Data modyfikacji:

Jak dobrać buty narciarskie?


Jazda na nartach wiąże się z zakupem lub wypożyczeniem odpowiednich desek, a także dobrze dopasowanego stroju oraz dodatkowych akcesoriów. Jednym z elementów ekwipunku narciarza, o którym zapomina się najczęściej, są z pewnością buty, wpływające w istotny sposób na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, jak dobrać buty narciarskie.
narty
Instruktorzy i doświadczeni narciarze zwracają uwagę na to, że przeciętny miłośnik zabawy na stoku często kompletnie ignoruje temat odpowiedniego wyboru butów narciarskich. Specjaliści podkreślają, że sprzęt ten pełni kluczową rolę zarówno podczas zjazdów, jak i biegów narciarskich. Decyduje też o naszym komforcie oraz bezpieczeństwie. Źle dopasowane buty mogą być przyczyną kontuzji, takich jak zwichnięcia. Nic nie zepsuje też zimowych wakacji, jak bolesne odciski i odparzenia. Co więcej, złe buty uniemożliwiają nam skorzystanie z możliwości, jakie dają wysokiej jakości narty. Utrudnią manewry i opóźnią nasz czas reakcji. Warto więc wiedzieć, jak właściwie dobrać buty narciarskie. 

Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?


Dobre buty narciarskie powinny być jak najlepiej dopasowane do kształtu oraz wielkości stopy użytkownika. Nie daj się zwieść stosowanej przez producentów standardowej obuwniczej rozmiarówce, która podawana jest w skali numerycznej. Przed zakupem odpowiedniego modelu zmierz długość oraz szerokość swojej stopy. Wiedzę tę skonfrontuj z informacjami o wymiarach wkładki buta, które zazwyczaj będą podawane w milimetrach przy opisie produktu.

To jednak nie wszystko. Dopasowane buty nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne. Podczas przymierzania popełniany jest jeden podstawowy błąd, którego należy unikać. Narciarze wybierają najczęściej za duże obuwie, narażając się na dyskomfort i problemy w przyszłości. Czemu tak się dzieje? Zapominają oni zazwyczaj o pełnym zapięciu rzepów i zatrzasków, a także wstaniu z miejsca oraz zgięciu nóg. W ten sposób naśladujemy pozycję, w jakiej znajdujemy się podczas zjazdu. Dopiero w ten sposób da się łatwo określić poziom wygody. Pamiętaj, by palce dotykały tylko delikatnie czubka buta. Nie przejmuj się też lekkim uciskiem na kostkę lub piętę. 

Jak dobrać szerokość butów narciarskich?


Szerokość skorupy buta narciarskiego to następny niezwykle ważny wskaźnik, który decyduje o jego poprawnym dobraniu. Aby wybrać odpowiednią wartość, w pierwszej kolejności sprawdzamy informacje dostarczone przez producenta. Według specjalistów, but powinien być większy od stopy tylko o maksymalnie 5-7 procent. Istnieje jednak margines błędu, na który wpływają posiadane przez ciebie umiejętności narciarskie. Weterani stoków stawiają na węższe i bardziej dopasowane modele (od 98 mm do 100 mm), z kolei amatorzy i początkujący używają najszerszych skorup (od 103 do 106 mm). Z najbardziej wąskich butów (poniżej 98 mm) użytek mają jedynie profesjonalni sportowcy.

Jak dobrać flex butów narciarskich?


Flex, a więc twardość buta narciarskiego przekłada się na przyjemność płynącą z jazdy oraz sterowność nart. Dlatego też parametr ten w dużej mierze związany jest z twoim doświadczeniem na stoku. Flex oznaczany jest przez producentów w skali liczbowej, im będzie wyższy, tym obuwie jest twardsze.

Początkujący amatorzy zjazdów oraz fani rekreacyjnego spędzania czasu na nartach powinni wybrać jak najmiększe buty, o twardości w zakresie od 50 do 80 punktów. Średnio zaawansowani używają butów o twardości pomiędzy 80 a 100 punktów. Zapewnia ona niezbędną stabilność stopie podczas rozpędzania się do większych szybkości oraz wykonywania gwałtowniejszych zwrotów. Doświadczeni zdobywcy stoków preferują bardzo twarde buty z flexem od około 90 do 130 punktów. Dodajmy, że instruktorzy zalecają również, by ze względu na średni wzrost i budowę ciała mężczyźni wybierali nieco twardsze buty od kobiet. Na wybór flexu wpływ ma też kondycja zdrowotna oraz wiek użytkownika buta, twardsze egzemplarze bardziej obciążają bowiem podczas jazdy nogi.

Buty narciarskie – klamry i zapięcia


Istotny jest nie tylko kształt i rozmiar buta, ale także jego odpowiednie zapięcia. Usztywniają one bowiem nogę w optymalnej pozycji, zapobiegając jej wyślizgiwaniu się nawet podczas intensywnych slalomów i zwrotów. Weterani sięgają najczęściej po lepiej zabezpieczone modele, posiadające cztery klamry i rzepy. Podczas amatorskiej i spokojniejsze jazdy wystarczą jednak w zupełności trzy zapięcia tego typu.

Buty narciarskie – jak dobrać docieplenie?


Nie zaszkodzi też, być upewnił się, jak dobrze ocieplony jest but. Producenci stosują wiele typów wyściółek. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie utraty ciepła przez stopę. W tańszych modelach będzie to zazwyczaj włókno z tworzywa sztucznego, które przypomina klasyczny polar. Materiał ten charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i odpornością na podwyższoną wilgotność. Większą wygodę zapewnią jednak buty wyłożone naturalną wełną. Znacznie skuteczniej utrzymuje ona ciepło i chroni użytkownika. Wadą tego rozwiązania jest jednak znacznie wyższa cena. 
Autor: Michał Kułakowski