Czosnek posiada niezwykle cenne właściwości lecznicze w przeziębieniu. Do utrzymania zdrowia w sezonie jesienno-zimowym dorosłemu człowiekowi potrzeba zjeść jeden ząbek czosnku dziennie. W przypadku przeziębienia i grypy zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości czosnku. Poznaj domowe sposoby walki z przeziębieniem. Użyj czosnku na katar i zatoki, by w mig rozprawić się z chorobą. Z naszego artykułu dowiesz się także, czy czosnek do nosa na katar i zatoki to dobry pomysł.
Czosnek, mimo ostrego smaku i zapachu, który nie każdemu odpowiada, od stuleci cieszy się niesłabnącym powodzeniem na całym świecie. A wszystko za sprawą jego magicznych właściwości, do których należą między innymi:
Zaledwie jeden ząbek czosnku dziennie zasila organizm człowieka w cenne związki: witaminy (A, B1, B2, C), sole mineralne (magnez, wapń, potas), mikroelementy (nikiel, chrom, kobalt), aminokwasy i związki flawonoidowe. Po rozgnieceniu czosnku wydzielają się z niego olejki eteryczne bogate w allicynę. To właśnie ona odpowiada za ostry zapach tej rośliny.
Najlepszy dla zdrowia człowieka jest czosnek spożywany w postaci nieprzetworzonej, czyli na surowo. Jeden ząbek czosnku to około 4 gram, czyli średniego rozmiaru ząbek. I taka jest właśnie zalecana dawka dzienna. Czosnek suszony jest mniej skuteczny, a bezpieczna dla człowieka dzienna porcja to 1 gram proszku. Profilaktyczne przyjmowanie czosnku najlepiej stosować przez okres 3 miesięcy, a następnie zrobić tyle samo przerwy, by organizm się zregenerował.
Czosnek na przeziębienie zapobiega infekcjom układu oddechowego oraz pokarmowego. Nie pozwala złym bakteriom rozgościć się w jelitach, płucach i gardle. To zasługa lotnych związków siarkowych i mocnych olejków eterycznych. Czosnek rozgrzewa, zwiększa potliwość, obniża gorączkę, ułatwia odkrztuszanie oraz udrażnia drogi oddechowe.
Wspomniane olejki eteryczne są naturalnym antybiotykiem, silniejszym nawet od penicyliny, a jednoczenie czosnek nie ma działań ubocznych, typowych dla chemicznych antybiotyków. Czosnek nie niszczy też naturalnej flory bakteryjnej jelit. Hamuje rozwój najbardziej niebezpiecznych bakterii - paciorkowca, pałeczek okrężnicy oraz gronkowca złocistego.
Czosnek na przeziębienie najlepiej jest dodawać do potraw pod koniec ich przygotowania. A już najbardziej pożądaną opcją jest przyjmowanie czosnku na surowo. Podajemy kilka domowych sposobów, które możesz stosować codziennie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz by poratować zdrowie, gdy dopadnie cię infekcja.
Jakiś czas temu sieć internetową obiegł sposób radzenia sobie z katarem polegający na wkładaniu ząbków czosnku do nosa. Jednak czosnek do nosa na katar i zatoki jest praktyką niebezpieczną, a przez to niepolecaną przez lekarzy. Czosnek bardzo silnie podrażnia i wysusza błony śluzowe w nosie, skutkując zaostrzeniem infekcji. Może także powodować małe rany we wnętrzu nosa, więc szkodliwe patogeny łatwiej przenikną do twojego organizmu. Poza tym - mały ząbek czosnku ciężko jest wyciągnąć z nosa, a jego utknięcie może równać się z interwencją chirurgiczną.
Zamiast trzymać czosnek w nosie bądź przykładać ząbek czosnku do nosa, zrób sobie inhalację. To sposób znany od zarania dziejów, bezpieczny dla zdrowia i łagodzący objawy choroby oraz przeziębienia. Pokrój drobno jeden albo dwa ząbki czosnku i wdychaj olejki eteryczne, które się z niego wydobywają. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego częściej niż dwa razy dziennie, bo czosnek przesusza śluzówkę nosa, co skutkuje jej podrażnieniem i jeszcze większą ilością produkowanego kataru.
Oprócz całej palety dobroczynnego działania na organizm człowieka, czosnek może stanowić zagrożenie dla pewnej grupy osób. Rozrzedza krew, więc nie powinni go stosować chorzy, którzy mają problemy z krzepliwością krwi. Jeśli więc planujesz zabiegi chirurgiczne związane z usuwaniem zęba lub inne naruszające ciągłość skóry i błon śluzowych, nie jedz czosnku przez 3-4 dni przed planowanym przedsięwzięciem.
Ponadto - czosnek na katar i zatoki zawsze stosuj w umiarze - jest to roślina o bardzo ostrym działaniu olejków eterycznych, które mogą doprowadzić do podrażnień żołądka oraz całego układu pokarmowego albo reakcji alergicznych. Jeśli odczujesz także zaburzenia trawienia lub zbyt duży spadek ciśnienia krwi, zaprzestań przyjmowania czosnku do ustąpienia niepokojących objawów. A kiedy chcesz wzmocnić odporność, a przeszkadza ci charakterystyczny smak i zapach świeżego czosnku, suplementuj go.