Data publikacji:

Opaska na kolano - jak dobrać? Jak dobrać opaskę na kolano?


Opaski na kolano pomagają zmniejszyć nacisk górnej części nogi na uszkodzoną łąkotkę lub zerwane więzadło. Stosuje się je w przypadku kontuzji, ale także celem dodatkowego wzmocnienia lub ochrony stawu kolanowego. W zależności od wybranego modelu, opaska może stabilizować czy podtrzymywać, a nawet niwelować ból.
leczenie

Jaki rodzaj opaski na kolano wybrać?


Różne typy opasek na kolana różnią się funkcjami i poziomem wsparcia. Podczas gdy niektóre opaski są zaprojektowane tak, aby chronić kolano przed kontuzją, inne stabilizują staw celem przyśpieszenia gojenia po uszkodzeniu więzadła.

Generalnie opaski usztywniające czy stabilizujące stosuje się, aby zabezpieczyć staw, który uległ uszkodzeniu z powodu urazu czy choroby. W zależności od rodzaju kontuzji, mogą podtrzymywać rzepkę lub więzadła. Opaski ochronne lub kompresyjne używane są natomiast profilaktycznie, aby uniknąć nadmiernego obciążenia stawu kolanowego lub urazu mechanicznego.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar opaski na kolano?


Opaska na kolano powinna być ściśle dopasowana, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zazwyczaj wymaga to zmierzenia obwodu uda, od trzech do ośmiu centymetrów powyżej kolana.

Podczas pomiaru upewnij się, że stoisz z wyprostowaną nogą. Jeśli wykonujesz pomiar samodzielnie lub nie możesz stać, usiądź na krawędzi krzesła z nogą wyprostowaną w kolanie i piętą na podłodze. Większość opasek na kolano jest produkowanych w rozmiarach 1-4 (od 35 cm do 55 cm), stosując przy tym indywidualną tabelę rozmiarów. Zdarzają się także inne oznakowania rozmiarów, np. od XS do XXL.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto przymierzyć opaskę przed zakupem. Upewnij się, że jest ona wystarczająco ciasna, aby nie przesuwała się w czasie ruchu, ale nie na tyle ciasna, aby odcinała krążenie.

Zawiasowy stabilizator kolana czy opaska uciskowa?


Opaski z usztywnieniem mają za zadanie ustabilizować i odciążyć staw kolanowy. Zawiasy lub szyny po obu stronach kolana wspomagają je i zapewniają ochronę przed urazami więzadeł. Tego typu opaski mają również zmniejszyć ból powstały w wyniku zapalenia lub kontuzji. Opaski usztywniające są najlepszym wyborem, jeśli staw potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Stabilizujące opaski na kolano występują w dwóch rodzajach: na sztywnym szkielecie i bez dodatkowego szkieletu. Opaski bez szkieletu zapewniają umiarkowane wsparcie, stosowane są więc w przypadku niewielkich kontuzji. Opaski na szkielecie metalowym poleca się w przypadku poważniejszych urazów, dają także lepszą ochronę i stabilność w sportach kontaktowych.

Opaska elastyczna nie oferuje znaczącego wsparcia, ale może nieco usztywnić staw kolanowy. Może być stosowana w stanach, takich jak zapalenie stawów, zapalenie ścięgna i zapalenie kaletki. Miękkie opaski na kolano najlepiej nadają się do łagodzenia bólu, zapewniają także pełen zakres ruchu.

Częstotliwość noszenia opaski na kolano


Nie wszystkie opaski dostosowane są do noszenia ich przez cały czas. Najtańsze opcje, wykonane głównie z materiałów sztucznych, mogą powodować przegrzanie i nadmierne pocenie się, jeśli są noszone zbyt długo.

W przypadku kontuzji, warto zapytać lekarza, jak często i w jakich sytuacjach powinieneś nosić opaskę. Ortezy na szynie czy zawiasach zaleca się zazwyczaj nosić co najmniej tydzień non stop. Przy niektórych urazach możliwe jest uniknięcie tego, na przykład poprzez zdejmowanie specjalistycznej opaski na kolano na czas snu. Z drugiej strony lekarz może zalecić noszenie stabilizatora w łóżku, ponieważ ruchy wykonywane podczas snu mogą przyczynić się do dalszych obrażeń. Z kolei niepotrzebne ograniczenie zakresu ruchu może skutkować atrofią mięśni lub sztywnością stawów.

Zasadniczo, opaski noszone przez dłuższy czas (co najmniej 24 godziny) oraz używane do uprawiania sportów powinny być wykonane z materiałów „oddychających”, uniemożliwiających przegrzanie się skóry. Zbyt długie noszenie opaski, która nie jest do tego dostosowana, może powodować otarcia i odparzenia.

To samo dotyczy noszenia opasek czy ortez w czasie upałów. Już po kilku godzinach spędzonych w wysokiej temperaturze mogą powstać odparzenia, zwłaszcza od pasków czy elementów metalowych konstrukcji.

Dobór opaski na kolano – najlepiej zapytać lekarza


Aby dowiedzieć się, jaka opaska na kolano będzie dla ciebie najlepsza, poproś lekarza o opinię. Lekarz będzie wiedział najlepiej, czy powinieneś używać zawiasowej ortezy kolana, aby utrzymać stabilność stawu, czy też użyć opaski kompresyjnej, aby uśmierzyć łagodny ból. W przypadku skomplikowanych kontuzji, opaski czy stabilizatory dostępne w sklepach mogą nie być zalecane, a zamiast tego lekarz przepisze odpowiednią ortezę, robioną na wymiar. Zdarza się również, że specjaliści polecają konkretny model opaski czy ortezy.

Warto wiedzieć, że niektóre specjalistyczne rodzaje stabilizatorów na kolano są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to ortezy stawu kolanowego z ruchomym stawem kolanowym z regulacją kąta zgięcia, czyli specjalistycznego stabilizatora używanego w przypadku urazu stanu kolanowego. Taka opaska posiada szynę metalową odciążającą staw i możliwość ustawienia maksymalnego zakresu ruchu.

Ważne jest również, aby nie ignorować uczucia nieprzyjemnego ucisku podczas używania opaski na kolano. Opaska powinna być wygodna i zapewniać poziom wsparcia dostosowany do twoich zindywidualizowanych potrzeb. Jeśli jednak jest ona nieprzyjemnie ciasna, czujesz mrowienie w łydce czy stopie (oznaka problemów z krążeniem), poluzuj paski lub wybierz większy rozmiar. Z kolei przesuwanie się opaski, zwłaszcza w okolicach rzepki, oznacza, że jest ona zbyt luźna.
Autor: Aleksandra Chorzowska