Data modyfikacji:

Suunto 9 vs Garmin Fenix 5X Plus. Jakie różnice? Który lepszy? 

Suunto 9 i Garmin Fenix 5X Plus to dwa najpopularniejsze zegarki sportowe na rynku, przeznaczona dla osób ceniących sobie kompaktowe rozmiary oraz ogromne możliwości. Sprawdź, czym dokładnie różnią się oba modele, a także który z nich warto kupić. 

Suunto 9 vs Garmin Fenix 5X Plus.

Budowa i jakość wykonania 

Oba zegarki zostały wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, które gwarantują odporność na uszkodzenia. Suunto 9 ma wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala i rozdzielczości 320x300 px. Ekran został pokryty szkłem mineralnym, natomiast pierścień ramki został wykonany ze stali nierdzewnej. Sama koperta jest poliamidowa ze wzmocnionym włóknem szklanym. Suunto 9 jest odporny na działanie wody. Z zegarkiem można zanurzyć się na głębokość 100 metrów. Cała konstrukcja waży 72 gramy, natomiast sam pasek ma szerokość 24 mm. 

Garmin Fenix 5X Plus ma panel o przekątnej 1,2 cala i rozdzielczości 240x240 px. Szkło szafirowe pokrywa wyświetlacz, natomiast ramka jest wykonana ze stali nierdzewnej. Obudowa zegarka jest polimerowa z metalową pokrywą tylną. Klasa wodoszczelności podobnie jak u konkurenta wynosi 10 ATM, co pozwala na nurkowanie i pływanie bez obawy o uszkodzenie. Waga zegarka wynosi 96 gramów. 

Jakość wykonania jednego, jak i drugiego modelu stoi na naprawdę wysokim poziomie. Można śmiało powiedzieć, że to zegarki sportowe klasy premium, które poradzą sobie w najtrudniejszych warunkach. Garmin Fenix 5X Plus powinien mieć nieco wytrzymalszy ekran, co jest zasługą szkła szafirowego. Suunto 9 z kolei ma wyższą rozdzielczość, co przekłada się na trochę lepszą jakość wyświetlanego obrazu. 

Funkcje sportowe i czujniki 

Suunto 9 i Garmin Fenix 5X Plus to zegarki multisportowe, dlatego na ich pokładzie znajdziemy wsparcie dla rozmaitych aktywności. Każdy na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Garmin wprowadził funkcję śledzenia efektywności podczas wysiłku. W ten sposób urządzenie dostarcza bardziej szczegółowych informacji o przeprowadzonym treningu. Ciekawie prezentuje się również funkcja stanu wytrenowania, która ocenia historię ostatniej aktywności i wskaźnik wydolności. 

W Suunto 9 znajdziemy nowy tryb wspinaczki, który podczas wycieczek po górach, a także innych wzniesieniach monitoruje aktywność i na bieżąco dostarcza niezbędnych informacji. Pętla to z kolei monitorowanie każdego okrążenia, które wykonujemy podczas biegania, czy jeżdżenia na nartach biegowych. Dla sportowców to istotne, ponieważ użytkownik może dokładnie przeanalizować każdy pokonany kilometr. 

Oba zegarki zostały wyposażone w moduł GPS oraz Bluetooth. Jednak Garmin Fenix 5X Plus dodatkowo ma moduł ANT+, który umożliwia podłączenie dodatkowych czujników. Dla profesjonalistów może mieć to ogromne znaczenie! Nadgarstkowe monitorowanie tętna to kolejna z ważnych funkcji obu zegarków sportowych. Garmin ponownie zyskuje przewagę, ponieważ ma pulsoksymetr, badający poziom tlenu we krwi.  

Dodatkowe funkcje 

Zegarki sportowe działają jak standardowe smartwatche. Garmin Fenix 5X Plus ma możliwość zmiany wyglądu tarcz zegarka, a także odczytywania powiadomień z telefonu. Urządzenie pozwala także na słuchanie muzyki za pomocą słuchawek bezprzewodowych. Mocną stroną tego modelu są płatności zbliżeniowe, które można zrealizować za pośrednictwem platformy Garmin Pay. W Polsce wiele banków wspiera jej działanie, dlatego bez problemu zapłacisz przy użyciu zegarka. Niestety, ale Suunto 9 ma ograniczone możliwości i tak naprawdę oferuje podstawowe powiadomienia z telefonu. Zegarki umożliwiają także korzystanie z map terenowych satelitarnych. Za ich pomocą możemy wyznaczyć trasę, a także śledzić bieżącą lokalizację. W Garmin Fenix 5X Plus znajdziemy wbudowane mapy TopoActive Europe. 

W tej części naszego porównania zegarków sportowych zdecydowanie lepiej poradził sobie Garmin Fenix 5X Plus. Jego możliwości z pewnością spełnią oczekiwania wymagających użytkowników. 

Czas pracy na baterii 

Suunto 9 przy oszczędnym trybie działania wytrzyma na jednym ładowaniu 14 dni. Przy całodobowym pomiarze tętna, a także włączonych powiadomieniach z telefonu można liczyć na 7 dni działania. Korzystając z trybu treningowego i włączonego modułu GPS urządzenie działa od 25 do 120 godzin. 

Garmin Fenix 5X Plus w trybie zegarka jest w stanie wytrzymać do 20 dni na jednym ładowaniu. W trybie GPS zegarek działa od 13 do 70 godzin. Wpływ na krótsze działanie ma słuchanie muzyki i korzystanie z dodatkowych funkcji. 

Czas działania obu zegarków jest bardzo dobry. Tak naprawdę trudno o wskazanie jednoznacznego zwycięzcy. Garmin wytrzyma dłużej w trybie zegarka, natomiast Suunto 9 powinien lepiej spisać się w momencie włączenia GPS i innych czujników. Jednak należy zaznaczyć, że prezentowane modele wytrzymują naprawdę długo i przeprowadzenie intensywnego treningu będzie możliwe bez konieczności sięgania po ładowarkę. 

Suunto 9 czy Garmin Fenix 5X Plus? Który zegarek wybrać? 

Tak naprawdę oba zegarki są znakomitym wyborem dla każdego sportowca. Suunto 9 jest dużo tańszy od modelu Fenix 5X Plus, dlatego dla osób szukających oszczędności może być lepszym wyborem. Za produktem Garmina opowiada się wsparcie dla czujników ANT+, rozbudowane mapy i inteligentne funkcje. Szkło szafirowe również jest bardziej odporne na uszkodzenia. W naszym zestawieniu nieznacznie wygrał Garmin Fenix 5X Plus, jednak trzeba zaznaczyć, że oba modele są znakomite! 

Autor: Bartłomiej Mazurek