Inne przyczyny niedoczynności tarczycy to:
Objawy kliniczne nie są specyficzne. Mogą wskazywać na wiele schorzeń, dlatego najważniejszym kryterium w postawieniu prawidłowej diagnozy są badania hormonalne z krwi. Pod uwagę bierze się takie hormony, jak: TSH i tyroksynę (T4).
W pierwszej kolejności należy zbadać poziom TSH. Jeśli stężenie hormonu we krwi jest podwyższone, należy zbadać poziom tyroksyny, czyli T4. Stosunek obu hormonów względem siebie dużo mówi specjaliście. Jeśli stężenie TSH jest wysokie, a T4 niskie, można założyć, że masz do czynienia z pierwotną niedoczynnością tarczycy.
Pomocne są także inne badania z krwi, np. oznaczanie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy (przy podejrzeniu choroby Hashimoto) oraz USG tarczycy.
Możesz także skorzystać z testów dostępnych w aptece, ale pamiętaj, że ich skuteczność jest niższa niż tych wykonywanych z krwi.
Przynajmniej raz w tygodniu jedz ryby, które są doskonałym źródłem witaminy D i kwasów omega-3. Niedobór witaminy D jest szczególnie niebezpieczny w przebiegu choroby Hashimoto.
Zapobiegaj zaparciom, spożywając minimum 25g błonnika dziennie. Może to być błonnik kupiony w aptece, dodany do sałatki lub błonnik naturalny, który znajduje się w takich produktach, jak: kiełki, orzechy, pestki nasion strączkowych czy otręby. Możesz także dodać przyprawy, które pobudzają trawienie, np: bazylię, szałwię, imbir, kurkumę, kolendrę lub kmin rzymski.