Jeśli dolegliwość nie zostanie odpowiednio wcześniej wykryta, może przekształcić się w niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, czyli anemię. Chorobę tę charakteryzuje spory spadek hemoglobiny we krwi. Może to skutkować takimi konsekwencjami, jak niedotlenienie serca lub mózgu.
Skutki niedoboru żelaza mogą być naprawdę poważne, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednią dietę oraz leczenie. Pozwoli ci to wrócić do pełni sprawności i cieszyć się życiem bez ciągłego zmęczenia i osłabienia.
Jak więc zdiagnozować tę dolegliwość? Należy zmierzyć stężenie ferrytyny we krwi. Jeśli jest obniżone, można podejrzewać utajony niedobór żelaza.
Najczęstszą przyczyną niedoborów żelaza oraz anemii są jednak krwawienia. Problem ten dotyka często kobiet, które borykają się z obfitymi lub nawet umiarkowanie obfitymi miesiączkami. Inne przyczyny utajonych krwawień to:
Najwięcej łatwo przyswajalnego pierwiastka znajduje się w czerwonym mięsie oraz wątróbce. Sprawdzi się chuda wołowina, kaczka czy też cielęcina. Dużo żelaza jest także w tłustych rybach.
A co z roślinami? Sporo pierwiastka znajdziesz w warzywach strączkowych, takich jak fasola czy groch. Warto jeść również brokuły oraz orzechy i pestki.
Co ciekawe, przyswajalność żelaza znacznie zwiększa witamina C. Dlatego gdy jesz produkty bogate w żelazo, koniecznie dodaj do nich owoc lub warzywo zawierające tę witaminę (np. kapusta kiszona, papryka, cytrusy).
Natomiast kawa i herbata zaburzają wchłanianie żelaza z pożywienia, dlatego jeśli cierpisz na niedobory, ogranicz ich ilość w swojej diecie.
Pamiętaj jednak, aby nie wdrażać leczenia na własną rękę. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory żelaza, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista doradzi ci odpowiednie leczenie.