Zauważyłeś, że na twoim ciele pojawiły się czerwone, swędzące krostki? Wysypka na ciele nie powinna być od razu powodem do paniki – często wiąże się z niegroźnymi przyczynami, takimi jak alergie. Krostki powinny jednak wzbudzić twoją czujność. Drobne sygnały mogą świadczyć o tym, że są one spowodowane poważniejszymi czynnikami. Sprawdź, co może powodować wysypkę.
Wysypka to wykwity skórne, które mogą przyjmować postać bąbli, pęcherzyków, krost i grudek. Jej wygląd zależny jest od czynnika, który ją wywołał. Można wyróżnić wysypki powodowane przez alergeny, bakterie, wirusy i choroby przewlekłe.
Niektóre wysypki wymagają tylko przeczekania i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Inne powinny być pilnym wskazaniem do spotkania z lekarzem. Jeśli wysypce towarzyszy pogorszone samopoczucie, objawy grypopodobne lub problemy żołądkowe, należy skontaktować się ze specjalistą.
Jeśli podczas słonecznych wakacji zauważysz swędzące pęcherzyki na stopach i dłoniach, prawdopodobnie dotknęła cię alergia na słońce. To reakcja na nadmierną ekspozycję skóry na działanie promieni UV. Swędzące krostki mogą pękać i zlewać się w większe zmiany.
Nadwrażliwość można leczyć za pomocą leków antyhistaminowych oraz miejscowych środków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Skórę dotkniętą krostkami należy chronić przed słońcem.
Jeśli nagle pojawiły się u ciebie swędzące krostki jak po ugryzieniu komara, grudki lub plamki na konkretnej części ciała? Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia kontaktowa. Uczulać mogą rozmaite czynniki – żywność, napoje, detergenty, sierść zwierząt. Aby mieć pewność, co jest przyczyną wykwitów, warto udać się do alergologa, który wykona niezbędne testy.
Alergie kontaktowe najlepiej leczyć, stosując leki antyhistaminowe oraz suplementy z zawartością wapnia. Należy także ograniczyć kontakt z alergizującą substancją.
Istnieje spora grupa leków, które mogą dawać skutki uboczne w postaci wysypek. W ten sposób działają przede wszystkim antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także szczepionki. W przypadku wystąpienia wysypki po zażyciu leku, należy skontaktować się z lekarzem i jeśli to możliwe, zamienić farmaceutyk na inny.
Wysypki skórne pojawiają się także w przebiegu wielu chorób nieuleczalnych, takich jak fenyloketonuria. Częstym powodem wysypki o krostkowym charakterze jest atopowe zapalenie skóry. Pojawia się ono już u niemowląt i zajmuje przede wszystkim skórę w zgięciach kończyn, a także na tułowiu i twarzy. AZS wymaga stosowania delikatnych kosmetyków, które chronią skórę przed działaniem negatywnych czynników.
Uporczywe krostki i wysypki mogą świadczyć o niegroźnych alergiach, lecz także o chorobach. Pamiętaj, aby w razie wystąpienia wykwitów na skórze, bacznie monitorować swój stan. Jeśli wysypka nie mija i towarzyszą jej niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.