Data publikacji:

Sok z cebuli na włosy: jak zrobić? Jak działa cebula na włosy?

Marzysz o gęstych, lśniących, pięknych włosach? Wcale nie musisz wydawać fortuny w drogeriach, by osiągnąć właśnie taki efekt – wystarczy zwykła cebula. Przeczytaj, jak przygotować sok z cebuli na włosy, dlaczego jego stosowanie przynosi tak spektakularne rezultaty i w jaki sposób nakładać go na skórę głowy.

sok z cebuli na włosy

Cebula – niedoceniane warzywo o wielu właściwościach

Z czym kojarzy ci się cebula? Zapewne z pysznym smakiem pieczeni, ważnym składnikiem sałatki, ewentualnie z charakterystycznym aromatem domowego syropu na przeziębienie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to niedoceniane warzywo można z powodzeniem stosować także w kontekście urodowym – jako kosmetyk wzmacniający włosy i znakomicie poprawiający ich wygląd.

Sok z cebuli na włosy działa przede wszystkim dzięki wyjątkowemu składowi. Warzywo to zawiera między innymi cenne glikozydy, które mają właściwości lecznicze, a także niezwykle cenne składniki mineralne: siarkę, fosfor, żelazo, mangan, magnez, potas oraz witaminy: A, B, C i E.

Podsumowując – stosowanie soku z cebuli na włosy jest jak zaaplikowanie cennej kapsułki z całą masą dobroczynnych składników.

Sprawdź również, jak wykonywać lecznicze okłady z kapusty.

Sok z cebuli na włosy – efekty stosowania

Jeśli zaczniesz stosować sok z cebuli na włosy, dość szybko zobaczysz efekty, czyli:

  • ograniczenie wypadania włosów (dzięki dobroczynnej siarce),
  • zagęszczenie fryzury (cebula stymuluje ich wzrost),
  • zredukowanie intensywnego przetłuszczania się włosów,
  • zlikwidowanie łupieżu (dzięki leczniczemu działaniu warzywa),
  • zwolnienie tempa siwienia włosów.

Po sok z cebuli na włosy sięgają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni – zwłaszcza tacy, którzy zauważyli u siebie pierwsze objawy łysienia.

Kiedy warto sięgnąć po sok z cebuli na włosy?

Sok z cebuli znakomicie radzi sobie z likwidowaniem wielu problemów z włosami. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś takich kłopotów nie ma? Czy sok z cebuli na włosy można stosować profilaktycznie albo dla poprawienia ich ogólnego wyglądu?

Oczywiście, że tak. Warto pamiętać, że sok ten działa antybakteryjnie i wzmacnia cebulki włosów. Jeśli będziesz stosować go regularnie, zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia wszystkich wymienionych wyżej problemów, zadbasz o skórę głowy i prawdopodobnie opóźnisz proces siwienia kosmyków.

Jak zrobić sok z cebuli na włosy?

Przygotowanie soku z cebuli nie jest trudne – uporasz się z tym zadaniem w zaledwie kilka minut. Potrzebujesz trzech dużych, białych cebul. Obierz je z pierwszej warstwy, następnie włóż do blendera albo sokowirówki. Miksuj tak długo, aż warzywa staną się jednorodną, gładką papką.

Jeśli nie masz takich urządzeń, to nic straconego – musisz tylko trochę się wysilić przy tarce do warzyw. Uzyskana masa nie będzie tak gładka, jak ta wydobyta z blendera, ale będzie miała identyczne właściwości.

Zasadniczo na tym możesz skończyć swoje pracę – sok z cebuli na włosy jest już gotowy. Z drugiej strony możesz go nieco wzbogacić. Jeśli zależy ci na zredukowaniu nasilenia zapachu cebuli, dodaj do masy odrobinę soku z cytryny albo miodu.

Jeżeli natomiast twoim problemem jest nadmierne wypadanie włosów, do połowy szklanki soku z cebuli dodaj jedną łyżkę soku z cytryny oraz pół łyżeczki olejku z rozmarynu. Wymieszaj wszystko dokładnie i nakładaj na skórę głowy.

Uwaga! Warto pamiętać, że sok z cebuli na włosy z czasem traci swoje świetne właściwości. Dlatego należy przygotowywać go bezpośrednio przed zastosowaniem.

Jak stosować sok z cebuli na włosy?

Aby stosowanie soku cebulowego przyniosło spodziewane rezultaty, należy go w odpowiedni sposób aplikować. Nakładaj go małymi porcjami – nie tyle na same pasma, co na skórę głowy. Po nałożeniu soku zacznij masować skórę przez około 10 minut. To dość długo, ale masowanie jest bardzo ważnym elementem aplikacji – dzięki niemu wszystkie cenne substancje szybciej przenikną do cebulek.

Po masażu pozostaw sok na włosach – najlepiej na około godzinę. Aby twoja nowa super maseczka nie spływała z włosów, owiń głowę foliowym czepkiem. Po upływie wymaganego czasu zmyj wszystko z włosów. Najpierw użyj samej wody, aby spłukać sok. Następnie dwukrotnie umyj głowę szamponem – pierwszy raz dla samego jej oczyszczenia, drugi dla pozbycia się specyficznego zapachu cebuli. Na koniec możesz nałożyć maseczkę.

Taki zabieg należy powtarzać od dwóch do trzech razy tygodniowo. Pierwsze efekty są widoczne po około dwóch miesiącach.

Inne produkty, które służą włosom

Warto pamiętać, że pięknym włosom służy nie tylko cebula stosowana bezpośrednio na skórę, ale również odpowiednia, bogata i różnorodna dieta. Co dokładnie warto jeść, by móc cieszyć się bujną, mocną i piękną fryzurą?

Orzechy

Orzechy brazylijskie, nerkowce, włoskie, laskowe, pecan – wszystkie z nich zawierają bardzo dobre dla włosów składniki. Jeśli będziesz stosować sok z cebuli na włosy i zaczniesz regularnie podjadać orzechy, twoje włosy staną się nie tylko mocniejsze, ale i bardziej lśniące.

Tłuste ryby morskie

Tłuste ryby morskie zawierają kwasy omega-3, żelazo oraz witaminę B-12, czyli składniki bardzo istotne dla ładnego wyglądu włosów.

Zielone warzywa

Zawierają między innymi witaminy A oraz C – składniki niezbędne w procesie produkowania odżywiającego włosy sebum. Dodatkową korzyścią z częstego sięgania po groszek, bób, sałatę, kapustę, zieloną fasolkę, brukselkę czy brokuły jest naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn.

Mięso drobiowe

Kurczak jest bogatym źródłem protein oraz witaminy B. Często go spożywaj, a szybko zredukujesz problem wypadania, łamania i nadmiernej suchości włosów.

Autor: R. Wojtaś