Data publikacji:

Czym nawilżyć nos? Polecane produkty

Suchość nosa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może prowadzić do poważnych infekcji. Warto więc dbać o śluzówkę nosa – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli chcemy uniknąć suchości nosa na co dzień, możemy wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków, dzięki którym zapomnimy o przesuszonej śluzówce. Czym nawilżyć nos w środku? Po jakie produkty sięgnąć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
czym nawilżyć nos

Dlaczego nos jest suchy?

Suchość nosa może mieć kilka przyczyn. Zazwyczaj wynika ona z oddychania suchym powietrzem. Mamy z nim do czynienia w sezonie grzewczym. Czasem również klimatyzacja może potęgować suchość nosa. Jeśli nie nawilżymy go odpowiednio, możemy doświadczyć bardzo przykrych dolegliwości, jak choćby krwawienie, strupki, ranki, bóle głowy i wrażenie zapchanego nosa. 
Suchy nos to również brama dla bakterii i wirusów. Nienawilżony nos nie wyłapuje niebezpiecznych gości, przez co mogą oni swobodnie przedostać się do dalszych części dróg oddechowych. Taka sytuacja często kończy się zapaleniem oskrzeli, zatok lub gardła.

Czym nawilżyć nos na co dzień?

Codzienne nawyki mają duży wpływ na nawilżenie nosa. Przede wszystkim musimy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Picie minimum 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum. Powinniśmy też wprowadzić do diety tłuszcze, bogate w witaminy A, B, D i E
Oprócz nawilżania nosa od środka należy również zadbać o odpowiednie otoczenie. Jeśli często przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, zaopatrz się w nawilżacz powietrza. Może być to mała wersja, zasilana na USB. Taki nawilżacz dobrze sprawdzi się na biurku w pracy. W domu również możesz wykorzystać nawilżacz albo sięgnąć po domowe sposoby nawilżania powietrza, czyli kładzenie mokrych ręczników na ciepłych kaloryferach.

Czym nawilżyć suchy nos?

Jeśli pojawiły się u ciebie objawy suchego nosa, musisz zacząć działać szybko. Nawilżanie powietrza i picie wody jest ważne, ale może okazać się niewystarczające. Lepiej zrezygnować ze sposobów naszych babć, które zalecały aplikowanie wazeliny do nosa. Ten pomysł może przynieść więcej szkody niż pożytku!
Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po apteczne specyfiki. Preparaty oparte na kwasie hialuronowym lub karboksymetylo-beta-glukanu to świetne rozwiązanie. Mogą mieć formę żelu albo sprayu i powinny być aplikowane do nosa. Jeśli suchość trwa na tyle długo, że doszło do pojawienia się podrażnień, należy wybrać preparaty wzbogacone o dekspantenol. Unikajmy natomiast tych, w których składzie znajdziemy konserwanty.

Czym nawilżyć nos dziecka?

Nos dziecka jest zazwyczaj bardziej delikatny niż osoby dorosłej. Jeśli chcemy go nawilżyć, możemy sięgnąć po specjalnie dobraną wodę morską, która działa skuteczniej niż zwykła sól fizjologiczna. Woda morska może być oczywiście wykorzystywana również przez osoby dorosłe, a także niemowlęta. 
Wybór wód morskich do nosa jest naprawdę ogromny. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje roztworów: izotoniczne oraz hipertoniczne. Jeśli chcemy nawilżyć nos, musimy sięgnąć po preparat izotoniczny. Woda morska może być używana zarówno do nawilżenia nosa podczas choroby, jak i na co dzień. Jej aplikacja nie należy do najprzyjemniejszych, jednak ulga, jaką przynosi, warta jest kilku sekund poświęcenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.