Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy i choroba Gravesa-Basedowa są klasyfikowane jako choroby autoimmunologiczne tarczycy.
Układ immunologiczny błędnie rozpoznaje tarczycę jako ciało obce. Rozpoczyna walkę z narządem, który przecież nie jest wrogiem. Powstają przeciwciała, które skierowane są przeciwko komórkom tarczycy. Dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego gruczołu, którego naukowcy i lekarze na tę chwilę nie potrafią leczyć. Jak więc wygrać z Hashimoto?
Nie ma znaczenia z jakiego środowiska pochodzisz. Kayah, Kinga Rusin, Maffashion, Aneta Zając, Karolina Szostak, Agnieszka Włodarczyk i Kim Cattrall (grająca Samanthę w "Seksie w wielkim mieście") - co je łączy? Gwiazdy też chorują na Hashimoto.
Nazwa choroby brzmi egzotycznie, prawda? Choroba Hashimoto została po raz pierwszy opisana w 1912 roku przez japońskiego lekarza - Hakaru Hashimoto. Nazwano ją jego nazwiskiem.
Na początku możesz nawet nie wiedzieć, że chorujesz na Hashimoto! Choroba może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo. Hashimoto nie czuć i nie widać. Wskutek uszkodzenia komórek tarczycy dochodzi do zaburzeń produkcji i wydzielania hormonów. Rozwija się niedoczynność tarczycy, która może dawać objawy takie, jak: zmęczenie, senność, wypadanie włosów, spowolnienie przemiany materii.
Chcesz wiedzieć więcej o niedoczynności tarczycy? Sprawdź: Chora tarczyca? 10 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą
Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o niepokojących objawach. Skieruje cię na badania krwi i jeśli wyniki będą niepokojące – dalszą diagnostykę i leczenie przejmie endokrynolog. W postawieniu dokładnej diagnozy niezbędne jest badanie USG tarczycy i badanie poziomu hormonów z krwi.
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Stosując się do zaleceń specjalistów i przyjmując odpowiednie leki - Hashimoto można "wyciszyć". Nie można całkowicie wyleczyć tej choroby.
Po pierwsze: Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami endokrynologa.
Po drugie: Zmień styl życia – zacznij się ruszać, wyjdź na spacer lub wsiądź na rower!
Po trzecie: Uważaj na to, co jesz! Dieta powinna być zbilansowana, bogata w selen. Źródła selenu to przede wszystkim tuńczyk, czosnek i cebula, a także nasiona słonecznika.
Co wolno jeść, a czego nie wolno? Wiele osób cierpiących na Hashimoto, cierpi także na inne choroby autoimmunologiczne – celiakię lub cukrzycę. U chorych często występują nietolerancje pokarmowe – biegunka, wzdęcia i gazy. Pojawiają się po zjedzeniu niektórych produktów. Których produktów unikać? Czytaj dalej.
Coraz więcej kobiet planujących powiększenie rodziny lub tych, które są już w ciąży słyszy: "Choruje pani na Hashimoto". W większości przypadków przyszłe mamy chorowały jeszcze zanim zaszły w ciążę, a o chorobie dowiedziały się przez przypadek, wykonując badania krwi zalecone przez specjalistę. Hashimoto nie musi dawać jawnych objawów klinicznych! Badania w kierunku Hashimoto nie są obowiązkowymi badaniami rutynowymi w ciąży! Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę – opowiedz swojemu ginekologowi o objawach i poproś o skierowanie na badanie.
Poinformuj o tym swojego endokrynologa. Wybierz lekarza o podwójnej specjalizacji do prowadzenia twojej ciąży – ginekolog endokrynolog to najlepszy specjalista dla ciebie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Autorka: Natalia Ciszewska