Data modyfikacji:

Co to jest dieta zupowa i jakie przynosi efekty?

Dieta zupowa to zdrowy i bezpieczny sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Przy okazji, nie musisz katować się nudnymi potrawami – przy odrobinie fantazji, zupy mogą być zaskakująco pyszne. Dowiedz się, jakie efekty przynosi dieta zupowa i jak wprowadzić ją w życie.

Dlaczego warto jeść zupy?

Choć zupy stanowią jeden z filarów polskiej, tradycyjnej kuchni, w dobie mody na potrawy z różnych, innych kuchni świata, są coraz częściej spychane na dalszy plan. Wiele osób rezygnuje z nich całkowicie, a za podstawę obiadu obierając tylko „drugie” danie.

Tymczasem, zupa to prawdziwa skarbnica zdrowia. Płynne lub półpłynne, warzywne zupy są lekkostrawne, dostarczają wielu cennych witamin i minerałów, nawadniają organizm. Jeśli chcesz się najeść, postaw na zupy sycące, z dodatkiem kaszy lub ryżu. Chcesz lekkiej przekąski? Zupy z samych warzyw sprawdzą się idealnie.

Na czym polega dieta zupowa?

Dieta zupowa to koncepcja autorstwa Moniki Honory – eksperta ds. żywienia, która w tym sposobie odżywiania znalazła rozwiązanie swojego długoletniego problemu otyłości. Jak sama przyznaje, na diecie zupowej udało jej się schudnąć aż 40 kg. Warto dodać, że dieta zupowa nie jest nudna i powtarzalna; drugiej strony, nie obiecuje złotych gór i tracenia 10 kg w tydzień. To zrównoważony sposób żywienia, w porozumieniu z własnym organizmem oraz aktywnością fizyczną. Dzięki dietetycznym zupom, możesz oczekiwać utraty 5 kg miesięcznie.

Celem diety zupowej jest poprawa pracy metabolizmu, a tym samym – redukcja wagi. Jako lekkostrawne, pełne błonnika posiłki, zupy wspomagają odchudzanie. Należy jednak dbać o to, by posiłki były zróżnicowane i dostarczały wszystkich, niezbędnych organizmowi składników odżywczych.

Jak przygotowywać zdrowe, sycące zupy?

Należy podkreślić, że dietetyczne zupy nie muszą być przygotowywane wyłącznie z warzyw. Możesz do ich dodawać kasze, naturalny ryż, chude mięso, płatki owsiane, nasiona strączkowe, a nawet śmietanę. To nie jest dieta, w trakcie której się głoduje – powinnaś jeść tyle, ile potrzebujesz, by się nasycić i dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji.

Ważną zasadą diety zupowej jest proporcja składników płynnych i stałych – 1:1. Skąd to zalecenie? Trawienie pokarmu rozpoczyna się, gdy go przeżuwasz – jedząc produkty stałe, usprawniamy swój proces trawienia.

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do zup na bazie warzyw i mięsa. Sprawdzą się tu również zupy owocowe.

Czego nie dodawać zup?

Do zup nie wolno dodawać mięs i innych produktów smażonych. Nie zabielaj ich również mąką. Zrezygnuj z wszelkich gotowych dodatków do zup, jak kostki rosołowe. Twoje dietetyczne zupy powinny być jak najbardziej naturalne – wszystkie składniki wrzucone do garnka muszą być surowe. Zakazane są również zupy kremy (nie można ich gryźć).

Dodatkowe zasady diety zupowej

Dieta zupowa obejmuje również picie dużych ilości wody mineralnej – co jest logiczne, oraz regularnego sięgania po kefir, który ma na celu dbanie o prawidłową florę bakteryjną jelit. Można pozwolić sobie również na ciepłą wodę z dodatkiem miodu. W godzinach wczesnopopołudniowych sięgnij po porcję świeżych owoców, które dostarczą ci błonnika i witamin. Będąc na diecie zupowej, warto rozpoczynać dzień o szklanki ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny, która nakręca metabolizm, dodatkowo wspomagając odchudzanie.

Ile jeść zup każdego dnia?

Dieta zupowa zakłada spożycie 4-6 porcji zup dziennie. Należy pamiętać, aby posiłki były różnorodne – nie wchodzi więc w grę gotowanie jednego rodzaju zupy i jedzenie jej przez cały dzień. Postaraj się przygotować choć 3 typy zupy każdego dnia. Jeśli dopadnie cię głód, bez obaw sięgnij po kolejny talerz – zupy mają bardzo niewiele kalorii, dlatego na tak skomponowanej diecie nie musisz się ograniczać.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Diecie zupowej, zresztą jak każdej innej, powinna towarzyszyć zrównoważona aktywność fizyczna. Dopasuj plan treningowy do własnych możliwości, stale podnosząc poprzeczkę. Pamiętaj, że dla uzyskania najlepszych efektów, dieta obowiązkowo musi iść w parze ze sportem!

Co daje odpowiednia dieta zupowa?

Dieta zupowa to doskonały sposób, aby odciążyć jelita i pozwolić się im oczyścić. Duże ilości posiłków bazujących na owocach i warzywach to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Na diecie zupowej, możesz spodziewać się ustania problemów takich jak zaparcia, wzdęcia i poczucie ciężkości. To zatem nie tylko doskonały jadłospis dla osób, które chcą schudnąć, ale i dla tych, które borykają się z kłopotliwymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego.

Czy dieta zupowa jest bezpieczna?

Tak, jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki i chorujesz, przed podjęciem diety zupowej skonsultuj ten pomysł ze swoim lekarzem. Dobrze zbilansowana dieta zupowa nie niesie ze sobą jednak ryzyka niedoborów.

Ile powinna trwać dieta zupowa?

To zależy od tego, jaki jest twój cel. Jeśli masz naprawdę sporo zbędnych kilogramów do zrzucenia, należy przygotować się na dłuższą przygodę z dietą. Jeśli jednak zależy ci na lekkiej redukcji wagi i oczyszczeniu organizmu, czas można skrócić. Bardzo ważne jest to, aby po zakończeniu diety zupowej stopniowo wprowadzać posiłki stałe – nagła zmiana sposobu żywienia może skutkować problemami trawiennymi.
Autorka: Joanna Stanuch