Sprawdź także taśmy na mięśnie i stawy czyli kinesiotaping.
Bardzo bolesne jest stłuczenie żeber. Trudno jest wytrzymać z bólu podczas oddychania czy chodzenia. Taki wypadek może mieć miejsce na przykład, gdy ktoś wpadnie do nieoznaczonego wykopu lub będzie uczestnikiem wypadku drogowego. Nierówne chodniki też mogą być przyczyną niefortunnego stłuczenia żeber. Niestety, w tym przypadku ból jest długotrwały i trzeba stosować leki przeciwbólowe.
Stłuczone kolano może być efektem upadku z roweru. Jest to dość częste, gdyż w Polsce drogi czy chodniki są w niezbyt dobrym stanie. Niektóre remonty ostatni raz miały miejsce w II połowie XX wieku, więc nie ma co się dziwić, że dochodzi do tego typu wypadków. Na tak zaniedbanych ulicach dość niebezpieczna okazuje się jazda na hulajnodze. Co do zasady, nie powinno wyjeżdżać się z domu bez kasku i ochraniaczy, gdyż wypadek na ruchliwej i nierównej drodze może mieć bardzo przykre konsekwencje – nie będzie to tylko stłuczone kolano czy zbity palec.
W przypadku osób starszych najwięcej wypadków ma miejsce w domu. Przez nieuwagę można zaczepić stopą o chodnik czy dywan lub można poślizgnąć się na mokrej podłodze. Stłuczony nadgarstek to dość łagodny efekt takiego upadku. Spuchnięty palec po uderzeniu może boleć kilka dni lub dłużej – wszystko zależy, od tego, jak mocne było to stłuczenie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile boli stłuczenie. Jest to raczej kwestia indywidualna, zwłaszcza że ból początkowo się nasila, a następnie powoli zanika. Jeśli ból nie ustępuje, lepiej jest skonsultować sprawę z lekarzem. Lekarz przeprowadzi wywiad. Może zadać pytanie w stylu „opuchlizna po stłuczeniu – jak długo się utrzymuje?". Na to pytanie trzeba udzielić prawdziwej odpowiedzi, bez przekłamań – chodzi o to, by lekarz w razie potrzeby mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.
Sprawdzi się w przypadku pourazowego stanu zapalnego mięśni, stawów, więzadeł oraz w przypadku ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich.
Żel ma przyjemny zapach, dobrze się wchłania i nie brudzi ubrań czy bielizny. Jest wydajny, wystarczy dwa razy na dobę posmarować bolące miejsca, by czuć ulgę przez wiele godzin.
Dobrze sobie razi z bólem różnego pochodzenia – sprawdzi się także u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Produkt należy aplikować 3-6 razy dziennie, ale nie częściej, niż co 4 godziny. Ibuprom Sport w żelu szybko się wchłania i jest wydajny.
Jest polecany przez specjalistów po zabiegach estetycznych, np. po botoksie. Działa przeciwbólowo i jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez osoby z wrażliwą skórą.
Plastry borowinowe na stłuczenia wykazują właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriostatyczne. Sprawdzą się u osób po upadkach, po operacjach, ale nie tylko. Poleca się je także kobietom z przewlekłym zapaleniem przydatków.
Plastry sprawdzą się u osób, które cierpią na pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, powstałe na skutek stłuczeń czy skręceń. Plastrów nie wolno nacinać, bo tracą wówczas swoje właściwości.
Ból możesz łagodzić za pomocą zimnych okładów lub preparatów o właściwościach chłodzących. Wystarczy przyłożyć kostki lodu owinięte w ręcznik do miejsca urazu. Taki okład zmniejszy też obrzęk i przyspieszy zamknięcie się naczyń uszkodzonych podczas urazu.
Dzięki temu krwiak, nazywany siniakiem, będzie mniejszy. Ciepłe okłady na stłuczenia sprawdzą się w przypadku starszych urazów, czyli takich, gdzie obrzęk już ustąpił. Ciepło przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i sprzyja wchłanianiu się krwiaka.
Jeśli czujesz ból, który nie ustaje i niepokoisz się, że jego przyczyna może być poważniejsza, niż stłuczenie – zgłoś się do szpitala na ostry dyżur lub od razu udaj się do ortopedy na prywatną wizytę.
Wybierz specjalistę, który przyjmuje w placówce, w której wykonywane są zdjęcia RTG i jest dostępny radiolog wykonujący badania USG. To bardzo ważne, ponieważ zdjęcia rentgenowskie i badania USG są podstawą w diagnozowaniu urazów ortopedycznych.
Na stłuczone miejsce można przyłożyć kostki lodu – można je zawinąć w cienki ręcznik, by nie wypadały w trakcie robienia zimnego okładu. Niektóre osoby trzymają w zamrażalkach akcesoria żelowe, które przydają się w tego typu sytuacjach – wystarczy je wyjąć z zamrażalki i przyłożyć do obolałego i opuchniętego miejsca. Można też stosować preparaty typu sztuczny lód.
W sezonie letnim można pomyśleć o liściach kapusty. Kapusta jest bezcenna dla medycyny ludowej. Stosuje się ją do „wyciągania” rozmaitych schorzeń, na przykład dzięki liściom kapusty można pozbyć się torbieli piersi. Kapustę trzeba położyć na obrzękniętym miejscu, a następnie zabezpieczyć bandażem. Można taki okład z liści kapusty trzymać dłużej, nawet przez całą noc.
Jeśli nie ma się pewności, że jest to stłuczenie, lub w trakcie wypadku doszło do uderzenia głowy, koniecznie trzeba udać się do placówki służby zdrowia. Pójście do lekarza to wsparcie w eliminowaniu przykrych dolegliwości związanych ze stłuczeniem. Jeśli ból jest zbyt mocny, a pacjent nie reaguje na leki przeciwbólowe bez recepty, lekarz może przepisać silniejszy lek do walki z bólem.