciśnienie. Z tego też powodu odradza się jej picie osobom cierpiącym na nadciśnienie. Jeśli borykasz się z hipotonią, możesz pozwolić sobie na nieco więcej kawy. Oczywiście nie wolno przesadzać. Zbyt duża ilość kofeiny może gwałtownie podnieść ciśnienie krwi, co również jest bardzo niekorzystne i może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Zamiast kawy możesz postawić na herbatę. Zawarta w niej teina również podwyższa niskie ciśnienie, jednak robi to znacznie subtelniej i rozkłada się wolniej, przez co efekt utrzymuje się dłużej.

Jak podwyższyć ciśnienie? Unikaj nagłych zmian pozycji ciała

Kolejnym sposobem na to, jak podnieść zbyt niskie ciśnienie, a właściwie jak mu zapobiegać, jest unikanie nagłych zmian pozycji ciała. Staraj się nie wstawać gwałtownie z fotela czy z łóżka, zwłaszcza gdy cierpisz na hipotonię ortostatyczną. W tej sytuacji krew nagle odpływa z głowy, co może doprowadzić do zawrotów lub nawet omdlenia. Jeśli długo leżysz lub siedzisz, wstawaj powoli i stopniowo. To powinno zapobiec nieprzyjemnym doznaniom.

Jak podnieść niskie ciśnienie? Unikaj alkoholu i papierosów

Ostatnim naszym sposobem na zbyt niskie ciśnienie krwi jest unikanie alkoholu i papierosów. Używki te mogą jeszcze bardziej obniżać ciśnienie, powodując mdłości i zawroty głowy. Nie każdy wie, że alkohol należy do grupy depresantów. Działa spowalniająco na układ nerwowy, między innymi obniżając ciśnienie. Jeśli więc cierpisz z powodu hipotonii, unikaj wszelkich używek lub chociaż zrezygnuj ze spożywania ich w nadmiernej ilości.

Autorka: Olga Wacholc