Data publikacji:

Najlepsze skarpetki złuszczające – ranking polecanych produktów

Skarpetki złuszczające od lat pozostają kosmetycznym hitem, który pozwala pozbyć się szorstkiej i zrogowaciałej skóry niemal bez żadnego wysiłku. Wystarczy nałożyć je na stopy, a następnie zrelaksować się w towarzystwie książki lub serialu. W tym czasie skarpetki zajmą się doprowadzeniem skóry stóp do ładu. Podpowiadamy, jak prawidłowo używać skarpetek złuszczających oraz jakie wybrać, by uzyskać najlepszy efekt!
Najlepsze skarpetki złuszczające – ranking polecanych produktów

Skarpetki złuszczające do stóp – co to takiego?

Skarpetki złuszczające to kosmetyk w postaci maski nasączonej preparatem o działaniu keratolitycznym. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej formie skarpet. Czasami produkt ten obejmuje foliowe lub fizelinowe skarpety oraz preparat w saszetce, który należy do nich wlać.
Skarpetki złuszczające służą, jak sama nazwa wskazuje, złuszczaniu skóry stóp. To kosmetyk chętnie wybierany przed panie, które borykają się z nadmiernym rogowaceniem, przesuszeniem i pękaniem.

Jak działają skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające dostarczają skórze stóp składników, które wspierają usuwanie martwych komórek naskórka. Warstwa rogowa jest dosłownie rozpuszczana, dlatego produkt ten radzi sobie nawet z silnymi zrogowaceniami. Skarpetki złuszczające mogą zmniejszać także modele i odciski. Odsłaniają świeżą, zdrową skórę, dzięki czemu stopy są gładkie i miękkie.
Efekt stosowania skarpetek złuszczających nie jest jednak widoczny od razu. Zwykle po kuracji należy odczekać 3–4 dni, aż skóra zacznie się intensywnie łuszczyć. Proces ten trwa około 7–10 dni.

Jakie składniki powinny zawierać skarpetki złuszczające?

Najważniejszymi składnikami w każdych skarpetkach złuszczających są kwasy kosmetyczne występujące w wyższych stężeniach. Są to między innymi kwas salicylowy, glikolowy oraz mlekowy. Kwasy te docierają w głębsze warstwy skóry, usuwając martwy naskórek. Dobre skarpetki złuszczające powinny zawierać także składniki nawilżające – aloes, mocznik czy pantenol, dzięki którym działanie kwasów nie będzie dla skóry drażniące.

Skarpetki złuszczające – dla kogo?

Skarpetki złuszczające to dobra propozycja dla osób, które borykają się z tendencją do nadmiernego rogowacenia skóry stóp. Kosmetyk ten doskonale radzi sobie z nadmierną szorstkością i twardą skórą. Dzięki skarpetkom złuszczającym stopy odzyskują zdrowy koloryt, stają się miękkie i gładkie. Warto dodać, że skarpetki pomagają także w usuwaniu skórek narastających na płytkę paznokciową.

Jak prawidłowo używać skarpetek złuszczających?

Chcesz przywrócić stopom miękkość? Zamiast szorować je pumeksem, wypróbuj skarpetki złuszczające! Jak ich prawidło używać?
 • Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Miękka skóra o wiele łatwiej podda się działaniu skarpetek. Następnie starannie osusz skórę ręcznikiem.
 • Rozpakuj skarpetki złuszczające i otwórz jedną z nich. Wsuń stopę do środka, a następnie zabezpiecz skarpetkę. Na wierzch możesz nałożyć ciepłą skarpetę bawełnianą, kapeć lub koc – ciepło wesprze działanie kosmetyku.
 • Po określonym przez producenta czasie zdejmij skarpetki i umyj stopy letnią wodą. Starannie osusz.
 • Działanie skarpetek zauważysz po kilku dniach. Skóra będzie intensywnie się łuszczyć – w tym okresie pamiętaj o jej nawilżaniu za pomocą kremu do stóp. Nie odrywaj płatów skóry oraz nie stosuj tarek bądź pumeksów!
  Jeśli planujesz odsłaniać stopy, po zastosowaniu skarpetek złuszczających smaruj je kremem z filtrem UV. Kwasy kosmetyczne mogą działać fotouczulająco.

  Zasnęłam w skarpetkach złuszczających – co robić?

  Należy pamiętać, że skarpetki złuszczające to produkty bazujące na kwasach kosmetycznych, które mogą podrażniać. Nie są one zalecane alergikom oraz osobom z wrażliwą skórą. Na skarpetki złuszczające zareagować negatywnie może każdy, zwłaszcza jeśli nie stosuje się do zaleceń producenta.
  Nigdy nie trzymaj skarpetek złuszczających na stopach dłużej, niż jest to rekomendowane. Pod żadnym pozorem nie kładź się w nich spać. Najlepiej, jeśli tego typu produkty będziesz stosować ze stoperem. Jeśli jednak przetrzymasz skarpetki na stopach, nie panikuj – dokładnie obejrzyj swoją skórę. Jeśli nie odczuwasz pieczenia, stopy nie są zaczerwienione, to najpewniej nie stało się nic złego.
  Jeśli po zastosowaniu skarpetek złuszczających wystąpią u ciebie świąd, pieczenie, pęcherze czy zaczerwienienie, zaprzestań ich używania i jak najszybciej zgłoś się do dermatologa.

  Jak często stosować skarpetki złuszczające?

  Skarpetki złuszczające wystarczy stosować raz na kilka miesięcy. Jest to kosmetyk o intensywnym działaniu, dlatego z całą pewnością warto przemyśleć sięganie po niego rzadziej. Pamiętaj, że zbyt częste stosowanie kosmetyków z kwasami na skórę stóp może działać przesuszająco. Pomiędzy poszczególnymi zabiegami zadbaj o to, by zapobiegać rogowaceniu.
 • Aby skóra stóp pozostawała miękka i gładka, codziennie używaj kremu z wysoką zawartością mocznika. To składnik, który zmiękcza twardy naskórek i zapobiega narastaniu warstwy rogowej.
 • Podczas kąpieli stosuj gruboziarnisty peeling do stóp.
 • Od czasu do czasu zafunduj stopom relaksującą kąpiel w ciepłej wodzie z aromatyczną solą.
 • Najlepsze skarpetki złuszczające – ranking

  Skarpetki złuszczające – podsumowanie

  Skarpetki złuszczające pozwolą ci zachować stopy w gładkości i miękkości, usuwając zrogowacenia, które nie chciały poddać się tarce czy pumeksowi. Przygotuj stopy na wiosnę – ze skarpetkami złuszczającymi to proste!
  Zdjęcie: Envato Elements