Data publikacji:

Co na stłuczenia? Maść, żel i domowe sposoby na stłuczenia

Doskwiera ci stłuczone kolano, stłuczone żebra, a może stłuczony palec? Sprawdź, jak długo utrzymuje się ból po stłuczeniu i kiedy należy zgłosić się do lekarza. Poznaj najlepsze żele na stłuczenia, maści i plastry, które nie tylko uwolnią cię od bólu, ale też przyspieszą regenerację tkanek. Przeczytaj.
opatrywanie nadgarstka

Co to jest stłuczenie?

Stłuczeniem nazywa się uraz zamknięty tkanek oraz stawów. Może być połączone z urazem mięśni i naczyń, czego skutkiem są krwiaki utrzymujące się przez wiele dni i obrzęki.

Objawy stłuczenia:

  • bolesność w okolicy urazu;
  • wzrost temperatury w okolicy urazu;
  • nadwrażliwość na dotyk w miejscu urazu;
  • możliwe obrzęk, krwiaki i otarcia w okolicy urazu;
  • zachowanie funkcji tkanek i stawów, które uległy stłuczeniu.

Sprawdź także taśmy na mięśnie i stawy czyli kinesiotaping.

Co na stłuczenie? Rodzaje preparatów na stłuczenie

Żel na stłuczenia

Voltaren Max

Preparat działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Efekt utrzymuje się aż do 12 godzin od momentu aplikacji produktu.

Sprawdzi się w przypadku pourazowego stanu zapalnego mięśni, stawów, więzadeł oraz w przypadku ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich.

Żel ma przyjemny zapach, dobrze się wchłania i nie brudzi ubrań czy bielizny. Jest wydajny, wystarczy dwa razy na dobę posmarować bolące miejsca, by czuć ulgę przez wiele godzin.

Ibuprom Sport Żel

Produkt sprawdzi się u osób, które intensywnie ćwiczą, odczuwają bolesność związaną z przetrenowaniem oraz u tych, które uległy niegroźnemu wypadkowi i odczuwają bolesność związaną ze stłuczeniem lub skręceniem stawu skokowego.

Dobrze sobie razi z bólem różnego pochodzenia – sprawdzi się także u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Produkt należy aplikować 3-6 razy dziennie, ale nie częściej, niż co 4 godziny. Ibuprom Sport w żelu szybko się wchłania i jest wydajny.

Reparil Gel N

Preparat zapobiega i leczy obrzęki, krwiaki pourazowe i pooperacyjne. Jest polecany osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia żylnego.

Krem na stłuczenia

Bioderma Cicabio Arnika+

To krem regenerujący do skóry po stłuczeniach, z obrzękami i siniakami. Sprawdzi się także w przypadku krwiaków – znacząco skraca czas ich wchłaniania.

Jest polecany przez specjalistów po zabiegach estetycznych, np. po botoksie. Działa przeciwbólowo i jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez osoby z wrażliwą skórą.

Plastry na stłuczenia

Pasta borowinowa lecznicza w plastrach

Produkt przed użyciem należy rozgrzać w wodzie o temperaturze około 40 °C, a następnie uformować je w taki sposób, by dokładnie przylegały do wybranej okolicy ciała. Plaster na stłuczenie powinien dokładnie przylegać do skóry.

Plastry borowinowe na stłuczenia wykazują właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriostatyczne. Sprawdzą się u osób po upadkach, po operacjach, ale nie tylko. Poleca się je także kobietom z przewlekłym zapaleniem przydatków.

Itami 140 g plastry lecznicze

Samoprzylepne plastry zawierają diklofenak – substancję czynną, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Plastry sprawdzą się u osób, które cierpią na pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, powstałe na skutek stłuczeń czy skręceń. Plastrów nie wolno nacinać, bo tracą wówczas swoje właściwości.

Maść na stłuczenia i siniaki

Maść ichtiolowa na stłuczenia

Środek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Sprawdza się nie tylko w przypadku trądziku czy ropni. Dobrze sobie radzi także ze stłuczeniami. Produkt jest dostępny w niskiej cenie. Jego jedyną wadą jest nieprzyjemny zapach.

Jak długo boli stłuczenie?

To zależy od miejsca stłuczenia oraz siły działającej na tkanki podczas urazu. W przypadku stłuczenia na wysokości ud lub pośladków, bolesność może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. To samo dotyczy urazów na wysokości żeber.

Ból możesz łagodzić za pomocą zimnych okładów lub preparatów o właściwościach chłodzących. Wystarczy przyłożyć kostki lodu owinięte w ręcznik do miejsca urazu. Taki okład zmniejszy też obrzęk i przyspieszy zamknięcie się naczyń uszkodzonych podczas urazu.

Dzięki temu krwiak, nazywany siniakiem, będzie mniejszy. Ciepłe okłady na stłuczenia sprawdzą się w przypadku starszych urazów, czyli takich, gdzie obrzęk już ustąpił. Ciepło przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i sprzyja wchłanianiu się krwiaka.

Stłuczenie – kiedy do lekarza?

Złamanie lub pęknięcie kości niekiedy jest mylone ze zwykłym stłuczeniem. Dzieje się tak, ponieważ chorzy odczuwają ból zarówno w przypadku stłuczeń, jak i po poważniejszych urazach, w tym złamaniach.

Jeśli czujesz ból, który nie ustaje i niepokoisz się, że jego przyczyna może być poważniejsza, niż stłuczenie – zgłoś się do szpitala na ostry dyżur lub od razu udaj się do ortopedy na prywatną wizytę.

Wybierz specjalistę, który przyjmuje w placówce, w której wykonywane są zdjęcia RTG i jest dostępny radiolog wykonujący badania USG. To bardzo ważne, ponieważ zdjęcia rentgenowskie i badania USG są podstawą w diagnozowaniu urazów ortopedycznych.

Domowe sposoby na stłuczenia i siniaki

  • zimny kompres na świeże stłuczenie;
  • ciepły okład na stare stłuczenie;
  • okłady z liści kapusty;
  • domowa maść z majerankiem lub tymiankiem.