Data modyfikacji:

Swędzące krostki na ciele. Co oznaczają? Jak się ich pozbyć?

Zauważyłeś, że na twoim ciele pojawiły się czerwone, swędzące krostki? Wysypka na ciele nie powinna być od razu powodem do paniki – często wiąże się z niegroźnymi przyczynami, takimi jak alergie. Krostki powinny jednak wzbudzić twoją czujność. Drobne sygnały mogą świadczyć o tym, że są one spowodowane poważniejszymi czynnikami. Sprawdź, co może powodować wysypkę.

krostki na ciele
Krostki, grudki, plamki – raz w życiu spotkał je każdy z nas. Wysypki skórne to jeden ze sposobów, w jaki organizm komunikuje istnienie problemu. Warto wiedzieć, czym wyróżniają się wykwity w poszczególnych dolegliwościach, aby odpowiednio dobrać sposób ich leczenie. Sprawdź, jak rozpoznać, co spowodowało swędzące krostki.

Swędzące krostki – jak powstają?

Wysypka to wykwity skórne, które mogą przyjmować postać bąbli, pęcherzyków, krost i grudek. Jej wygląd zależny jest od czynnika, który ją wywołał. Można wyróżnić wysypki powodowane przez alergeny, bakterie, wirusy i choroby przewlekłe.

Swędzące krostki – rodzaje wysypek

Niektóre wysypki wymagają tylko przeczekania i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Inne powinny być pilnym wskazaniem do spotkania z lekarzem. Jeśli wysypce towarzyszy pogorszone samopoczucie, objawy grypopodobne lub problemy żołądkowe, należy skontaktować się ze specjalistą.

Jakie czynniki mogą przyczyniać się do występowania swędzących krostek?

Wysypki spowodowane chorobami wirusowymi

  • Odra – wywołuje pojedyncze swędzące krostki na ciele (plamki Koplika), które stopniowo pojawiają się, a potem zanikają. Wysypce może towarzyszyć gorączka, katar i suchy kaszel. Choroba trwa 7-10 dni. 
  • Ospa wietrzna – w tej chorobie występują swędzące krosty na ciele wypełnione surowiczym płynem. Krostki pojawiają się głównie na tułowiu. Może występować także na błonach śluzowych. Ospie mogą towarzyszyć objawy typowe dla przeziębienia. Choroba ustępuje po około 12 dniach. 
  • Różyczka – plamista wysypka, która swędzi, może być objawem różyczki. Plamy zanikają, nie pozostawiając przebarwień. Okres leczenia trwa 1-2 tygodnie. 
  • Opryszczka wargowa – powoduje swędzące krostki na twarzy, a dokładniej w okolicach ust. Wirus opryszczki aktywuje się w okresach spadku odporności. Wykwit wypełniony płynem pęka samoistnie po kilku dniach od pojawienia się, pozostawiając po sobie strup. Niestety, wirusa opryszczki nie można się całkowicie pozbyć; leczenie problemu jest objawowe i polega na stosowaniu maści i plastrów ze składnikami antywirusowymi, takimi jak acyklowir.

Swędzące krostki i choroby bakteryjne

  • Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze może objawiać się rumieniem wędrującym, który pojawia się wkrótce po ukąszeniu. Rumień to okrągła plama o różowym odcieniu. Infekcji towarzyszą objawy grypopodobne. Wcześnie rozpoznana borelioza jest uleczalna – chorobę zwalcza się za pomocą antybiotyku. 
  • Szkarlatyna – objawia się drobną różową wysypką oraz szorstkością skóry. Zmiany nie pojawiają się pomiędzy nosem a podbródkiem. Leczenie szkarlatyny polega na stosowaniu antybiotyku i trwa kilkanaście dni. 
  • Liszajec zakaźny – w wyniku zakażenia liszajcem powstają krostki, które szybko zmieniają się w sączące się wykwity. Po pęknięciu, zmiany zasychają w żółtawe strupki. Choroba wymaga stosowania antybiotyku oraz miejscowych środków o działaniu łagodzącym.

Uczulenie na słońce – swędzące krostki na stopach i rękach

Jeśli podczas słonecznych wakacji zauważysz swędzące pęcherzyki na stopach i dłoniach, prawdopodobnie dotknęła cię alergia na słońce. To reakcja na nadmierną ekspozycję skóry na działanie promieni UV. Swędzące krostki mogą pękać i zlewać się w większe zmiany.

Nadwrażliwość można leczyć za pomocą leków antyhistaminowych oraz miejscowych środków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Skórę dotkniętą krostkami należy chronić przed słońcem.

Alergia kontaktowa – przyczyna swędzących krostek

Jeśli nagle pojawiły się u ciebie swędzące krostki jak po ugryzieniu komara, grudki lub plamki na konkretnej części ciała? Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia kontaktowa. Uczulać mogą rozmaite czynniki – żywność, napoje, detergenty, sierść zwierząt. Aby mieć pewność, co jest przyczyną wykwitów, warto udać się do alergologa, który wykona niezbędne testy.

Alergie kontaktowe najlepiej leczyć, stosując leki antyhistaminowe oraz suplementy z zawartością wapnia. Należy także ograniczyć kontakt z alergizującą substancją.

Swędzące krostki jako reakcja na leki

Istnieje spora grupa leków, które mogą dawać skutki uboczne w postaci wysypek. W ten sposób działają przede wszystkim antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także szczepionki. W przypadku wystąpienia wysypki po zażyciu leku, należy skontaktować się z lekarzem i jeśli to możliwe, zamienić farmaceutyk na inny.

Krostki w chorobach przewlekłych

Wysypki skórne pojawiają się także w przebiegu wielu chorób nieuleczalnych, takich jak fenyloketonuria. Częstym powodem wysypki o krostkowym charakterze jest atopowe zapalenie skóry. Pojawia się ono już u niemowląt i zajmuje przede wszystkim skórę w zgięciach kończyn, a także na tułowiu i twarzy. AZS wymaga stosowania delikatnych kosmetyków, które chronią skórę przed działaniem negatywnych czynników.

Swędzące krostki – zdiagnozuj problem

Uporczywe krostki i wysypki mogą świadczyć o niegroźnych alergiach, lecz także o chorobach. Pamiętaj, aby w razie wystąpienia wykwitów na skórze, bacznie monitorować swój stan. Jeśli wysypka nie mija i towarzyszą jej niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements