Czy wiesz, że istnieją zioła, które zjedzone lub nałożone na skórę, mogą wywołać reakcję fototoksyczną? Czynnikiem wywołującym tę reakcję jest promieniowanie UV. Sprawdź, jakie inne przyczyny odpowiadają za swędzenie skóry po opalaniu. Dowiedz się, jak dbać o swędzącą skórę.
Skóra po opalaniu często jest przesuszona, co jest normalnym zjawiskiem. Oddziaływanie wysokiej temperatury na skórę może bardzo szybko przyczynić się do jej wysuszenia. W efekcie tego skóra zaczyna się kurczyć. Towarzyszy temu uczucie pieczenia. Martwy naskórek zaczyna się wówczas nadmiernie łuszczyć. Stąd, pamiętaj o nawilżeniu skóry przed i w trakcie opalania się. Stosuj kremy o działaniu nawilżającym z wysokim filtrem SPF, który uchroni cię przed negatywnymi skutkami światła słonecznego.
Inną przyczyną swędzenia skóry po opalaniu jest poparzenie słoneczne. Skóra została wówczas uszkodzona, co może wywoływać pieczenie i uczucie swędzenia. Taka sytuacja jest bardzo groźna i może wpływać na ogólny stan organizmu. Poparzenia słoneczne mogą niekiedy przebiegać także z gorączką.
Niedostateczna ochrona skóry przed promieniami UV powoduje nie tylko oparzenia słoneczne. Wiąże się to także z ryzykiem zachorowania na nowotwory. Jednym z nowotworów złośliwych skóry, którego powstanie często jest powiązane z brakiem ochrony SPF, jest czerniak.
Reakcja alergiczna na słońce po opalaniu jest wbrew pozorom bardzo rzadkim zjawiskiem. Objawy alergii na słońce to drobna wysypka skóra, która z czasem przybiera postać krostek i grudek oraz zaczerwienienie. Schorzenie nazywane jest często fotodermatozą.
Czy wiesz, że zjedzenie lub nałożenie niektórych preparatów na skórę może skończyć się reakcją fototoksyczną? Do fotouczulających ziół należą np. dziurawiec, nagietek, rumianek, aminek zwyczajny, ruta, skrzyp polny czy arnika. Przyczyną fotouczulenia może być także posmarowanie skóry kwasami owocowymi przed opalaniem. Niektóre substancje mogą wywołać alergię kontaktową, ale dopiero po kontakcie z promieniami UV.
Objawem reakcji fototoksycznej mogą być plamki na skórze, zaczerwienienia, swędzenie i w skrajnych przypadkach rozległe zapalenie skóry z nadmiernym złuszczaniem się naskórka.
Przyczyn może być wiele. Skóra może swędzieć w wyniku jej nieprawidłowej pielęgnacji, bo wciąż jest wysuszona. Może to być także objaw poparzenia skóry wskutek nieprawidłowego opalania jej, ale może też to być objaw zdrowienia, regeneracji skóry po opalaniu.
Musisz wiedzieć, że skóra, która się goi, może swędzieć i jest to jak najbardziej prawidłowy objaw. Tak samo dzieje się ze strupem, który powstaje w wyniku gojenia się rany. Miejsce w okolicy strupka zaczyna po kilku dniach swędzieć. Jest to objaw regeneracji skóry w miejscu jej uszkodzenia.
Skóra, która po opalaniu znacznie swędzi, na pewno potrzebuje dobrego nawilżenia. Sięgnij po produkty przeznaczone dla skóry po opalaniu. Oprócz składników nawilżających zawierają one często te dodatkowe, które pozwalają cieszyć się równomierną, zdrową opalenizną przez długi czas i jednocześnie zapobiegają powstawaniu podrażnień. Wybierz te produkty, które zawierają aloes, miód lub kwas hialuronowy. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z kosmetyków z wyższym stężeniem witaminy E. Możesz też stosować okłady ze schłodzonego wcześniej ogórka.
Jeśli skóra po opalaniu jest dodatkowo podrażniona i piecze, warto skorzystać z produktów po opalaniu z dodatkiem panthenolu. Unikaj ciężkich maści czy maseł do ciała. Postaw na te lekkie, który szybciej się wchłaniają.
Unikaj noszenia ubrań, które obciskają ciało lub przesuwają się po ciele podczas noszenia. Może to nasilić uczucie swędzenia skóry. Zrezygnuj też z gorących kąpieli i gruboziarnistych peelingów. Scrub do ciała możesz zastosować dopiero wtedy, gdy skóra przestanie być podrażniona.
Pamiętaj też o zbilansowanej, zdrowej diecie! Zażywaj pokarm bogaty w beta-karoten, który poprawia koloryt skóry i pozwala cieszyć się zdrową opalenizną dłużej. Beta-karoten znajdziesz w takich produktach jak marchew, papryka, dynia, bataty, morele, pomidory i szpinak czy fasolka szparagowa.
Świadomość dotycząca regularnego użytkowania kremów z wysokim filtrem na szczęście z roku na rok wzrasta. Na półkach sklepowych coraz częściej możemy spotkać kremy z filtrem SPF, a obecność filtru w kosmetykach do makijażu (np. w podkładach) jest już na porządku dziennym.
Pamiętaj, by 15 minut przed wyjściem na słońce posmarować odkryte części ciała kremem, olejkiem, pianką czy sprayem z wysokim filtrem SPF. Sprawdź na opakowaniu, przez jak długi czas produkt będzie cię chronił przed promieniowaniem. Pamiętaj, by produkt stosować regularnie, według zaleceń producenta (zazwyczaj co 1-3 godziny).
Zwróć uwagę na to, czy wybrany krem lub emulsja z filtrem SPF są wodoodporne, czy nie. Ma to duże znaczenie, jeśli planujesz w najbliższym czasie kąpiel w morzu czy basenie. W przypadku niektórych produktów, aplikację emulsji należy powtórzyć po kontakcie z wodą.
Eksperci jednogłośnie zapewniają, że produkty z filtrem SPF powinno stosować się przez cały rok, nie tylko wiosną czy latem.
Autor: