Data publikacji:

Psychobiotyki – co to jest, działanie. Ranking psychobiotyków bez recepty

Z pewnością już wiesz, że jelita nazywa się naszym drugim mózgiem. Nie bez powodu – mają ogromny wpływ nie tylko na ogólne zdrowie organizmu, ale także na nastrój i psychikę. Stąd też rosnąca popularność psychobiotyków – preparatów, które mogą okazać się skutecznym wsparciem w przypadku nadmiernego stresu, stanów lękowych czy depresji. Jakie wybrać psychobiotyki i co to takiego? Sprawdzamy!
Man taking medicine

Psychobiotyk – co to?

Co to jest psychobiotyk? Jeśli pierwszy raz słyszysz tę nazwę, to wcale nie oznacza, że jesteś w tyle. To całkiem nowe pojęcie, które przedstawił światu w 2013 roku duet psychiatry klinicznego i neurologa – profesora Teda Dinana i Johna Cryana.
Definicję można znaleźć między innymi na stronie producenta jednego z tego typu preparatów, marki Sanprobi. Zgodnie z nią psychobiotyki to „preparaty probiotyczne, które po spożyciu w odpowiedniej ilości, poprzez interakcję z bakteriami jelitowymi, przynoszą korzyści dla naszego organizmu i wspierają nasze zdrowie psychiczne, działając na oś podwzgórze–przysadka–nadnercza (HPA). Psychobiotyki zawarte w suplementach diety to żywe bakterie, których szczepy mogą hamować stan zapalny i obniżać poziom kortyzolu”.
Brzmi skomplikowanie? Najprościej mówiąc, psychobiotyki to probiotyki wspierające zdrowie psychiczne. Mowa o konkretnych szczepach bakterii, w szczególności o:
  • Lactobacillus helveticus,
  • Lactobacillus rhamnosus,
  • Lactobacillus acidophilus,
  • Lactobacillus reuteri,
  • Bifidobacterium longum,
  • Bifidobacterium infantis,
  • Streptococcus thermophilus.
  • Psychobiotyki – działanie

    Skoro odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytanie związane z psychobiotykami, czyli co to takiego, czas sprawdzić, jak działają. Przede wszystkim wymienione szczepy bakterii wspierają pracę układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego. Psychobiotyki mogą:
  • obniżać poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu,
  • stymulować syntezę komórek przeciwzapalnych czy serotoniny,
  • wytwarzać kwas gamma-aminomasłowy (GABA), którego niedobór może powodować stany lękowe i depresyjne oraz ataki paniki.
  • W związku z tym psychobiotyki mają działanie przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dodatkowo poprawiają funkcje poznawcze.

    Psychobiotyki – wskazania do stosowania

    Kiedy warto rozważyć stosowanie psychobiotyków? Suplementy diety są polecane jako wsparcie leczenia depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zespołu stresu pourazowego czy nawet autyzmu i ADHD. Oprócz tego psychobiotyki mogą okazać się pomocne u pacjentów z chorobą Alzheimera lub Parkinsona.

    Psychobiotyki – przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne

    Zgodnie z aktualną wiedzą psychobiotyki należą do bezpiecznych suplementów diety, a co za tym idzie – nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Jedyne, o czym warto pamiętać, to upewnienie się, czy nie masz alergii lub nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu.
    A czy po wprowadzeniu psychobiotyków mogą wystąpić skutki uboczne? Tak, jednak zazwyczaj są one krótkotrwałe. To np. wzdęcia, gazy, biegunki lub zaparcia, które powinny ustąpić po kilku dniach.

    Jak stosować psychobiotyki?

    Zgodnie z zaleceniami dietetyka, gastrologa lub psychiatry, ewentualnie lekarza rodzinnego. Dodatkowo – zanim zaczniesz w ogóle stosować zalecony psychobiotyk – zapoznaj się z informacjami, które producent umieścił na opakowaniu. Możesz również skonsultować się z farmaceutą.

    Wybieramy najlepsze psychobiotyki – ranking

    Jaki jest najlepszy psychobiotyk? Sprawdź ranking preparatów dostępnych bez recepty, które cieszą się największą popularnością. Pamiętaj jednak, że wybór odpowiedniego produktu powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, a sam psychobiotyk – dobrany do twoich problemów i potrzeb.

    Sanprobi Stress

    Jeden z najpopularniejszych psychobiotyków. Sanprobi Stress zawiera bakterie probiotyczne Lactobacillus helveticus Rosell – 52 i Bifidobacterium longum Rosell – 175, jest wolny od glutenu oraz może być stosowany już od 3. roku życia.
    Suplement diety ma postać kapsułek. Producent opracował jego formułę specjalnie z myślą o osobach, które zmagają się ze stresem związanym z codziennymi obowiązkami i życiem zawodowym. Sanprobi Stress może być stosowany również podczas antybiotykoterapii i nie musi być przechowywany w lodówce.

    ActivLab

    ActivLab to psychobiotyk, w którym znajdziesz aż 6 szczepów bakterii probiotycznych, które mogą okazać się pomocne u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, zmęczeniem czy depresją. To: Bifidobacterium infantis (BI02), Bifidobacterium longum (BL-G301), Lactobacillus acidophilus (LA02), Lactobacillus helveticus (LH060), Lactobacillus reuteri (LRE02) oraz Lactobacillus rhamnosus GG.
    Popularny psychobiotyk jest ma postać kapsułek dojelitowych, odpornych na działanie pH żołądka. Dzięki temu masz pewność, że cenne bakterie trafią tam, gdzie powinny – prosto do jelit.

    Psychobiotyk Yango 

    Preparat Yango to połączenie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i Bacillus coagulans MTCC 5856. Suplement diety zawiera bakterie probiotyczne w formie zarodników (LactoSpore®), przez co namnażają się dopiero po dotarciu do jelit. Dzięki temu psychobiotyk Yango może pochwalić się skutecznością i wysoką przeżywalnością bakterii. Suplement diety ma postać kapsułek.

    Medica Line ProbioBalance Aliness BIFIZEN

    Psychobiotyk w postaci kapsułek, w którego składzie znajdziesz między innymi Polisacharyd Fibregum™ Bio LAW (aw< 0,2%), ekstrakt z babki lancetowatej oraz specjalnie opracowany MICROENCAPSULATED PROBIOTIC BIFIZEN® BLEND. To Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103, Limosilactobacillus fermentum LF16 (DSM 26956), Lacticaseibacillus rhamnosus LR06 (DSM 21981), Lactiplantibacillus plantarum LP01 (LMG P-21021) i Bifidobacterium longum 04 (DSM 23233).
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.