Data modyfikacji:

Niedobór żelaza – objawy, utajony niedobór, jak sobie radzić?

Niedobór żelaza to dolegliwość, która może objawiać się ciągłym zmęczeniem, bladością skóry, osłabieniem czy też zawrotami głowy. Nieleczona może prowadzić nawet do anemii. Jakie są przyczyny niedoborów żelaza? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Sprawdź w artykule!
niedobór żelaza

Niedobór żelaza – objawy

Niedobór żelaza może dawać wiele niespecyficznych objawów – skórnych, neurologicznych i ogólnoustrojowych. Na początku zazwyczaj pojawia się ciągłe zmęczenie, skóra staje się blada, a pod oczami tworzą się fioletowe sińce. Inne objawy niedoboru żelaza to:
  • senność,
  • blada lub lekko fioletowa skóra,
  • łamliwość paznokci,
  • wypadanie włosów,
  • suchość skóry,
  • obniżenie odporności,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszenie tętna,
  • częste siniaki,
  • bóle głowy.
Mogą pojawić się również neurologiczne objawy niedoborów żelaza, takie jak nerwowość, przygnębienie czy problemy z koncentracją. Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? Sprawdź!

Jeśli dolegliwość nie zostanie odpowiednio wcześniej wykryta, może przekształcić się w niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, czyli anemię. Chorobę tę charakteryzuje spory spadek hemoglobiny we krwi. Może to skutkować takimi konsekwencjami, jak niedotlenienie serca lub mózgu.

Skutki niedoboru żelaza mogą być naprawdę poważne, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednią dietę oraz leczenie. Pozwoli ci to wrócić do pełni sprawności i cieszyć się życiem bez ciągłego zmęczenia i osłabienia.

Utajony niedobór żelaza

Zdiagnozowanie niedoborów żelaza bywa trudne, gdyż problemu czasami nie da się wykryć podczas rutynowych badań krwi. Utajony niedobór żelaza może dawać wszystkie wymienione powyżej objawy.

Jak więc zdiagnozować tę dolegliwość? Należy zmierzyć stężenie ferrytyny we krwi. Jeśli jest obniżone, można podejrzewać utajony niedobór żelaza.

Przyczyny niedoboru żelaza

Niedobór żelaza oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza może mieć różne przyczyny, które można podzielić na dwie grupy:
  • niewłaściwa dieta,
  • utajone krwawienia.
Niedobory żelaza spowodowane niewłaściwą dietą zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak mogą wystąpić np. u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Oczywiście da się dostarczyć odpowiednią ilość żelaza z pożywieniem również na dietach bezmięsnych. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, skonsultuj się z dietetykiem.
Niedobór żelaza wywołany nieprawidłową dietą może wystąpić również u dzieci oraz kobiet ciężarnych, gdyż na tych etapach życia zapotrzebowanie na żelazo znacznie się zwiększa.

Najczęstszą przyczyną niedoborów żelaza oraz anemii są jednak krwawienia. Problem ten dotyka często kobiet, które borykają się z obfitymi lub nawet umiarkowanie obfitymi miesiączkami. Inne przyczyny utajonych krwawień to:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • choroby jelit,
  • nowotwory (zwłaszcza jelita oraz żołądka),
  • hemoroidy,
  • krwotoki wewnętrzne.

Niedobór żelaza – dieta. Co jeść przy niedoborach żelaza?

Najlepszą metodą leczenia niedoborów żelaza i zapobiegania im jest odpowiednia dieta. Największym problemem jednak jest fakt, że ludzki organizm jest zdolny przyswoić jedynie 10% żelaza zawartego w pożywieniu lub nawet mniej.

Najwięcej łatwo przyswajalnego pierwiastka znajduje się w czerwonym mięsie oraz wątróbce. Sprawdzi się chuda wołowina, kaczka czy też cielęcina. Dużo żelaza jest także w tłustych rybach.

A co z roślinami? Sporo pierwiastka znajdziesz w warzywach strączkowych, takich jak fasola czy groch. Warto jeść również brokuły oraz orzechy i pestki.

Co ciekawe, przyswajalność żelaza znacznie zwiększa witamina C. Dlatego gdy jesz produkty bogate w żelazo, koniecznie dodaj do nich owoc lub warzywo zawierające tę witaminę (np. kapusta kiszona, papryka, cytrusy).

Natomiast kawa i herbata zaburzają wchłanianie żelaza z pożywienia, dlatego jeśli cierpisz na niedobory, ogranicz ich ilość w swojej diecie.

Jak uzupełnić niedobór żelaza? Suplementy

Aby stosunkowo szybko uzupełnić niedobory żelaza, można sięgnąć po suplementy diety zawierające ten pierwiastek. Preparaty z żelazem należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą. Często zaleca się również łykanie ich wraz z witaminą C, która ułatwia przyswajanie tego pierwiastka.

Pamiętaj jednak, aby nie wdrażać leczenia na własną rękę. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory żelaza, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista doradzi ci odpowiednie leczenie.

Autor: Olga Wacholc