Data publikacji:

Gumy do ćwiczeń - taśmy, które uatrakcyjnią twój trening

Gumy oporowe do ćwiczeń to uniwersalny sprzęt treningowy, który z roku na rok zyskuje na popularności. Nie bez powodu – możesz używać ich zarówno w domu, jak i na siłowni, angażując przy tym mięśnie całego ciała. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla początkujących, ale także doświadczonych sportowców, którzy trenują np. siłowo. Jakie gumy do ćwiczeń wybrać? Sprawdź!
jakie gumy do ćwiczeń

Gumy oporowe do ćwiczeń – co to takiego?

Gumy oporowe, określane również jako gumy do ćwiczeń, to elastyczne taśmy wykonane z syntetycznych materiałów. Zazwyczaj jest to guma lub lateks, rzadziej mieszanka tekstylna z domieszką elastanu. Ich głównym zadaniem – jak zresztą sugeruje ich nazwa – jest stawianie oporu podczas ruchu, a co za tym idzie – „zmuszanie” mięśni do intensywniejszej pracy. Co istotne, wspomniany opór, generowany przez gumy do ćwiczeń, jest progresywny. Oznacza to, że zwiększa się wraz ze stopniem naciągnięcia taśmy.
Tym właśnie wyróżniają się gumy oporowe do ćwiczeń np. w porównaniu z ciężarami, które zapewniają stały opór. Dzięki temu taśmy pozwalają w bezpieczny sposób wzmocnić mięśnie, zwiększyć zakres ruchu czy poprawić stabilizację. Do tego sprawdzają się zarówno podczas rozgrzewki i stretchingu, jak i samego treningu czy w trakcie rehabilitacji.

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Szukając odpowiedniego sprzętu treningowego, trafisz na różne rodzaje elastycznych akcesoriów. Jakie gumy do ćwiczeń wybrać? Oto najpopularniejsze typy:
  • Power bands – uniwersalny rodzaj, który poznasz po kształcie zamkniętej pętli. Sprawdzają się podczas treningu siłowego, mobilizacji stawów czy podciągania, a także w trakcie zajęć crossfitu. Z ich pomocą możesz wzmocnić mięśnie, rzeźbić sylwetkę czy poprawić jędrność ciała.
  • Mini bands – mniejsze odpowiedniki power bands. Gumy oporowe do ćwiczeń pozwalają osiągnąć opór na poziomie od 5 kg do 25 kg. Znakomicie nadają się do treningu dolnych partii ciała.
  • Taśmy pilates – mają formę cienkiego paska, a ich długość wynosi zazwyczaj 120–180 cm. Są wytrzymałe, doskonale nadają się do rehabilitacji i rozciągania, a generowany przez nie opór wynosi nawet 25 kg.
  • Zalety najlepszych gum do ćwiczeń

    Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w najlepsze gumy do ćwiczeń? Zdecydowanie tak. Sprzęt jest przede wszystkim uniwersalny, dzięki czemu umożliwia wykonanie treningu dosłownie wszędzie – w domu, na siłowni, a nawet w podróży. Dzięki kompaktowej wielkości bez problemu zmieścisz gumy oporowe nawet w bagażu podręcznym.
    To jednak dopiero początek. Jakie inne zalety mają gumy do ćwiczeń?
  • Progresywny opór – w trakcie treningu z gumami do ćwiczeń mięśnie pracują intensywniej wraz z każdym ruchem.
  • Bezpieczeństwo – opór generowany przez gumy do ćwiczeń nie wpływa aż tak bardzo negatywnie na stawy, dzięki czemu mogą być one używane nawet przez osoby powracające do formy po kontuzji.
  • Wszechstronność – gumy oporowe nadają się do ćwiczeń różnych partii ciała i treningów – od rozgrzewki, przez właściwą sesję, aż po rozciąganie.
  • Oprócz tego gumy oporowe pozwalają wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność stawów, ujędrnić ciało, a także spalić kalorie.

    Taśmy czy gumy do ćwiczeń? Rozwiewamy wątpliwości

    Co jest lepszym wyborem – taśmy czy gumy do ćwiczeń? Choć te pojęcia są często używane zamiennie, to warto wiedzieć, że istnieją pewne różnice między sprzętami. Pierwszy rodzaj ma formę długich, płaskich i szerokich pasków bez zamknięcia. Taśmy są zazwyczaj cieńsze i mają większą elastyczność oraz nadają się do jogi, pilatesu czy ćwiczeń korekcyjnych. To doskonały wybór dla osób, które chcą popracować nad mobilnością lub są w trakcie rehabilitacji.
    Z kolei gumy oporowe do ćwiczeń mają formę zamkniętej pętli, są grubsze i zapewniają większy zakres oporu. Dzięki temu nadają się do treningu siłowego, funkcjonalnego lub np. podczas podciągania. To dobra opcja dla osób, którym zależy na zwiększeniu siły i masy mięśniowej oraz ćwiczeniach całego ciała.

    Jakie gumy do ćwiczeń? Dla początkujących i nie tylko

    Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Na rynku znajdziesz setki propozycji. Aby osiągnąć oczekiwane efekty i wykorzystać do maksimum możliwości elastycznego sprzętu, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.

    Poziom oporu

    Gumy oporowe do ćwiczeń są dostępne w kilku wariantach. Producenci oznaczają opory różnymi kolorami, czasami też opisem. Mimo to nie ma jednego uniwersalnego systemu – przed zakupem musisz po prostu sprawdzić, ile wynosi deklarowane obciążenie interesującego cię sprzętu.
    Jakie gumy do ćwiczeń dla początkujących? Zdecydowanie te o lekkim lub średnim oporze.

    Materiał

    Wbrew pozorom ma on ogromne znaczenie. Jeśli gumy oporowe do ćwiczeń nie są wystarczająco wytrzymałe i elastyczne, to mogą pęknąć podczas treningu, stwarzając niebezpieczeństwo. Doskonałym wyborem są modele wykonane z lateksu lub nylonu.

    Długość i rodzaj

    W tym przypadku musisz określić, do czego planujesz używać sprzętu. Jakie gumy do ćwiczeń są najbardziej uniwersalne? Zdecydowanie power bands, które nadają się do treningu siłowego czy rozciągania. 
    Kompromisem jest zainwestowanie w zestaw obejmujący gumy o różnym oporze i rozmiarze. Dzięki temu będziesz w stanie dopasowywać sprzęt do intensywności i celu treningu.

    Najlepsze ćwiczenia z gumami oporowymi

    Do jakich ćwiczeń nadają się gumy oporowe? Jak już wspominaliśmy, to całkiem uniwersalny sprzęt, który przyda się nie tylko podczas zwiększania siły, ale także poprawy stabilizacji i mobilności czy rehabilitacji. Równie znakomicie sprawdza się w trakcie rozgrzewki. Jak w praktyce wygląda trening z gumami?
  • Trening siłowy – gumy oporowe przydadzą się np. w trakcie wykonywania martwego ciągu czy przysiadów.
  • Trening mobility – z pomocą gum możesz poprawić zakres ruchu w stawach, wzmocnić barki i plecy czy aktywować mięśnie głębokie.
  • Trening cardio – wykorzystaj opór generowany przez gumy podczas dynamicznych ćwiczeń, takich jak sprint w miejscu czy wykroki.
  • Oprócz tego gumy przydadzą się podczas treningu HIIT, jogi i pilatesu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.