Data publikacji:

Łyżwiarstwo figurowe - na czym polega ta dyscyplina?

Coraz więcej osób uprawia (nie tylko zawodowo, ale także amatorsko) łyżwiarstwo figurowe. Czym cechuje się ta dyscyplina? Dlaczego warto się na nią zdecydować? Jakie można uzyskać profity? Dowiedz się także tego, co jest potrzebne do uprawiania tego sportu i jak błyskawicznie nauczyć się podstaw.
łyżwiarstwo figurowe

Co to jest łyżwiarstwo figurowe?

Warto wiedzieć, że łyżwiarstwo figurowe jest dyscypliną sportową znaną już od XIX wieku. Finalnie zostało sformalizowane w 1892 roku. Około 16 lat potem łyżwiarstwo figurowe stało się jedną z dyscyplin igrzysk olimpijskich. Na czym ten sport polega w praktyce? Zawodowe łyżwiarstwo figurowe to nie tylko jeżdżenie po lodzie. Profesjonaliści mają zaplanowany układ składający się z rozmaitych elementów. Na tafli wykonywane są np. piruety, skoki, spirale czy podnoszenia.

Potem cały układ jest oceniany przez sędziów, którzy biorą pod lupę m.in. liczbę wykonanych elementów, czy stopień trudności. Należy dodać, że łyżwiarstwo figurowe jest uprawiane pojedynczo, w parach albo w określonych formacjach. Wielu osobom wydaje się, że ta dyscyplina jest rozgrywana tylko w okresie zimowym. Okazuje się, że łyżwiarstwo figurowe nie jest sportem sezonowym.

Zawodowcy, którzy przygotowują się do wielkich imprez (są to zaś przede wszystkim igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata) trenują przez cały rok. Systematycznie uczestniczą w rozmaitych zawodach, dzięki którym mogą sprawdzić się na tle innych. Jakie aspekty są niezbędne, by odnosić sukcesy? Zawodowcy muszą mieć m.in. dobre wyczucie rytmu, świetną koordynację ruchową i giętkie ciało. Nieprzypadkowo regularnie trenują łyżwiarstwo figurowe na lodzie, ale także np. gimnastykę artystyczną.

Jacy sportowcy są zaś najbardziej znani? Chodzi o multimedalistów igrzysk olimpijskich. Są to zaś m.in. Kanadyjczyk Scott Moir, Szwed Gillis Grafstroem, Rosjanin Jewgienij Pluszczenko, Kanadyjka Tessa Virtue, Norweżka Sonja Henie czy Irina Rodnina (reprezentantka nieistniejącego już ZSRR).

Dlaczego warto uprawiać łyżwiarstwo figurowe?

Wiesz już, co to jest łyżwiarstwo figurowe. Należy podkreślić, że możesz uprawiać ten sport nie tylko zawodowo, ale także w wydaniu amatorskim. Jak się okazuje, coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Z uprawianiem tej dyscypliny wiąże się bowiem wiele korzyści. Każda aktywność dobrze wpływa na nasze samopoczucie. W czasie treningów wydzielają się bowiem endorfiny. Łyżwiarstwo figurowe może być zatem skutecznym sposobem, by chociaż na moment zapomnieć o rozmaitych kłopotach, które czasami mamy w życiu prywatnym albo zawodowym.

Regularne treningi powodują, że następuje systematyczny i bardzo harmonijny rozwój mięśni. Poprawia się także ogólna wytrzymałość naszego organizmu. Dlaczego jeszcze coraz więcej osób decyduje się na łyżwiarstwo figurowe? Dzięki systematycznym treningom na tafli można uzyskać lepszą kondycję, koordynację ruchową oraz gibkość ciała. Wielu ekspertów zauważa, że łyżwiarstwo figurowe wyrabia odpowiednie poczucie rytmu.

Zapamiętanie konkretnego układu i wykonanie go potem na tafli (punkt po punkcie) wymaga dużej koncentracji. Osoby, które uprawiają łyżwiarstwo figurowe (nawet tylko amatorsko) dostrzegają, że to korzystnie przekłada się na inne sfery życia. Jeśli nauczysz się technik pomagających w szybszym skupieniu się na danej sprawie, to będzie ci łatwiej realizować rozmaite zadania w szkole, pracy itd.

Dlaczego jeszcze warto pomyśleć o tej dyscyplinie? Ogólnie łyżwiarstwo figurowe to dość tani sport. W końcu powstaje m.in. coraz więcej lodowisk. Im większa konkurencja, tym bardziej atrakcyjne warunki finansowe. Poza tym to sport tak naprawdę dla każdego. Na łyżwach mogą jeździć osoby w różnym wieku. Dodatkowo uprawianie łyżwiarstwa figurowego nie jest uzależnione np. od aktualnej pogody. Tylko od ciebie zależy, czy twoje wyjścia na lodowisko będą zatem systematyczne.

Łyżwiarstwo figurowe na lodzie - jak zacząć przygodę z tym sportem?

Zainteresowała cię ta dyscyplina? Niedaleko masz lodowisko? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć uprawiać ten sport. Jak się za to zabrać? W pierwszej kolejności musisz wybrać porządne łyżwy. Możesz je wypożyczyć albo kupić.

Czym kierować się w trakcie podejmowania finalnych decyzji?

Jeśli zamierzasz regularnie trenować, to bardziej opłacalne pod kątem finansowym będzie nabycie tych akcesoriów na własność. Aby zakupy były udane, musisz zwrócić uwagę jeszcze na parę innych spraw. Między innymi chodzi o wybór dobrych producentów. W gronie polecanych firm są np. Tempish, Spokey, Oxelo czy Worker. Pamiętaj, że w sklepach masz do dyspozycji rozmaite rodzaje łyżew. Jeśli interesuje cię stricte jazda figurowa, to nie można zdecydować się np. na akcesoria do hokeja na lodzie, które mają nieco inne cechy.

Są one bowiem przeznaczone dla zaawansowanych osób, które potrafią szybko poruszać się po tafli. Osoby początkujące muszą zwracać baczną uwagę też na konstrukcję samej płozy. Powinna ona posiadać przedłużoną tylną część. Kolejnym aspektem jest sposób zapięcia. Do wyboru masz tutaj sznurówki, klamry, rzepy czy kombinacje tych właśnie wariantów. Nie zapominaj o stosownym rozmiarze. Jeśli chcesz swobodnie uprawiać łyżwiarstwo figurowe na lodzie, to trzeba zmierzyć stopę i dodać do uzyskanego wyniku około 1 cm. Tak, by mieć odpowiedni luz. Pamiętaj o tym, że w czasie poruszania się po tafli nasze stopy nieco zwiększają swoje gabaryty. Nie powinno się zatem kupować zbyt małych łyżew.

Osoby chcące uprawiać od podstaw łyżwiarstwo figurowe powinny także zaopatrzyć się m.in. w kaski oraz ochraniacze (np. na kolana), które sprawią, że upadki nie będą aż tak bardzo odczuwalne. Co jeszcze jest ważne? Odpowiedni strój. Wybrane elementy garderoby powinny zapewniać ciepło, ale nie można na tej płaszczyźnie przesadzać. Wraz z rozpoczęciem treningu odczuwana przez nas temperatura szybko wzrasta.

Warto o tym pamiętać i zdecydować się na strój składający się z kilku warstw. W razie czego będzie je można zdejmować lub zakładać; w zależności od danej sytuacji. Dobrze byłoby kupić sobie także torbę na cały ekwipunek. Bardzo ważnymi elementami są ochraniacze na łyżwy. Pamiętaj, żeby uważnie przechowywać oraz transportować te sprzęty. Tak, by niczego nie uszkodzić. Porządne ochraniacze możesz wybrać na stronie Ceneo.pl.

Jak szybko nauczyć się podstaw? Najlepiej byłoby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora. Dzięki temu nauka będzie błyskawiczna i bezpieczna. Ewentualnie możesz zdecydować się na kogoś z rodziny itp. Wybierz do pomocy osoby, które nie tylko potrafią jeździć na łyżwach. Liczy się także cierpliwość i spokojne przekazywanie informacji. Jak natomiast wyglądają pierwsze ćwiczenia? Przede wszystkim chodzi o to, by nauczyć się zachowywać odpowiednią równowagę. Ćwiczy się zatem balans ciała. W czasie pierwszych lekcji osoby początkujące uczą się jeździć do przodu, po kole oraz hamować (często trzymają się za rękę z instruktorem). Jeśli te kwestie zostaną opanowane, to dopiero wtedy będzie można przystąpić do nauki bardziej zaawansowanych umiejętności.
Autor: Tomasz Nowak