Przyczyny bólu jądra wymagające natychmiastowego leczenia
Niektóre stany wywołujące ból jądra muszą być leczone bardzo szybko. Jest to grupa dolegliwości wywołujących tak zwany zespół ostrej moszny, który charakteryzuje się występowaniem pojawiającego się nagle jednostronnego obrzęku i bólu, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny. Najczęściej jest on spowodowany:
- skrętem jądra,
- skrętem przyczepka jądra,
- urazem jądra,
- zapaleniem jądra lub najądrza.
Rokowanie w takim wypadku może być poważne, szczególnie w przypadku skrętu jądra istnieje duże ryzyko martwicy narządu. Skręt jądra jest spowodowany okręceniem się gonady wokół własnej osi wewnątrz worka mosznowego. Skutkuje to zamknięciem naczyń krwionośnych powrózka nasiennego. Bardzo ważne dla możliwości uratowania jądra jest szybkie zgłoszenie się do lekarza. Stan ogólny pacjenta ze skrętem jądra jest na ogół zły. Do wymienionych wyżej objawów zespołu ostrej moszny mogą dołączać nudności i wymioty. Podejrzenie skrętu jądra jest wskazaniem do operacji, która ma na celu odkręcenie powrózka nasiennego i tym samym otwarcie światła naczyń i przywrócenie przepływu krwi. Tylko w ten sposób można uratować gonadę. Im krótszy był czas niedokrwienia, tym lepsze jest rokowanie, a szansa obumarcia jądra mniejsza. Skręt przyczepków jądra jest zazwyczaj mniej dramatycznym stanem, a objawy są najczęściej mniej nasilone. Jednak również wymaga interwencji chirurgicznej z powodu dolegliwości bólowych i podobieństwa objawów do skrętu jądra.
W przypadku urazów jądra, niekiedy konieczna jest ocena ultrasonograficzna, gdyż obecność krwiaków pourazowych może wywołać niedokrwienny zanik jądra. W celu zapobiegania takim powikłaniom konieczna jest operacja z otwarciem moszny, usunięciem krwi i ewentualnych martwiczych tkanek.
Przypadki zapalenia najądrza i jądra leczone są za pomocą odpowiednio dobranej przez lekarza antybiotykoterapii. Zapalenie najądrza jest najczęściej jednostronne i towarzyszy mu zakażenie układu moczowego, np. pęcherza moczowego. Może być też wynikiem zakażeń przekazywanych drogą płciową, np. Chlamydia trachomatis lub dwoinka rzeżączki.