Data publikacji:

Dermatoskopia. Co to za badanie i kiedy je wykonywać?

Zgodnie ze statystykami i głosami ekspertów rośnie zachorowalność na nowotwory skóry. Potwierdzają to m.in. wyniki badania sondażowego przedstawionego w 2022 roku przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii (EADV), z którego wynika, że nawet ponad 7 milionów dorosłych Europejczyków choruje na raka skóry. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, tak i tu liczy się szybkie wykrycie i rozpoczęcie leczenia. Pomaga w tym dermatoskopia. Co to za badanie, jakie są wskazania do jego wykonania i jak przebiega? Znamy odpowiedź.
Female doctor checking patient with dermatoscopy in clinic

Dermatoskopia – co to?

Co to jest dermatoskopia? To szybkie i bezinwazyjne badanie dermatoskopowe, które może nawet uratować twoje życie. Metoda diagnostyczna obejmuje nie tylko znamiona na skórze, ale także błony śluzowe. Dzięki niej można wykryć we wczesnym stadium ewentualne nowotwory złośliwe (w tym czerniaka).
W trakcie dermatoskopii używa się dermatoskopu – urządzenia wyposażonego w soczewkę powiększającą i światło, dzięki którym można w powiększeniu dokładnie obejrzeć podejrzane znamię. Dermatolog ocenia jego asymetrię, granice, kolor i dodatkowe struktury, np. widoczne smugi i kropki.
Czytaj również: Niedobór żelaza
Co ciekawe, dermatoskopię wykorzystuje się nie tylko w diagnostyce nowotworów złośliwych. Równie często korzysta się z niej w przypadku innych chorób skórnych, takich jak łuszczyca, grzybica i włókniaki.

Wskazania do dermatoskopii

Każdy z nas powinien regularnie badać zmiany skórne. Najlepiej robić to raz w roku, np. w okresie jesienno-zimowym. Szczególnym wskazaniem do umówienia się szybciej na dermatoskopię są:
  • pieprzyki,
  • nowe zmiany skórne,
  • zmiany w obrębie istniejących już zmian skórnych (powiększenie, zmiana rozmiaru, przebarwienie),
  • przebyte nowotwory skórne,
  • problemy skórne wymagające szybkiej diagnostyki (np. nadżerki czy widoczne zmiany na paznokciach).
  • A czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania dermatoskopii? Nie. Badanie jest w 100% bezpieczne, dlatego można wykonywać je u każdego, nawet u dzieci i kobiet w ciąży.

    Jak wygląda dermatoskopia?

    Dermatoskopia jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Nie wymaga również specjalnego przygotowania i trwa do kilkudziesięciu minut (w przypadku pojedynczej zmiany może być to nawet kilka minut). Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad. W tym momencie warto wspomnieć o wszelkich niepokojących sygnałach, np. zmianie wyglądu znamienia.
    Kolejnym krokiem jest przyjęcie wygodnej pozycji. Można stać, leżeć lub usiąść na krześle. Następnie dermatolog przykłada dermatoskop do skóry w celu nawet 10-krotnego powiększenia znamienia. Urządzenie optyczne jest dodatkowo wyposażone w światło, które umożliwia dokładniejsze badanie i ocenę danego obszaru.
    Dermatolog wykonuje zdjęcie zmiany skórnej i porównuje je z wcześniej przeprowadzonym badaniem. W razie potrzeby decyduje o częstszej kontroli lub usunięciu podejrzanego znamienia i przekazaniu go do badania histopatologicznego.

    Dermatoskopia a wideodermatoskopia – różnice

    Umawiając się na badanie zmian skórnych, dermatolog może zaproponować ci nie tylko dermatoskopię, ale także wideodermatoskopię. Wiesz już, na czym polega pierwsza technika diagnostyczna. A co z tą drugą?
    Wideodermatoskopia to nowocześniejsza i dokładniejsza technika analizy zmian skórnych – ich rozmiaru, koloru i symetrii. Dzięki temu z jej pomocą można wykryć nawet małe nowotwory w bardzo wczesnym stadium. Dodatkowo – jak wskazuje nazwa badania – w trakcie wideodermatoskopii rejestruje się obrazy, które można łatwo archiwizować i w razie potrzeby przeglądać (np. w celu porównania).
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.