Dlaczego żelazo jest tak ważne?
Zanim podpowiemy ci, w czym jest najwięcej żelaza, warto najpierw sprawdzić, dlaczego to właśnie ten pierwiastek śladowy jest tak ważny dla ludzkiego organizmu. Jak się okazuje – mikroelement bierze udział w wielu procesach, które nieustannie zachodzą w twoim ciele.
Żelazo:
- bierze udział w produkcji czerwonych krwinek,
- jest niezbędną częścią procesu transportowanie tlenu do organów w całym organizmie,
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
- reguluje stężenie hemoglobiny,
- bierze udział w produkcji energii,
- jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
Warto pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza może być niebezpieczny dla twojego zdrowia. Właśnie dlatego, zanim zwiększysz jego codzienną podaż lub rozpoczniesz suplementację, skonsultuj się z lekarzem. Nie zapomnij także o regularnych badaniach, w tym przede wszystkim o morfologii, którą należy wykonywać przynajmniej raz w roku.
W czym jest żelazo? Jedzenie, w którym znajdziesz smaczną dawkę cennego mikroelementu
Czas sprawdzić, w czym znajduje się żelazo! Jakie jedzenie powinno od teraz na stałe zagościć w twojej diecie, aby dostarczyć ciału smaczną dawkę cennego pierwiastka śladowego bez konieczności suplementacji?
Do wyboru masz żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe) i roślinnego (niehemowe). Czy jest między nimi jakaś różnica? Jak się okazuje – pierwsza grupa jest o wiele lepiej przyswajalna. Nie oznacza to jednak, że masz od razu rezygnować z warzyw. Wystarczy odpowiednio skomponować codzienne menu.
Najlepsze zwierzęce źródła żelaza:
- wątróbka to zdecydowanie królowa wśród żelaza hemowego! Szacuje się, że w każdych 100 g mięsa znajdziesz nawet do 20 mg mikroelementu. Warto jednak pamiętać, że wątróbka dodatkowo podnosi poziom cholesterolu, dlatego powinna być sporadycznym dodatkiem do diety, a nie jej podstawą,
- kaszanka (7,5 mg na 100 g),
- chude mięso wołowe lub wieprzowe (około 2 mg na 100 g)
- ryby, w szczególności sardynki, makrele czy śledzie (około 1 mg na 100 g).