Nadmiar żelaza we krwi powoduje, że jego pokłady kumulują się w wątrobie i trzustce. W ten sposób żelazo zatruwa organizm, a co za tym idzie – mogą pojawić się choroby, takie jak cukrzyca, marskość wątroby, zwyrodnienia stawów czy niewydolność serca.
Spis treści:
Przed przystąpieniem do badania warto jedynie wypić szklankę wody. Jaki powinien być poziom żelaza we krwi? Prawidłowe normy żelaza we krwi mieszczą się w przedziale 11-33 µmol/l (60-80 µg/dl). W przypadku nieprawidłowych wyników lekarz zleci dodatkowe badania. Niebezpiecznie niski poziom żelaza w organizmie to zazwyczaj wartość poniżej 50 µg/dl. Z kolei wartość powyżej 90 µg/dl oznacza niebezpiecznie wysoki poziom żelaza w naszym organizmie.
Nie wiesz w czym jest żelazo? Przeczytaj i sprawdź, jak dostarczać żelazo z pożywieniem.
Wysokie stężenie żelaza we krwi może też wystąpić w wyniku przedawkowania suplementów żelaza lub przy nadmiernym jego spożyciu w codziennej diecie. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko. Najczęstszą przyczyną podwyższonego żelaza jest genetyczna skłonność do jego gromadzenia, czyli hemochromatoza. Zwykle spowodowana jest ona mutacją w genie HFE.
Choroba ta polega na niekontrolowanym wchłanianiu żelaza z pożywienia, co jest wywołane brakiem naturalnego mechanizmu obrony przed nadmiarem tego pierwiastka.
Często stosowaną metodą obniżania stężenia żelaza jest upuszczanie krwi. Zabieg ten poprawia pracę wątroby i ogranicza ryzyko marskości. Jeśli ta metoda jest nieskuteczna lub z innego powodu nie można jej zastosować u pacjenta, lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów hamujących absorpcję żelaza z jelit. Ich przyjmowanie wiąże się jednak z ryzykiem licznych działań niepożądanych i jest ostatecznością. Jeśli chodzi o właściwą dietę, to ze swojego jadłospisu należy wyeliminować takie składniki jak np. czerwone mięso, suszone owoce, żółtka jaj, fasola, groch czy owies, a także np. alkohol i słodkie napoje. Warto z kolei zdecydować się na dietę wysokobiałkową, gdyż wapń ogranicza przyswajanie żelaza w jelitach.
Wchłanianie żelaza zmniejszają też kawa lub herbata do posiłku. Warto również spożywać dużo warzyw i owoców, które zawierają antyoksydanty, bogate w błonnik orzechy, ryż i nasiona, a także białe makarony i pieczywo, kasze oraz ziemniaki. Warto pamiętać o tym, że witamina C wzmaga wchłanianie żelaza, nie należy więc jej suplementować w dawce większej niż 200 mg, a także wyeliminować z diety produkty bogate w witaminę C, takie jak np. papryka, kiszonki, pomidory, porzeczki, truskawki czy cytrusy.