Data modyfikacji:

Co na stłuczenia? Maść, żel i domowe sposoby na stłuczenia

Stłuczenie bywa dość bolesne. Może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek czy wykonywane czynności. Zazwyczaj może być to stłuczone kolano, zbity palec, a nawet stłuczony nadgarstek czy stopa. Przyczyn stłuczeń może być wiele. Eliminacja bólu może wymagać stosowania rozmaitych maści i żeli. Bardzo skuteczne są domowe sposoby na stłuczenia. Sprawdź, dlaczego warto wykorzystywać ocet na stłuczenia!
opatrywanie nadgarstka

Co to jest stłuczenie?

Stłuczeniem nazywa się uraz zamknięty tkanek oraz stawów. Może być połączone z urazem mięśni i naczyń, czego skutkiem są krwiaki utrzymujące się przez wiele dni i obrzęki.

Objawy stłuczenia:

  • bolesność w okolicy urazu;
  • wzrost temperatury w okolicy urazu;
  • nadwrażliwość na dotyk w miejscu urazu;
  • możliwe obrzęk, krwiaki i otarcia w okolicy urazu;
  • zachowanie funkcji tkanek i stawów, które uległy stłuczeniu.

Sprawdź także taśmy na mięśnie i stawy czyli kinesiotaping.

Stłuczenie – najczęstsze przyczyny

Jeśli chodzi o stłuczenie części ciała, na przykład o stłuczenie śródstopia, to przyczyną może być uprawianie sportu – każdy może doznać niespodziewanej kontuzji. Takowa może mieć związek z wykonaniem nieprawidłowego ruchu lub nieetycznym zachowaniem się rywala. Takie stłuczenie utrudni chodzenie. Jeśli na dodatek wystąpiło stłuczenie małego palca stopy, to koniecznie trzeba udać się do lekarza, gdyż akurat urazy małego palca są dość trudne do sprecyzowania (ciężko jest w przypadku małego palca odróżnić, czy jest on złamany, czy jedynie stłuczony). Temat oceni lekarz specjalizujący się w tego typu dolegliwościach lub zdjęcie RTG.

Bardzo bolesne jest stłuczenie żeber. Trudno jest wytrzymać z bólu podczas oddychania czy chodzenia. Taki wypadek może mieć miejsce na przykład, gdy ktoś wpadnie do nieoznaczonego wykopu lub będzie uczestnikiem wypadku drogowego. Nierówne chodniki też mogą być przyczyną niefortunnego stłuczenia żeber. Niestety, w tym przypadku ból jest długotrwały i trzeba stosować leki przeciwbólowe.

Stłuczone kolano może być efektem upadku z roweru. Jest to dość częste, gdyż w Polsce drogi czy chodniki są w niezbyt dobrym stanie. Niektóre remonty ostatni raz miały miejsce w II połowie XX wieku, więc nie ma co się dziwić, że dochodzi do tego typu wypadków. Na tak zaniedbanych ulicach dość niebezpieczna okazuje się jazda na hulajnodze. Co do zasady, nie powinno wyjeżdżać się z domu bez kasku i ochraniaczy, gdyż wypadek na ruchliwej i nierównej drodze może mieć bardzo przykre konsekwencje – nie będzie to tylko stłuczone kolano czy zbity palec.

W przypadku osób starszych najwięcej wypadków ma miejsce w domu. Przez nieuwagę można zaczepić stopą o chodnik czy dywan lub można poślizgnąć się na mokrej podłodze. Stłuczony nadgarstek to dość łagodny efekt takiego upadku. Spuchnięty palec po uderzeniu może boleć kilka dni lub dłużej – wszystko zależy, od tego, jak mocne było to stłuczenie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile boli stłuczenie. Jest to raczej kwestia indywidualna, zwłaszcza że ból początkowo się nasila, a następnie powoli zanika. Jeśli ból nie ustępuje, lepiej jest skonsultować sprawę z lekarzem. Lekarz przeprowadzi wywiad. Może zadać pytanie w stylu „opuchlizna po stłuczeniu – jak długo się utrzymuje?". Na to pytanie trzeba udzielić prawdziwej odpowiedzi, bez przekłamań – chodzi o to, by lekarz w razie potrzeby mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

Co na stłuczenie? Rodzaje preparatów na stłuczenie

Żel na stłuczenia

Voltaren Max

Preparat działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Efekt utrzymuje się aż do 12 godzin od momentu aplikacji produktu.

Sprawdzi się w przypadku pourazowego stanu zapalnego mięśni, stawów, więzadeł oraz w przypadku ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich.

Żel ma przyjemny zapach, dobrze się wchłania i nie brudzi ubrań czy bielizny. Jest wydajny, wystarczy dwa razy na dobę posmarować bolące miejsca, by czuć ulgę przez wiele godzin.

Ibuprom Sport Żel

Produkt sprawdzi się u osób, które intensywnie ćwiczą, odczuwają bolesność związaną z przetrenowaniem oraz u tych, które uległy niegroźnemu wypadkowi i odczuwają bolesność związaną ze stłuczeniem lub skręceniem stawu skokowego.

Dobrze sobie razi z bólem różnego pochodzenia – sprawdzi się także u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Produkt należy aplikować 3-6 razy dziennie, ale nie częściej, niż co 4 godziny. Ibuprom Sport w żelu szybko się wchłania i jest wydajny.

Reparil Gel N

Preparat zapobiega i leczy obrzęki, krwiaki pourazowe i pooperacyjne. Jest polecany osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia żylnego.

Krem na stłuczenia

Bioderma Cicabio Arnika+

To krem regenerujący do skóry po stłuczeniach, z obrzękami i siniakami. Sprawdzi się także w przypadku krwiaków – znacząco skraca czas ich wchłaniania.

Jest polecany przez specjalistów po zabiegach estetycznych, np. po botoksie. Działa przeciwbólowo i jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez osoby z wrażliwą skórą.

Plastry na stłuczenia

Pasta borowinowa lecznicza w plastrach

Produkt przed użyciem należy rozgrzać w wodzie o temperaturze około 40 °C, a następnie uformować je w taki sposób, by dokładnie przylegały do wybranej okolicy ciała. Plaster na stłuczenie powinien dokładnie przylegać do skóry.

Plastry borowinowe na stłuczenia wykazują właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriostatyczne. Sprawdzą się u osób po upadkach, po operacjach, ale nie tylko. Poleca się je także kobietom z przewlekłym zapaleniem przydatków.

Itami 140 g plastry lecznicze

Samoprzylepne plastry zawierają diklofenak – substancję czynną, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Plastry sprawdzą się u osób, które cierpią na pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, powstałe na skutek stłuczeń czy skręceń. Plastrów nie wolno nacinać, bo tracą wówczas swoje właściwości.

Maść na stłuczenia i siniaki

Maść ichtiolowa na stłuczenia

Środek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Sprawdza się nie tylko w przypadku trądziku czy ropni. Dobrze sobie radzi także ze stłuczeniami. Produkt jest dostępny w niskiej cenie. Jego jedyną wadą jest nieprzyjemny zapach.

Co na stłuczenia? Propozycje z apteki

W każdej aptece możesz kupić kremy, maści i żele na stłuczenia. Wiele z nich zawiera w swoim składzie substancje chłodzące i przeciwbólowe. Nakładanie takich preparatów może wymagać systematyczności. Dolegliwości związane z bólem po stłuczeniu możesz minimalizować za pomocą tabletek przeciwbólowych. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Zawsze sprawdzaj dozwoloną dzienną dawkę i objawy związane z przedawkowaniem. Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie cierpiący z bólu potrafią przyjąć więcej leków przeciwbólowych, niż jest to dozwolone w ciągu doby. Niestety, ból nie przejdzie od razu, ale da się zmniejszyć jego intensywność.

Jak długo boli stłuczenie?

To zależy od miejsca stłuczenia oraz siły działającej na tkanki podczas urazu. W przypadku stłuczenia na wysokości ud lub pośladków, bolesność może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. To samo dotyczy urazów na wysokości żeber.

Ból możesz łagodzić za pomocą zimnych okładów lub preparatów o właściwościach chłodzących. Wystarczy przyłożyć kostki lodu owinięte w ręcznik do miejsca urazu. Taki okład zmniejszy też obrzęk i przyspieszy zamknięcie się naczyń uszkodzonych podczas urazu.

Dzięki temu krwiak, nazywany siniakiem, będzie mniejszy. Ciepłe okłady na stłuczenia sprawdzą się w przypadku starszych urazów, czyli takich, gdzie obrzęk już ustąpił. Ciepło przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i sprzyja wchłanianiu się krwiaka.

Stłuczenie – kiedy do lekarza?

Złamanie lub pęknięcie kości niekiedy jest mylone ze zwykłym stłuczeniem. Dzieje się tak, ponieważ chorzy odczuwają ból zarówno w przypadku stłuczeń, jak i po poważniejszych urazach, w tym złamaniach.

Jeśli czujesz ból, który nie ustaje i niepokoisz się, że jego przyczyna może być poważniejsza, niż stłuczenie – zgłoś się do szpitala na ostry dyżur lub od razu udaj się do ortopedy na prywatną wizytę.

Wybierz specjalistę, który przyjmuje w placówce, w której wykonywane są zdjęcia RTG i jest dostępny radiolog wykonujący badania USG. To bardzo ważne, ponieważ zdjęcia rentgenowskie i badania USG są podstawą w diagnozowaniu urazów ortopedycznych.

Domowe sposoby na stłuczenia palca – co pomaga?

Jeśli nie masz w domu medykamentów, które pomogą Ci zwalczyć ból i obrzęk, możesz sięgnąć po domowe metody. Ocet na stłuczenia jest bardzo starym i sprawdzonym sposobem, z którego każdy może skorzystać, chyba że nie jest w stanie wytrzymać zapachu octu. Trzeba przygotować okład – do tego celu można wykorzystać ściereczkę, gazę lub zwykły bandaż. Tkaninę trzeba nasączyć octem i przyłożyć na stłuczenie palca czy innej części ciała. Ocet spirytusowy oczyści stłuczone miejsce, nie wywołując przy tym żadnych alergii. Ocet przyczyni się do tego, że nie pojawią się siniaki (ale to zależy oczywiście, w którym momencie taki okład położy się na bolące miejsce). Ocet w znaczący sposób zmniejszy obrzęk. Ocet można rozcieńczyć z wodą (1:1), by nie doszło do podrażnienia wrażliwej skóry. Płyn można też lekko podgrzać. Nie ma konieczności bandażowania stłuczonego palca. Jeśli zachodzi podejrzenie złamania, spuchnięty palec po uderzeniu można unieruchomić. Jak odróżnić stłuczenie od złamania? Złamaną ręką nie da się poruszać, a ból jest wyjątkowo przejmujący i ostry.

Na stłuczone miejsce można przyłożyć kostki lodu – można je zawinąć w cienki ręcznik, by nie wypadały w trakcie robienia zimnego okładu. Niektóre osoby trzymają w zamrażalkach akcesoria żelowe, które przydają się w tego typu sytuacjach – wystarczy je wyjąć z zamrażalki i przyłożyć do obolałego i opuchniętego miejsca. Można też stosować preparaty typu sztuczny lód.

W sezonie letnim można pomyśleć o liściach kapusty. Kapusta jest bezcenna dla medycyny ludowej. Stosuje się ją do „wyciągania” rozmaitych schorzeń, na przykład dzięki liściom kapusty można pozbyć się torbieli piersi. Kapustę trzeba położyć na obrzękniętym miejscu, a następnie zabezpieczyć bandażem. Można taki okład z liści kapusty trzymać dłużej, nawet przez całą noc.

Jeśli nie ma się pewności, że jest to stłuczenie, lub w trakcie wypadku doszło do uderzenia głowy, koniecznie trzeba udać się do placówki służby zdrowia. Pójście do lekarza to wsparcie w eliminowaniu przykrych dolegliwości związanych ze stłuczeniem. Jeśli ból jest zbyt mocny, a pacjent nie reaguje na leki przeciwbólowe bez recepty, lekarz może przepisać silniejszy lek do walki z bólem.

Stłuczenie – jak unikać tego typu wypadków?

Nie zawsze da się wykluczyć stłuczenia. Małe dzieci to prawdziwe wulkany energii, chętne do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Osoby dorosłe również są bardzo aktywne i chętnie uprawiają różne odmiany sportu. Nie trzeba jednak uprawiać sportu, by doszło do potłuczenia. Wystarczy nierówny chodnik, uliczne wertepy czy dziury w jezdni. Częstą przyczyną stłuczeń są nieodśnieżone chodniki. Niestety w Polsce, zamiast patrzeć przed siebie, trzeba zwracać uwagę na to, co się dzieje na chodniku.
Autor: Natalia Ciszewska i Dorota Zgutka