Data publikacji:

Co oznacza pulsowanie mięśni?

Zdrowe jest najważniejsze. Z pewnością słyszałeś to wyrażenie tysiące razy w ciągu swojego życia- nie bez powodu. Sprawne i funkcjonalne ciało jest ogromnym darem, z którym związane są określone obowiązki. Na szczęście ten skomplikowany mechanizm został zaprojektowany tak, aby z nami współpracować i informować o wszelkich nieprawidłowościach. Jedną z takich dysfunkcji jest właśnie pulsowanie mięśni. Sprawdź, co oznacza i jak możesz temu zapobiegać.
pulsowanie mięśni

Drgania mięśni - przyczyny

 Aby planowane działania wspomagające organizm były skuteczne, należy zrozumieć sygnały przesyłane przez ciało. Istnieje kilka kluczowych źródeł powstawania tego rodzaju zaburzeń ruchowych. Pierwsza kwestia może dotyczyć niedoboru lub, w rzadszych przypadkach, nadmiaru pewnej grupy witamin. Bardzo istotne dla prawidłowego działania układu mięśniowego oraz nerwowego mają pierwiastki mineralne, a także witaminy. Te ostatnie są związane z magnezem, wapniem, potasem i witaminami z grupy B.
Mimowolne drgania mięśni są również efektem bardzo specyficznego rodzaju zakłócenia akcji organizmu, powiązanego z zażywaniem lub odstawieniem konkretnych środków. Brak przyjmowania alkoholu może generować pobudzenie oraz wibrowanie mięśni, często w asyście gorączki oraz przyspieszonej akcji serca. Również niektóre medykamenty lub substancje, jak choćby kofeina, są punktem zapalnym do tego rodzaju reakcji.

Drganie mięśni obserwuje się również bezpośrednio po wykonaniu zbyt obciążającego wysiłku fizycznego. Lekki stan, który towarzyszy nam podczas ćwiczeń, nie jest groźny, ale bardzo intensywny poziom ruchów oznacza nadmierne zaangażowanie i stanowi poważny powód do niepokoju, a często także interwencji lekarza. Innym uzasadnieniem jest układ wewnątrzwydzielniczy i postępująca choroba w tym obszarze. Wyróżnia się tutaj nadczynność przytarczyc, nadczynność tarczycy, a także guz chromochłonny nadnerczy.

Właściwa diagnoza pulsowania mięśni

Niezależnie od motywu i elementu zapalnego pulsowania mięśni, warto wykonać pakiet badań, aby prawidłowo zaplanować przebieg rehabilitacji i powrót do pełnej sprawności. Pierwszym etapem jest konsultacja ze specjalistą, który fachowo zbada i określi rodzaj anomalii. Jest to bardzo istotne, ponieważ wszystkie kolejne działania zależą właśnie od tej decyzji.

Najpopularniejszą przyczyną powstawania drgań jest niedobór niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Z uwagi na częstość tej kategorii, jest ona podejrzewana w pierwszej kolejności, a specjalne badania laboratoryjne mają na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Nieprawidłowość i braki w otrzymanych wynikach to przesłanki do zalecenia uzupełniającej suplementacji. Wielokrotnie to właśnie taka strategia skutecznie zapobiega dalszym zaburzeniom.
Istnieje również mniej optymistyczna wersja, która angażuje udział neurochirurga, neurologa, a także dodatkowe badania diagnostyczne. Taką kombinację profesjonalistów wykorzystuje się w celu przeanalizowania podejrzenia o schorzenie neurologiczne.

Niezbędne jest również wykorzystanie specjalistycznych narzędzi medycznych do wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Warto pamiętać, że uporczywe drgania mogą mieć podłoże psychiczne, a w ten sposób organizm cierpi na zaburzenia lękowe. Także w tym wypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Pulsowanie mięśni: choroby a objawy

Trafne zdiagnozowanie konkretnej dolegliwości jest bezpośrednio związane z symptomami, które mniej lub bardziej skutecznie próbuje przekazać nam ciało. Przykłady potencjalnego schorzenia:
  • choroba Parkinsona - w tym wypadku należy bacznie obserwować wszelkiego rodzaju ruchy rąk, a zwłaszcza przyciąganie się kciuka do palca wskazującego. Dynamika ma charakter naprzemienny, a częstotliwość jest stosunkowo niewielka;
  • pląsawica Huntingtona - powielane są drżenia w okolicach kończyn górnych, a także dolnych. Dodatkowo postępuje brak kontroli ruchu, a nawet problemy z pamięcią;
  • zespół Tourette'a - jest to zaburzenie charakteryzujące się występowaniem tików w obszarze oczu, głowy, ramion;
  • niewydolność nerek - do pulsowania mięśni nóg, mięśni łydek oraz rąk dołącza zwiększenie masy ciała chorującego, utrudnienia w oddawaniu moczu oraz bóle na wysokości odcinka lędźwiowego;
  • choroba Wilsona - zaburzenia drżeń kończyn dolnych, górnych oraz głowy. Co więcej, pojawienie się żółtego zabarwienia na skórze, a także powiększenie wątroby i bóle brzucha;
  • uszkodzenie móżdżku - zaburzenia układu mowy, zaburzenia koordynacji oraz utrata kontroli ruchowej;
  • nerwica - wszechogarniające drżenia ciała oraz niedowłady, utrata przytomności;
  • drżenie pisarskie- specyficzny rodzaj zaburzenia, które dotyczy kończyn górnych tylko podczas wykonywania czynności pisania;
  • drżenie ortostatyczne - kolejny rodzaj bardzo rzadkiego schorzenia, na które cierpią przeważnie kobiety. Elementem charakterystycznym jest trudność w utrzymaniu balansu podczas pozycji stojącej, co ma związek z odczuwalnymi drżeniem. Interesujący jest fakt, że pulsowanie może być usłyszane nad mięśniami nóg;
  • drżenia samoistne - choroba ludzi o predyspozycjach genetycznych. Objawy to drganie mięśni twarzy, głowy oraz kończyn górnych, bez pozostałych objawów.

Pulsowanie mięśni a ćwiczenia fizyczne

Uczucie drżenia mięśni może powodować złe samopoczucie, a w rezultacie gorszą jakość naszej jednostki treningowej. Istnieje jednak kilka wskazówek, dzięki którym zapobiegniemy lub przynajmniej zredukujemy zaburzenia organizmu.

Podstawą każdego efektywnego wysiłku fizycznego powinno być dokładne i sumienne przeprowadzenie rozgrzewki. W ten sposób przygotowujemy się na nadchodzącą pracę i umożliwiamy wykorzystanie pełnego potencjału ruchów. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem przeciwdziałania niekontrolowanym ruchom tkanki mięśniowej jest rozciąganie.
Po ukończonej zaprawie czas na zastosowanie niezbędnej suplementacji i uzupełnienie utraconych składników odżywczych. Magnez, potas oraz wapń są filarami prawidłowej gospodarki mineralno-witaminowej w poruszonym kontekście.

Końcowa faza to oczywiście regeneracja. Nasze ciało potrzebuje odpoczynku na wielu płaszczyznach, zwłaszcza po intensywnej aktywności. Pamiętajmy więc o zdrowej i zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości snu, a także relaksie i komforcie psychicznym.

Podsumowanie

Drżenie mięśni twarzy, łydki oraz innych rejonów zdarza się podczas wykonywania codziennych obowiązków, pracy lub podnoszenia ciężarów. Warto pamiętać, że ten rodzaj zaburzeń ruchowych mięśni może mieć różne podłoże, a wszystko zależy od warunków naszego otoczenia, zdarzeń losowych, trybu życia, jakości spożywanych posiłków lub predyspozycji genetycznych.

Bez względu na przyczynę, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wykluczy to alarmujące przypuszczenia lub wręcz odwrotnie - napędzi działania skierowane na poprawę stanu zdrowia pacjenta w obliczu konkretnej choroby. Bardzo dobrym zwyczajem jest wykonywanie rutynowych badań, również wtedy, gdy nie odczuwamy niepokojących objawów.

Właściwa dieta dostarczy nam niezbędnych elementów mineralnych oraz witamin, a codzienna dawka wysiłku fizycznego i odpoczynek - równowagę witalną.
Autor: Marcin Majchrzak