Data publikacji:

Krem z probiotykiem – jak działa i kiedy warto go stosować?

Probiotyki kojarzą ci się tylko z leczeniem schorzeń układu pokarmowego? Warto wiedzieć, że ich zastosowanie jest znacznie szersze! Dobre bakterie wykorzystywane są także do produkcji kosmetyków, które zyskują ogromną popularność. Sprawdź, jak działa krem z probiotykiem oraz jaki wybrać, by zagwarantować skórze naturalną pielęgnację na najwyższym poziomie.
krem z probiotykiem

Co to probiotyki?

Słysząc „bakteria”, wiele osób ma negatywne skojarzenia z chorobami. Warto jednak wiedzieć, że w tej różnorodnej rodzinie mikroorganizmów istnieją i takie, które są naszymi przyjaciółmi. „Dobre” bakterie nazywamy probiotykami – i zdecydowanie trudno byłoby nam się bez nich obyć!
Probiotyki to żywe kultury bakterii, które są niezbędne do funkcjonowania praktycznie całego ludzkiego organizmu. Występują m.in. w mikroflorze jelitowej, której pomagają we wzmacnianiu odporności i walce z alergiami. Probiotyki występują także w innych częściach ciała, w tym również na skórze.
Jakie jest pochodzenie probiotyków? Na co dzień dostarczamy je sobie z wieloma produktami spożywczymi; innym sposobem na ich uzupełnianie jest suplementacja.

Jak probiotyki działają na skórę?

Probiotyki są nieodłączną częścią warstwy ochronnej skóry, którą nazywamy mikrobiomem. To tak naprawdę maleńka cywilizacja, która żyjąc na twojej skórze, chroni ją przed wieloma nieprzyjemnościami. Różnorodny mikrobiom równa się odpowiedniemu pH skóry, walce z wolnymi rodnikami oraz bakteriami, zmniejszonym ryzykiem infekcji i zakażeń oraz, pośrednio, prawidłową syntezą białka młodości, czyli kolagenu. Jak widać, probiotyki przynoszą skórze same korzyści, dlatego warto dbać o ich prawidłowy poziom!
Niestety, dobre bakterie na skórze są bardzo wrażliwe na działanie szkodliwych czynników. Różnorodność mikrobiomu mogą zaburzać nieodpowiednie kosmetyki, niedostateczne nawodnienie, picie alkoholu i palenie papierosów oraz niezrównoważona dieta. Mikrobiom może być naruszony także poprzez niektóre inwazyjne zabiegi kosmetyczne.

Kosmetyki z probiotykami – rodzaje

Wyróżniamy różne rodzaje probiotyków; są one uzależnione od szczepu bakterii, które w nich występują. Jeśli chodzi o produkty kosmetyczne, najczęściej stosowanymi probiotykami pozostają szczepy:
  • Lactobacillus bulgaricus,
  • Lactobacillus plantarum,
  • Bifidobacterium longum reuter,
  • Lactoccocus lactis,
  • Lactobacillus casei,
  • Bifidobacterium breve,
  • Lactobacillus acidophilus,
  • Bacillus subtilis,
  • Lactobacillus helvetius.
  • Wymienione bakterie występują nie tylko na skórze, ale także w układzie pokarmowym. Są więc całkowicie naturalne i bezpieczne dla zdrowia; nie wywołują żadnych negatywnych skutków ubocznych.

    Jak dobrać kosmetyki z probiotykami?

    Kosmetyki z probiotykami to hit ostatnich lat – stały się popularne dzięki fantastycznemu działaniu kojącemu, regenerującemu i odmładzającemu. Zaletą probiotyków jest to, że mogą być łączone z wieloma składnikami aktywnymi, dlatego na rynku łatwo znaleźć kosmetyki probiotyczne dla różnych typów skóry.

    Krem z probiotykiem

    Kremy probiotyczne cieszą się dobrą sławą zwłaszcza wśród osób ze skórą wrażliwą, nadreaktywną i podrażnioną. Doskonale sprawdzają się w łagodzeniu stanów zapalnych, dlatego mogą być stosowane także przez osoby z trądzikiem. W tym przypadku warto wybierać kremy zawierające lekkie składniki antyseptyczne, takie jak olej tamanu czy kwas salicylowy.
    Kremy z probiotykami zalecane są także osobom, które naruszyły mikrobiom skóry na skutek stosowania niewłaściwej pielęgnacji czy zabiegów kosmetycznych. Bogaty krem z probiotykami szybko odbudowuje warstwę ochronną skóry, sprawiając, że ponownie jest zdolna zmagać się z trudnościami.

    Myjący żel probiotyczny

    Probiotyki znajdziesz także w wielu produktach do oczyszczania twarzy. Są to delikatne żele, ale również pianki i emulsje. Ich zaletą jest to, że nie naruszają pH skóry, nie powodują uczucia suchości i ściągnięcia.

    Tonik z probiotykami

    Tonik z probiotykiem ułatwi zachowanie właściwego pH skóry i doskonale przygotuje ją przed kolejnymi etapami pielęgnacji.

    Serum z probiotykiem

    Warto zainteresować się także serum z probiotykiem, które dzięki skoncentrowanej formule jeszcze skuteczniej odbudowuje mikrobiom. Serum najlepiej stosować bezpośrednio przed aplikacją kremu probiotycznego.

    Jaki probiotyk na trądzik będzie najlepszy?

    Probiotyki znajdują się w centrum zainteresowania wielu osób zmagających się z trądzikiem. Jakie szczepy bakterii okażą się w tym wypadku najlepszym wyjściem? Poszukuj kosmetyków, które zawierają Bifidobacterium longum i Lactobacillus paracasei – są to bakterie, które łagodzą reakcje zapalne i hamują produkcję sebum.

    Wskazówka – dostarczaj probiotyki od wewnątrz

    Pamiętaj, że jeśli zmagasz się z trądzikiem, należy zadbać nie tylko o pielęgnację skóry, ale także o to, co dostarczasz swojemu organizmowi wraz z pożywieniem. Naturalne źródła probiotyków w diecie to fermentowane produkty spożywcze (kefiry, jogurty), a także kiszonki. Na rynku znajdziesz także suplementy z probiotykami – jeśli chcesz je stosować, warto poinformować o tej decyzji lekarza, który pomoże ci w doborze odpowiedniego szczepu bakterii.

    Krem z probiotykiem – naturalny sprzymierzeniec skóry

    Kosmetyki probiotyczne to doskonały sposób na pozbycie się wielu problemów skórnych. Krem z probiotykiem odpowie na specyficzne potrzeby twojej cery, ale także, w zgodzie z jej naturą, zagwarantuje należytą ochronę, o którą zadbają dobre bakterie. Wypróbuj kosmetyki z probiotykami i przekonaj się o mocy dobrych bakterii na własnej skórze.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech