Data publikacji:

Jaka jest najlepsza maść na korzonki?

Korzonki, czyli korzenie nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego, nierzadko są źródłem bólu. Najczęstszą jego przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa, choć zdarza się, że korzonki bolą z powodu urazów mechanicznych, przeciążeń kręgosłupa albo na skutek różnego rodzaju infekcji. Sprawdź, jaka jest najlepsza maść na korzonki i jak ją stosować.
najlepsza maść na korzonki

Korzonki – dlaczego bolą?

Korzenie nerwowe, zwane potocznie korzonkami, mogą boleć z różnych powodów. Najczęstsze to:
 • procesy zwyrodnieniowe – wraz z wiekiem u wielu z nas dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa, czyli stopniowego zużywania i zniekształcania kręgów;
 • stany zapalne, czyli infekcje wirusowe i bakteryjne;
 • choroby metaboliczne, między innymi cukrzyca;
 • uszkodzenie mechaniczne, w wyniku którego dochodzi np. do przemieszczenia krążka międzykręgowego;
 • ucisk nerwu powodowany obecnością guza, torbieli bądź innej nieprawidłowej struktury.
 • Pamiętaj – zanim do twojego koszyka wpadnie maść na bolące korzonki, upewnij się, czy to na pewno one są źródłem twojego cierpienia. Ból korzonków jest dość silny, zazwyczaj jednostronny, występujący na wysokości lędźwi i promieniujący do pośladka.

  Najlepsza maść na korzonki – co powinna zawierać?

  Co powinna zawierać skuteczna maść na korzonki? Oto kilka ważnych składników:
 • środki przeciwbólowe – maść na bolące korzonki musi mieć w składzie składniki o działaniu przeciwbólowym, takie jak kamfora bądź kapsaicyna;
 • leki przeciwzapalne, np. ibuprofen;
 • składniki o działaniu rozgrzewającym, czyli np. olejki eteryczne;
 • składniki natłuszczające i nawilżające (gliceryna, lanolina).
 • Warto pamiętać, że maść na korzonki, zwłaszcza z wieloma substancjami aktywnymi, może być sprzedawana jedynie na receptę. Jeśli więc ból bardzo ci dokucza, koniecznie odwiedź lekarza.

  Jaka maść na korzonki? Propozycje produktów

  Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza maść na korzonki? Oto kilka produktów sprzedawanych bez recepty, które mogą ci pomóc w zwalczeniu bólu.

  Neo-Capsiderm

  Bardzo popularna maść na korzonki. W 100 g produktu znajduje się 0,05 g noniwamidu, 5,3 g kamfory, 9,7 g olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej oraz 2,5 g olejku eukaliptusowego. Maść ma w składzie również wazelinę, lanolinę oraz stałą parafinę. Świetnie sprawdza się także jako produkt rozgrzewający w bólach mięśniowych oraz przy stanach zapalnych stawów.

  Maść 911 z kwasem mrówkowym

  Zdaniem wielu osób jest to najlepsza maść na korzonki. Zawiera kwas mrówkowy oraz żywokost. Stymuluje odnowę tkanek, łagodzi obrzęki, działa przeciwzapalnie, aktywuje procesy regeneracyjne i działa przeciwreumatycznie. Redukuje ból korzonków, a także wspomaga leczenie osteochondrozy, artretyzmu oraz artrozy.

  Maść Biszofit Połtawski

  Maść stosowana wspomagająco w leczeniu zwyrodnienia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia korzonków nerwowych oraz osteochondrozy. Zawiera biszofit, czyli ceniony minerał pochodzenia naturalnego, a także znany ze swojego prozdrowotnego działania żywokost.

  Voltraren Max

  Przeciwbólowa maść na korzonki, która działa aż do dwunastu godzin. Pomaga przywrócić sprawność ruchową, zwalcza stany zapalne i zmniejsza obrzęki. Redukuje ból związany z zapaleniem korzonków, chorobą zwyrodnieniową, pourazowymi stanami zapalnymi ścięgien, więzadeł i mięśni, a także stanami zapalnymi miękkich tkanek.

  Rub-arom maść

  Skuteczna maść na korzonki, której działanie opiera się przede wszystkim na rozgrzewaniu tkanek. Z tego względu sprawdza się nie tylko w przypadku bólu korzonków, ale także w infekcjach górnych dróg oddechowych (do nacierania klatki piersiowej) oraz po urazach mięśni. W 100 g maści znajduje się 0,25 g tymolu, 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory racemicznej, 0,75 g olejku cedrowego, 1,5 g olejku eukaliptusowego oraz 5 g olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej.

  Maść końska na korzonki – tak czy nie?

  Wśród polecanych preparatów zwalczających ból pleców znajduje się również maść końska na korzonki. Jest to preparat zawierający kompozycję wyciągów z prozdrowotnych ziół oraz olejków eterycznych, którego głównym działaniem jest rozszerzenie ścianek naczyń krwionośnych, poprawienie krążenia i rozgrzanie tkanek. Łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga w chorobach reumatycznych, zwalcza ból i rozluźnia.

  Maść na korzonki – jak często stosować?

  Jak stosuje się maść na korzonki? Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od rodzaju produktu, na który się zdecydujesz. Niemniej większość maści stosuje się raz, dwa razy w ciągu dnia, nakładając na obolałe miejsce niewielką ilość produktu.
  Uwaga! Nawet najlepsza maść na korzonki może ci zaszkodzić, jeśli będziesz używać jej w nadmiarze. Dlatego pamiętaj, żeby przed użyciem zapoznać się z ulotką albo zasięgnąć porady farmaceuty. Jeśli ból utrzymuje się długo, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

  Bolące korzonki – jak sobie pomóc?

  Aby zwalczyć ból korzonków, ważne jest nie tylko stosowanie maści, ale również odpowiednie postępowanie. Oto kilka cennych wskazówek:
 • Odpocznij
 • W przypadku bólu korzonków bardzo ważne jest, aby zaprzestać wysiłku fizycznego, a najlepiej ruchu w ogóle. Wielu osobom pomaga położenie się na boku.
 • Stosuj ciepłe okłady
 • Na bóle dolnych partii pleców świetnie sprawdzi się maść na korzonki w połączeniu z ciepłym okładem. Termofor wypełniony ciepłą wodą możesz włożyć np. w spodnie od piżamy – już 30 minut odpoczynku z takim zestawem przyniesie ci ulgę.
 • Stosuj ciepłe kąpiele
 • Ból korzonków może zmniejszyć się również po ciepłej kąpieli. Pamiętaj jednak, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.