Data publikacji:

Jaki krem na przebarwienia stosować i jak często?

Przebarwienia skóry to estetyczny problem, z którym boryka się wiele osób. Ciemne plamy, choćby najmniejsze, mogą skutecznie obniżać pewność siebie i wpędzać w kompleksy, szczególnie że wcale nie tak prosto się ich pozbyć. Jednym ze sposobów walki z nimi jest krem na przebarwienia. W poniższym artykule opiszemy, skąd się biorą przebarwienia, jakich składników aktywnych szukać w składzie oraz na jaki krem rozjaśniający przebarwienia warto zwrócić uwagę i jak często go stosować. Zapraszamy do lektury!
krem na przebarwienia

Czy­m są przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry to zmiany występujące w postaci plam o różnej wielkości, które powstają w wyniku nierównomiernego rozkładu melaniny, czyli barwnika skóry. Zbyt duża kumulacja go w jednym miejscu doprowadza do stworzenia plam barwnikowych o różnych kolorach: czerwonawych, różowych lub ciemnobrązowych.
Istnieje kilka różnych przyczyn powstawania przebarwień skóry. Najważniejsze z nich to: starzenie się skóry – powstają tzw. przebarwienia starcze; zaburzenia hormonalne – tzw. przebarwienia hormonalne, które mogą powstać w wyniku kuracji hormonalnej w połączeniu z nadmierną ekspozycją ciała na promienie UV; stany zapalne skóry – kiedy w wyniku np. zmian trądzikowych lub urazów powstają tzw. przebarwienia pozapalne; nadmierne eksponowanie skóry na słońcu – powstają tzw. przebarwienia posłoneczne; o podłożu genetycznym – np. skłonność do powstawania piegów.

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry?

Przebarwieniom na skórze o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Najprostszym sposobem na przeciwdziałanie takim zmianom jest odpowiednia ochrona przeciw promieniowaniu UV. Najlepiej używać kosmetyków, które mają wysoki faktor (50 SPF), a także szerokie spektrum ochrony (zarówno zabezpieczające przed UVA, UVB oraz przed promieniowaniem podczerwonym).
Pamiętaj także o tym, żeby używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok, bez względu na to, czy na zewnątrz jest piękne słońce, czy właśnie trwa środek wyjątkowo srogiej zimy. Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez 12 miesięcy niezależnie od pogody oraz miejsca przebywania. Bez problemu uszkadza komórki skóry zarówno w pochmurny dzień, jak i wewnątrz pomieszczeń (UVA przenika również przez szyby). W miarę możliwości najlepiej jest w ciągu dnia kilkukrotnie powtarzać aplikację specyfiku.
Minęły już czasy, kiedy krem z filtrem oznaczał białą, tłustą i trudną do usunięcia lepiącą się maź. Obecnie na półkach sklepowych dostępne są przeróżne kremy z filtrem, zapewniające nie tylko wysoką ochronę przeciwsłoneczną, ale wpisujące się również w specyficzne potrzeby danej cery, np. wrażliwej, naczynkowej, tłustej, mieszanej.
Kosmetyk z filtrem to tak naprawdę pierwszy krem, który będzie skutecznie działać na przebarwienia na twarzy – po prostu zapobiega ich powstawaniu. Nie jest to jednak jedyny sposób, żeby przeciwdziałać nieestetycznym plamom na cerze.
Upewnij się, że leki oraz kosmetyki, które stosujesz, nie zwiększają szans na powstawanie przebarwień. Uważaj m.in. na dziurawca lub retinol.
Od kwietnia do września unikaj również intensywnych kuracji kwasami oraz zabiegów, które są światłouczulające. Uważaj więc m.in. na peelingi kwasowe oraz peeling kawitacyjny.

Jak radzić sobie z przebarwieniami skóry?

Istnieją różne sposoby na radzenie sobie z przebarwieniami skóry: laseroterapia, retinoidy, niektóre zabiegi medycyny estetycznej oraz odpowiednie kosmetyki korygujące to tylko niektóre ze sposobów na walkę z nimi. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na kremach na przebarwienia.

Krem na przebarwienia – od czego zacząć poszukiwanie tego idealnego?

Aby dobrać skuteczny krem na przebarwienia, powinno się przede wszystkim zacząć od zlokalizowania źródła powstawania przebarwień. Niektóre składniki kremów mogą być bardziej skuteczne np. na przebarwienia posłoneczne, a niektóre lepsze na przebarwienia po trądziku.

Krem na przebarwienia na twarzy – ranking

Eucerin Anti-Pigment krem na dzień przeciw przebarwieniom
Topicrem MELA Corrective Night Cream krem korekcyjny na noc przeciw przebarwieniom skóry
Mesoestetic Cosmelan 2 krem na przebarwienia
Collistar Attivi Puri emulsja na Przebarwienia Glicolico + Niacinamide
Suntique I'M 8,8% Dark Spot Solution rozjaśniający krem na przebarwienia
Yasumi Bright Touch Lightening Cream krem rozjaśniający i wybielający przebarwienia
Herla Infinite White nawilżający krem na noc wybielający przebarwienia Total Spectrum
Nivea Cellular Luminous 630 krem na dzień przeciw przebarwieniom
Skin Tech Blending Bleaching Cream krem na przebarwienia
Synchroline Thiospot Intensive Cream krem na przebarwienia

Krem na przebarwienia – jakich składników aktywnych szukać? Jak często stosować poszczególne składniki aktywne?

Wybierając krem na przebarwienia, skup się przede wszystkim na jego składzie, a nie na otoczce marketingowej. Pamiętaj też, że wysoka cena nie zawsze równa się odpowiedniej skuteczności. Znalezienie wśród składników aktywnych któregoś z poniższych składników uchroni twój portfel przed zbędnymi wydatkami.
  • Witamina C – skutecznie rozjaśnia skórę, doskonale sprawdza się w walce z przebarwieniami posłonecznymi. Jako antyoksydant chroni cerę przed uszkodzeniami wywołanymi m.in. przez promieniowanie UV. Wspomaga produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna oraz elastyczna. Krem z witaminą C położony pod krem z filtrem skuteczniej zapobiega powstawaniu przebarwień. Witaminę C można stosować codziennie, zarówno rano, jak i wieczorem.
  • Niacynamid (witamina B3) – świetny składnik kremów na przebarwienia po trądziku. Ujednolica koloryt skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, „uspokaja” istniejące już stany zapalne. Doskonale radzi sobie również z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, reguluje produkcję melaniny. Podobnie jak przy witaminie C, można go stosować codziennie.
  • Kwas glikolowy – ma działanie złuszczające, wyrównuje koloryt cery, rozświetla ją. Minimalizuje widoczność śladów potrądzikowych. Przy jego użyciu musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Warto go stosować co kilka dni.
  • Kwas kojowy – hamuje produkcję melaniny, dzięki czemu doskonale radzi sobie z przebarwieniami powstałymi w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia się pod skórą jej barwnika.
  • Kwas azelainowy – składnik, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale również działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Bardzo dobrze toleruje go skóra naczynkowa. W stężeniach do 10% może być stosowany nawet codziennie, w większych – co 2–3 dni, chyba że dermatolog zaleci inaczej.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus