Brukselka jest twoim koszmarem z dzieciństwa? Pora to zmienić – odpowiednio przyrządzona może być naprawdę smacznym i zdrowym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Dziś parę słów o tym, dlaczego warto jeść brukselkę i jak ją przyrządzać, by mogła stanowić element pysznej i zdrowej kolacji.
Kapusta brukselska znana jest z licznych właściwości prozdrowotnych. Nie bez powodu wielu rodziców stara się przekonać do niej swoje pociechy – brukselka skrywa mnóstwo witamin i minerałów niezbędnych do poprawnego rozwoju młodego człowieka. Jej spożywanie zaleca się również kobietom ciężarnym oraz planującym zajście w ciążę.
Przeczytaj również: Kalafior. Jak gotować, kalorie, przepis na zupę
Silny przeciwutleniacz zawarty w brukselce – sulforafan – odpowiedzialny jest za zmniejszenie ryzyka raka prostaty, płuc, piersi oraz jelita grubego. Z tego względu warzywo warto jeść w ramach profilaktyki, ale i wówczas, gdy choroba wystąpiła – aby wspomóc organizm. Podejrzewa się, że brukselka może zmniejszać również ryzyko powstawania wrzodów żołądka.
Brukselka to cenne źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny dla kobiet ciężarnych, ale i tych, które dopiero planują zajście w ciążę. Kwas foliowy to składnik, który odgrywa bardzo ważną rolę w budowie układu nerwowego płodu. Prawidłowy poziom kwasu zmniejsza również ryzyko wystąpienia poronienia.
Wapń, magnez, potas oraz sód to pierwiastki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Zapewni je brukselka – jedząc ją, wspomagasz pracę swojego serca i minimalizujesz ryzyko rozwoju groźnych chorób kardiologicznych.
100 g brukselki to jedynie 43 kcal. Mogą po nią sięgać i ci, którzy są na diecie. Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG=15) jest odpowiednia również dla cukrzyków. Nie oznacza to jednak, że można ją jeść bez ograniczeń. Nie zapominaj, że brukselka jest warzywem kapustnym. Spożywanie jej w nadmiarze może powodować wzdęcia.
Czy wiesz, że z racji dużych ilości kwasu foliowego brukselka dobroczynnie wpływa na jakość męskiego nasienia? Ten składnik jest konieczny dla właściwej ruchliwości plemników. Jak widać, nie tylko przyszłe mamy, ale również ojcowie powinni włączyć brukselkę do swojej diety.
Pora odczarować brukselkę, która wciąż wielu osobom kojarzy się z gorzkim, niesmacznym warzywem. Grunt to jej odpowiednie przygotowanie. Brukselka może stać się składnikiem pysznej i zdrowej kolacji, po którą możesz sięgać od czasu do czasu. Oto przykładowe pomysły na wieczorny posiłek z kapustą brukselską w roli głównej:
Pyszna i lekka przekąska na kolację, ale i na obiad. Zainteresują się z nią weganie i wegetarianie, jednak zaręczam, że zasmakuje również mięsożercom.
Składniki:
Przygotowanie:
Czy wiesz, że brukselka jest warzywem często stosowanym w kuchni azjatyckiej? Jeśli zastanawiasz się, co zjeść na kolację, daj szansę brukselce i przygotuj oryginalny, wieczorny posiłek we wschodnim stylu.
Składniki:
Przygotowanie:
Zupa to doskonały i lekkostrawny sposób na zdrowa kolację. Próbowałaś już kremu z brukselki?
Składniki:
Przygotowanie:
A może kolacyjna zapiekanka? Skomponuj ją, używając brukselki i wędzonego łososia.
Składniki:
Przygotowanie:
Brukselka może być nie tylko zdrowa, ale i pyszna – wystarczy mieć niebanalny pomysł na jej przygotowanie. Ciekawe przepisy z brukselką to także sposób na to, by przemycić ją w diecie dziecka.