Występowanie witaminy B12 w roślinach
Witaminę znajdziesz np. w owocu rokitnika zwyczajnego.
Witamina B12 – źródła:
- produkty mięsne pochodzenia zwierzęcego,
- mleko, sery, serki i pozostały nabiał,
- jaja, skorupiaki i ryby,
- warzywa poddane fermentacji.
Witamina B12 – dolna granica normy
Prawidłowa wartość witaminy B12 we krwi to 148-740 pmol/l (200-1000 nm/l). Badanie poziomu witaminy B12 przeprowadza się z krwi. Możesz poprosić o skierowanie na to badanie swojego lekarza rodzinnego lub wykonać badanie prywatnie w każdym punkcie laboratoryjnym. Koszt badania poziomu witaminy B12 to około 20-30 zł.
Przedawkowanie witaminy B12
Kobalamina należy do witamin grupy B - które cechuje dobra rozpuszczalność w wodzie, oznacza to, że przedawkowanie witaminy B12 jest niemalże niemożliwe, jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem.
Czy trzeba suplementować witaminę B12?
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zdrowego człowieka wynosi około 2 µg. Warto jednak wiedzieć, że przyswajalność kobalaminy jest stosunkowo niska i wynosi zaledwie kilka procent, co oznacza, że przy nieodpowiedniej diecie bardzo łatwo można doprowadzić do niedoboru. Jakie zatem produkty spożywcze uzupełniają witaminę B12? Są to głównie źródła pochodzenia zwierzęcego: mięso, mleko, nabiał, jaja, ryby, a także owoce morza. Jak łatwo się domyślić, dieta wegańska oraz wegetariańska nie jest w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania na B12, dlatego powinna zostać wzbogacona o suplementy zawierające kobalaminę.
Komu dodatkowo zaleca się suplementację witaminą B12? Są to osoby:
- po resekcji jelit i żołądka oraz borykające się z niektórymi chorobami układu pokarmowego, jak np. Leśniowskiego – Crohna,
- przyjmujące metforminę,
- z mutacją genu MTHFR,
- przyjmujące blokery wydzielania kwasu żołądkowego,
- z oznaczonym laboratoryjnie niedoborem.
Witamina B12 – lek czy suplement diety?
Preparaty dostępne w aptekach (także tych internetowych) bez recepty to suplementy diety. Witaminę B12 lek można kupić na receptę. Na szczęście wybór suplementów jest ogromny i możesz znaleźć wśród nich wiele godnych polecania produktów, które cieszą się znakomitą opinią zadowolonych klientów.
Jaka witamina B12 jest najlepsza?
Rynek obfituje w suplementy zawierające kobalaminę głównie w czterech formach:
- Cyjanokobalamina – jest to najpopularniejsza i jednocześnie najtańsza forma witaminy B12. Warto jednak wiedzieć, że obecność w kompleksie cyjanku bywa kwestią kontrowersyjną, zarówno jeśli chodzi o toksyczność, jak i niską przyswajalność kobalaminy.
- Adenozylokobalamina – jest to forma B12 występująca najczęściej w pożywieniu. Adenozylokobalamina zwana jest aktywną formą kobalaminy, warto jednak wiedzieć, że przez swoją budowę chemiczną (brak grup metylowych) nie zaleca się przyjmowania jej przez osoby borykające się z mutacją genu MTHFR. Przyswajalność tej formy B12 jest mniejsza niż popularnej metylokobalaminy, jednak jest to dobra witamina dla osób z problemami neurologicznymi.
- Metylokobalamina – przez wielu lekarzy oraz dietetyków uważana za najlepszą formę witaminy B12, pozbawioną toksyn. Ze względu na obecność grup metylowych, zalecana jest osobom z mutacją genu MTHFR. Poprzez swoją biodostępność metylokobalamina uznawana jest także przez najlepszą formę B12 dla osób borykających się z anemią, hiperhomocysteinemią, cukrzycą oraz chorobami układu nerwowego.
- Hydroksykobalamina – jest to najlepsza B12 dla osób borykających się z nadmiarem grup metylowych w organizmie. Efektywnie zwalcza niedobór kobalaminy, a także obniża poziom homocysteiny w organizmie. Przez wzgląd na właściwości chemiczne, hydroksykobalamina jest zalecana palaczom, w celu neutralizacji toksycznego cyjanku, który jest pozyskiwany przez organizm w trakcie palenia.
Witamina B12 – suplementy diety:
- Olimp B12 Forte Bio-Complex w kapsułkach
Kapsułki są nie tylko źródłem witaminy B12, ale także witaminy B6, żelaza oraz kwasu foliowego.