Data modyfikacji:

Jod - źródła i objawy niedoboru

Autor: Marta Nikodem

Jod aż w 75 procentach gromadzi się w tarczycy i pobudza ją do produkcji ważnych hormonów. Niedobory tego pierwiastka nasz organizm może manifestować na różne sposoby.

Zdecydowałam się poruszyć ten temat ponieważ słyszy się, że co raz więcej osób ma problemy z tarczycą. Dowiadują się o tym zazwyczaj od endokrynologa do którego skierował ich inny lekarz. Problemy z tarczycą mogą mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest właśnie niedobór jodu. Zwróćmy więc uwagę na objawy niedoboru tego pierwiastka oraz na to, jak tym niedoborom możemy zapobiegać.

Mówi się nawet o epidemii niedoboru jodu. Dlaczego? Wielu producentów żywności kiedyś dodawało do swoich wyrobów jod. Został on jednak zastąpiony ogromną ilością toksycznych halogenków, które konkurują z jodem i mogą go wypierać. Szkodliwe halogenki znajdziemy w żywności, wodzie, lekach a nawet w różnych przedmiotach codziennego użytku. Mamy ich wszędzie pełno, a jodu niestety często zbyt mało. Wszystkim zainteresowanym polecam poczytać o szkodliwych halogenkach czyli o bromie, fluorze i chlorze.

Gdzie znajdziemy najwięcej jodu?

Największe stężenie tego pierwiastka znajduje się w wodzie morskiej oraz w niektórych produktach spożywczych. Warto więc nie tylko urozmaicać swoją dietę o produkty bogate w jod, ale także wybrać się na urlop nad Morze Bałtyckie. Tam powietrze nasycone jest jodem.

Nadmiar jodu

Ryzyko przedawkowania jodu jest niewielkie. Do objawów zatrucia jodem należą: pieczenie w ustach i gardle, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz białkomocz.

Są dostępne na rynku preparaty zawierające jod. Nie należy jednak ryzykować i stosować ich na własną rękę. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

makijaż jesienny

Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

2021-10-10
Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

Depilacja IPL w domu. Jak często, jakie efekty i czy warto?

2021-08-03
Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosie...
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...