Data modyfikacji:

Suche powieki. Przyczyny, objawy i leczenie

Okolice oczu są bardzo delikatne oraz szczególnie podatne na podrażnienia i przesuszenie. Jeśli zauważysz u siebie suche powieki, którym towarzyszy świąd lub zaczerwienienie, to znak, że coś jest nie tak. Być może jest to tylko alergia czy problemy ze zbyt długą pracą przed komputerem. Warto jednak pamiętać, że takie objawy mogą świadczyć także o chorobach. Zobacz, jakie są przyczyny suchych powiek i jak z nimi walczyć!

Polecamy: Zawroty głowy - przyczyny, objawy i leczenie

suche powieki

Przyczyny suchych powiek

Przyczyn suchej skóry na powiekach może być wiele. Najczęściej winowajcą jest alergia – kontaktowa lub okresowa, w szczególności na roztocza kurzu domowego i pyłki drzew. Oprócz niej powodem pogorszenia kondycji cery w okolicach oczu są zazwyczaj:

  • mikrourazy,
  • dym tytoniowy,
  • niedobór witaminy A,
  • niewłaściwa pielęgnacja okolic oczu (silne, drażniące składy kosmetyków i brak nawilżenia),
  • klimatyzacja,
  • suche powietrze,
  • problemy z higieną u osób noszących soczewki kontaktowe,
  • zbyt długie patrzenie w ekran komputera, telewizora czy komputera.

Suche i swędzące powieki mogą również świadczyć o uczuleniu. Być może stosujesz kosmetyk ze składnikiem, którego twoja skóra nie toleruje.

Czy suche i swędzące powieki mogą być objawem choroby?

Owszem, suche i swędzące powieki mogą być objawem choroby – upośledzenia wydzielania łez, zapalenia spojówek, jaglicy, atopowego zapalenia skóry i atopowego zapalenia spojówek. Jeśli je u siebie podejrzewasz, jak najszybciej skontaktuj się z dermatologiem lub alergologiem, który w razie potrzeby skieruje cię do innego specjalisty

Suche powieki po wprowadzeniu nowego kosmetyku

Choć odpowiednio dobrana pielęgnacja potrafi zdziałać przysłowiowe cuda, to czasami twoja skóra może nie polubić się nawet z najlepszym i najczęściej polecanym kosmetykiem.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku tygodni wprowadziłaś nowy kosmetyk do twarzy lub pod oczy i wcześniej nie miałaś problemu z suchymi powiekami, to istnieją duże szanse, że to właśnie on jest winowajcą. W takich sytuacjach należy odstawić nowy produkt i sprawdzić, czy objawy miną.

Jak walczyć z suchymi powiekami?

Jeśli wykluczysz problemy ze zdrowiem, to warto przyjrzeć się bliżej swojej pielęgnacji. Być może to właśnie ona jest przyczyną suchej skóry na powiekach. Podstawą jest regularne stosowanie kremu pod oczy, najlepiej dwa razy dziennie, o którym opowiadamy więcej niżej.

Oprócz tego sprawdź, czego używasz do demakijażu. Kosmetyki przeznaczone do stosowania w tak delikatnych partiach twarzy muszą być łagodne, nie podrażniać i wolne od powodujących przesuszenie składników. Być może dobrym pomysłem jest odstawienie mleczka do demakijażu i zastąpienie go olejkiem lub płynem micelarnym.

Suche powieki mogą pojawić się również w wyniku nadmiernego pocierania wacikami, zwłaszcza w trakcie zmywania makijażu. W takich sytuacjach rozwiązanie problemu jest banalnie proste – postaraj się usuwać pozostałości po kolorowych kosmetykach delikatnie. Wystarczy przyłożyć płatek kosmetyczny do oka i odczekać chwilę. W tym czasie formuła rozpuści makijaż, a ty nie będziesz musiała mocno pocierać skóry.

Inne sposoby na suchą skórę na powiekach

Jeśli suche powieki są przyczyną niewłaściwej higieny w trakcie noszenia soczewek kontaktowych, to zadbaj o to, aby zawsze myć ręce przed dotknięciem oczu. Regularnie wymieniaj płyn i pilnuj, aby do pojemniczka nie dostawał się kurz i inne zanieczyszczenia.

Dodatkowo w walce z suchą skórą na powiekach może pomóc:

  • odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego,
  • zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu,
  • regularne robienie sobie przerw w trakcie pracy przed komputerem i oglądania telewizji.

Zadbaj o suche powieki, stosując odpowiedni krem pod oczy

Krem pod oczy może być bez obaw stosowany zarówno na dolną, jak i górną powiekę. Dzięki temu możesz wykorzystać go do walki z suchą, swędzącą skórą. Strzałem w dziesiątkę są przede wszystkim kosmetyki o działaniu nawilżającym, odżywczym i regenerującym, o treściwszej konsystencji i zawierające łagodne składniki aktywne. Poniżej znajdziesz kilka polecanych kremów, które pomogą ci w uporaniu się z problemem suchych powiek.

Naturalny arganowy krem pod oczy Nacomi ma działanie nawilżające, regenerujące i odżywcze. Dodatkowo w delikatny sposób pomaga w walce ze zmarszczkami i wygładza te istniejące. W składzie znajdziesz olej arganowy, witaminę E, masło shea i olej kokosowy.

D'Alchemy Age-delay Eye Concentrate to koncentrat pod oczy, który nawilża suche powieki, redukuje cienie i opuchliznę oraz rozświetla i dogłębnie odżywia skórę wokół oczu. Formuła bazuje na hydrolacie z róży damasceńskiej i oczaru, maśle shea, wyciągu z rumianku, nagietka, malwy czy oleju arganowym i lnianym. Nie znajdziesz w niej drażniących substancji – parabenów, syntetycznych zapachów i barwników, silikonów czy SLS i SLES. 

Estee Lauder Advanced Night Repair to intensywnie regenerujący krem pod oczy na noc, który dodatkowo nawilża, rozświetla i chroni skórę przed stresem antyoksydacyjnym. To wszystko dzięki mieszance kwasu hialuronowego, ChronoluxCB™ i specjalnej technologii Repair. Kosmetyk został przebadany przez okulistów i dermatologów.

Domowe sposoby na suche powieki

Możesz również wypróbować domowe sposoby na walkę z suchymi powiekami i skórą pod oczami. Świetnym pomysłem jest stosowanie ciepłych okładów, które możesz wykonywać nawet kilka razy dziennie. Wystarczy namoczyć miękki ręcznik w ciepłej wodzie, wycisnąć, a następnie położyć na kilkanaście minut na zamkniętych oczach.

Równie znakomicie sprawdzi się żel aloesowy, który łagodzi podrażnienia i utrzymuje nawilżenie skóry na optymalnym poziomie. Wybieraj jednak kosmetyki, które są odpowiednio przetestowane i mogą być stosowane w okolicach oczu.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.