Data publikacji:

Strawberry legs, czyli podrażnienia po depilacji. Co to jest i jak je zwalczyć?

Dwoisz się i troisz, by twoje nogi wyglądały jak najlepiej. Niestety – mimo, że są pozbawione owłosienia, wyglądają jak skórka truskawki – całe są w czerwonych kropkach. Problem podrażnień po depilacji został już nazwany zabawnym mianem „strawberry legs”. Jak pozbyć się tej przypadłości? Wystarczy zaledwie kilka kroków!

Co to znaczy „strawberry legs”?

Mimo, że możliwości depilacji ciała jest wiele, wciąż mnóstwo kobiet wybiera starą, dobrą maszynkę jednorazową. Ceni się ją za niską cenę, proste użycie i natychmiastowy efekt. Niestety, ciemną stroną jednorazówki jest fakt, że podrażnia skórę – nawet najlepszy pasek nawilżający nie uchroni cię w stu procentach przed tym efektem. Nieprawidłowe używanie maszynki oraz brak właściwej pielęgnacji potęguje problem – pojawiają się wrastające włoski  i suchość skóry.

U niektórych, problem podrażnień po depilacji nasila się na tyle, że widoczny jest z daleka. Strawberry legs – bo tak określa się ten kłopot – to czerwone kropki na nogach, pojawiające się wskutek stanu zapalnego mieszków włosowych. Mogą towarzyszyć im ropne krostki


Przyczyny strawberry legs

Do najczęstszych powodów powstawania kropek na skórze po depilacji zalicza się:
  • Golenie pod włos,
  • Zbyt silne przyciskanie ostrza maszynki do skóry,
  • Używanie drażniących środków po depilacji – wody utlenionej, spirytusu,
  • Zapominanie o kosmetykach nawilżających,
  • Pomijanie peelingu,
  • Złej jakości maszynki jednorazowe.

Jak pozbyć się „skórki truskawkowej”?


Podrażnienie na nogach daje się we znaki zwłaszcza wiosną i latem, gdy chętniej je odsłaniasz. Na szczęście, wystarczy zmienić co nieco w swojej pielęgnacyjnej rutynie, a problem z pewnością zniknie.

5 sposobów na strawberry legs

1. Złuszczaj skórę regularnie

To ważne, aby nowo powstające włoski przebiły się przez skórę bez kłopotu. Regularnie używaj gruboziarnistych peelingów, które odblokowują pory i usuwają martwy naskórek.

2. Ostrożnie z tą maszynką!

Używaj maszynki jednorazowej rozważnie. Postaraj się golić z włosem i nie przyciskaj ostrza mocno do skóry. Nie gól tego samego miejsca kilka razy. Nie trzeba chyba przypominać, że maszynka jednorazowa nadaje się do użycia jeden raz. Prawda?

3. Polub szczotkowanie ciała

To alternatywa dla peelingu. Szczotkowanie ciała wywodzi się z Azji, gdzie było stosowane już dawno temu, jako jeden z rytuałów piękna. Sucha alternatywa peelingu nie tylko złuszcza naskórek, ale i poprawia ukrwienie skóry. Dodatkowo, odblokujesz pory i będziesz mogła zapomnieć o wrastających włoskach. Zabieg szczotkowania ciała jest dodatkowo bardzo przyjemny!

4. Pamiętaj o nawilżeniu

Po każdej depilacji, dokładnie nawilżaj skórę. Używaj balsamów, olejków i maseł, bogatych w składniki natłuszczające i zmiękczające. Zadbana skóra łatwiej oprze się stanom zapalnym, a włoski bez problemu się przez nią przebiją.

5. Nawadniaj się

Skóra, aby wyglądać zdrowo, musi być nawodniona od środka. Pamiętaj o regularnym piciu wody mineralnej. Zapobiegniesz przesuszeniu, które sprzyja powstawaniu zapalenia mieszków włosowych.

A może depilacja światłem?

Jeśli chcesz raz na zawsze zapomnieć o problemie strawberry legs, pomyśl o depilacji światłem IPL. Dziś nie jest to już drogi zabieg, który wykonasz tylko u kosmetyczki. Urządzenie do depilacji IPL może znaleźć się w twoim domu, a ty będziesz sięgać po nie wtedy, gdy to tylko konieczne. Co daje depilacja światłem? Przede wszystkim – zmniejszenie ilości odrastających włosków, a tym samym – pożegnanie z problemem kropek na nogach.

Strawberry legs to problem wstydliwy, ale łatwy do zwalczenia. Znasz inne metody na to, by nogi po goleniu wyglądały pięknie?

Autorka: Joanna Stanuch

Jako posiadaczka cery problematycznej, sięgnęłam po serum ze śluzem ślimaka w celu ukojenia stanów zapalnych oraz zniwelowania przebarwień na skórze. Już po pierwszym tygodniu codziennego stosowania serum zauważyłam, że cera jest bardziej świetlista, a przebarwienia zmniejszyły się. Działanie śluzu ślimaka sprawdziłam również stosując jeden z odżywczych kremów na noc – po przebudzeniu, skóra jest wypoczęta i cudownie miękka.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka produkowane są ekologicznie i etycznie, a na dodatek – doskonale działają na niemal każdy rodzaj skóry. Przekonaj się sama o zaletach tego nietypowego składnika i wypróbuj jeden ze „ślimaczych” produktów.

Autorka: Joanna Stanuch