Zasady ćwiczeń na rowerku stacjonarnym w ciąży
Komfort i zdrowie ciężarnej są najważniejsze, o czym warto pamiętać, planując jakąkolwiek aktywność fizyczną. Chcąc, aby tak było, trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie - rowerek stacjonarny a ciąża:
na ćwiczenia trzeba uzyskać zgodę lekarza, trenować tylko wtedy, kiedy czuje się dobrze, siodełko powinno być maksymalnie wygodne, dobrze dobrana wysokość rowerka, co podniesie komfort korzystania z niego (sylwetka w trakcie jazdy powinna być wyprostowana), pomieszczenie, w którym odbywają się ćwiczenia, musi być wywietrzone oraz dobrze wentylowane, kontrola pulsu: bezpieczny wynosi około 140 uderzeń na minutę,
należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, w trakcie jazdy robić sobie przerwy na wodę.
Osoby, które były wcześniej aktywne fizyczne, mogą ćwiczyć na rowerku już od początku ciąży. W innym wypadku, lepiej poczekać do końca pierwszego trymestru. Jazda na rowerku i pozostałe aktywności nie są wskazane dla pań, które zmagają się z cukrzycą ciążową lub innymi schorzeniami, nie powinny uprawiać sportu w ciąży. Treningi należy również przerwać, jeśli pojawią się skurcze w podbrzuszu, bóle, osłabienie lub plamienie - wówczas trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.