Data publikacji:

Jaki wioślarz do domu? Ranking ergometrów

Ergometr wioślarski, zwany inaczej wioślarzem, to prosty i bardzo skuteczny sprzęt przeznaczony do treningu cardio i interwałowego. Nie jest jednak tak popularny jak rowerek stacjonarny czy bieżnia, jednak jest przez wielu ceniony i polecany.
Sporty woman on rowing machine in gym
Wioślarz, zdaniem ekspertów, bije na głowę pozostały sprzęt przeznaczony do ćwiczeń cardio. W zestawieniu z bieżnią, rowerkiem i orbitrekiem wypada następująco:
  • wioślarz angażuje do 85–90% mięśni osoby ćwiczącej,
  • orbitrek – do 80% mięśni,
  • bieżnia i rowerek – maksymalnie 60% wszystkich mięśni
  • Patrząc na to z perspektywy treningu cardio, im większa część ciała zaangażowana jest w trening, tym lepsze efekty i większa liczba spalonych kalorii. Idąc tropem najbardziej opłacalnego i optymalnego sprzętu, bez dwóch zdań polecamy zainwestować w ergometr wioślarski. Jaki wybrać do domu?
    Czytaj również: Orbitrek – jaki wybrać?

    Jaki wioślarz do domu?

    Ergometr wioślarski charakteryzuje się niewielką masą i kompaktowymi wymiarami, porównując go do innych sprzętów przeznaczonych do treningu domowego. Jego waga rzadko kiedy przekracza 40 kilogramów. Do tego jest dość wąski i niski. Największym wymiarem jest jego długość, która w największych modelach osiąga do 2 metrów. Pozwala to na łatwe przenoszenie zestawu, a także na wygodne przechowywanie.
    Wioślarz przeznaczony jest praktycznie dla każdego. Wyjątkiem są osoby, które spotykają się z bólami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Schorzenia tej partii ciała dyskwalifikują użytkowanie wioślarza i wymagają konsultacji lekarskiej. Na czas istnienia problemów zdecydowanie bardziej poleca się orbitrek. Poza powyższym przykładem nie ma większych wykluczeń i przeciwwskazań do użytkowania ergometru wioślarskiego.
    Ergometry wioślarskie dzielą się na 3 podstawowe grupy:
  • ergometr wioślarski magnetyczny – charakteryzuje się tym, że podczas ruchu napędzane jest koło zamachowe wyposażone w magnesy. Na drugim zestawie, równoległym do koła, również znajdują się nakładki magnetyczne, których zadaniem jest hamowanie. Regulując stopień oporu, ergometr zbliża lub oddala od siebie te dwa zestawy. Cechuje się bardzo cichą pracą i szerokim zakresem oporów. Jest również mniejszy od innych rodzajów i z reguły oferuje więcej możliwości treningowych. Jego obsługa i eksploatacja jest łatwa, a sama cena najniższa ze wszystkich rodzajów. Z minusów warto zaznaczyć fakt, że nie imituje wiosłowania w wodzie, podczas którego mocniejsze ciągnięcie równe jest z większym oporem. Jednak dla celów domowych i typowo amatorskich zdecydowanie najbardziej polecany;
  • ergometr wioślarski powietrzny – zestaw napędzany ruchem koła zamachowego wyposażonego w łopatki, które pracują jak wentylator, przecinając powietrze. Regulacja oporów odbywa się przy pomocy przepustnicy, która odpowiada za dostarczanie do ergometru odpowiedniej ilości powietrza. Im jest go więcej, tym większą pracę trzeba wykonać. Dodatkowo koło zamachowe szybciej się wyhamowuje, co sprawia, że osoba ćwicząca musi włożyć więcej siły, aby utrzymać je w ruchu. Jest najbardziej wytrzymałym ergometrem spośród wszystkich rodzajów. Świetnie imituje pracę wioślarza w wodzie i oferuje szeroki zakres oporów, co pozwala znacząco urozmaicić trening. Z wad ergometru wioślarskiego powietrznego warto zaznaczyć głośną pracę spowodowaną przepływem powietrza, co w domowych warunkach może przeszkadzać nie tylko domownikom, ale też sąsiadom;
  • ergometr wioślarski wodny – zasada działania prawie taka sama, jak w przypadku ergometru powietrznego, z tą różnicą, że medium oporowym jest woda. Zmiana oporów polega na odlaniu lub dolaniu odpowiedniej ilości wody do zbiornika z kołem zamachowym. Jak w prawdziwych wodnych warunkach, im szybciej wiosłujemy, tym większy opór stawia ergometr. Nie występują w nim również chwilowe zanikania oporów, co sprawia, że jest najbardziej dynamicznym ze wszystkich rodzajów. Pracuje cicho i oferuje nieskończoną ilość oporów. Poprzez sterowanie ilością wody możemy w dowolny sposób wybrać obciążenie i dostosować je do każdego. Jest największy gabarytowo i zdecydowanie najdroższy ze wszystkich rodzajów.
  • Jaki sprzęt wybrać do domu? To wszystko zależy od zamierzonego celu, poziomu wytrenowania oraz dostępnego miejsca i budżetu. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ergometrem, nasz budżet nie pozwala na wiele lub mamy mało wolnej przestrzeni – najlepszy będzie ergometr magnetyczny. Kiedy ilość miejsca w domu i budżet nas nie ograniczają, a nie jesteśmy bardzo zaawansowany i szukamy pewnego sprzętu o dużych możliwościach – warto wybrać wersję wodną.
    Kiedy hałas nie jest przeszkodą, a nam zależy na doskonałym przygotowaniu fizycznym do nadchodzących zawodów – ergometr powietrzny będzie najlepszym wyborem.

    Ergometr wioślarski – ranking

    Poniżej przedstawiamy ranking naszym zdaniem najlepszych ergometrów wioślarskich każdego rodzaju:

    Ergometr wioślarski magnetyczny:

  • Kettler Regatta 300 – ergometr magnetyczny niewielkich rozmiarów. Cichy, o płynnym działaniu. Wytrzymała konstrukcja i możliwość składania ułatwiająca przechowywanie.
  • ProForm Sport RL – dobry wioślarz magnetyczny z rozbudowaną konsolą sterowania. Oferuje wiele trybów treningowych wraz z dokładnym pomiarem pracy. Może pochwalić się szerokim zastosowaniem – od treningów cardio aż po wszelkiego rodzaju rehabilitacje. Płynny, cichy, o szerokim zakresie oporów.
  • Schwinn wioślarz programowalny – komfortowy zarówno dla niskich, jak i wysokich osób. Pracuje płynnie i cicho, oferuje szeroki zakres oporów. Cechuje się również bardzo niską ceną. Doskonały dla osób poczatkujących i starszych ze względu na bardzo prostą i intuicyjną obsługę.
  • Ergometr wioślarski powietrzny:

  • Nordictrack RX 800 – ergometr powietrzny z dodatkowym kołem magnetycznym. Pozwala na pracę w bardzo szerokim zakresie oporów. Dodatkowo opór zależy od mocy i częstotliwości pociągnięć. Ma łatwą i intuicyjną w obsłudze konsolę. Dobry dla wszystkich osób, bez względu na wzrost i poziom wytrenowania.
  • Toorx RWX Air Cross – wysoka wytrzymałość ramy i niewielka waga to ogromne zalety tego modelu. Pozwala to zarówno na bardziej dynamiczną pracę, jak i trening osoby o większej wadze. Zasilany za pomocą dwóch baterii oraz za pomocą cewki ładującej się poprzez pracę na ergometrze, co pozwala na użytkowanie w dowolnym miejscu. Ma rozbudowaną konsolę i szeroki zakres planów treningowych.
  • Ergometr wioślarski wodny:

  • Finno Aquon WaterFlow – najlepszy ergometr wioślarski wodny. Ergonomiczne wymiary i kółka transportowe znacznie ułatwiają jego użytkowanie. Komfortowe wykonanie elementów, które pozwala na pracę każdej osobie, nawet bez obuwia. Trzy wirniki sprawiają, że nie ma on tzw. martwych punktów. Pracuje bardzo cicho i płynnie oraz w szerokim zakresie oporów.
  • HMS ZW1600 – kompaktowy i tani ergometr wioślarski wodny, często wykorzystywany podczas rehabilitacji. Łatwa obsługa i szeroki zakres oporów powodują, że sprzęt jest dokonały zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników. Wygodny i stabilny podczas dynamicznej pracy.
  • Spirit CRW 800 – ergometr wodny, wspomagany dodatkowym kołem magnetycznym. Pozwala na pracę w szerokim zakresie oporów. Niewielkie rozmiary i wytrzymała rama pozwalają na pracę wszystkich osób, bez względu na poziom wytrenowania, siłę czy masę ciała. Wygodny, płynny, łączący w sobie najlepsze funkcje ergometrów wodnych i magnetycznych.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka