Data publikacji:

Jak pozbyć się bólu gardła w jeden dzień?

Ból gardła to częsta dolegliwość, która towarzyszy nam zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Już delikatne drapanie w okolicach przełykaniu może znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Jak szybko wyleczyć ból gardła? Czy można pozbyć się bólu gardła w jeden dzień? Poznaj domowe sposoby na ból gardła i sprawdź, kiedy warto udać się do lekarza.
jak pozbyć się bólu gardła

Jak szybko wyleczyć ból gardła? Domowy sposób

Ból gardła może mieć różne przyczyny. To, co go wywołuje, determinuje czas trwania potencjalnej infekcji. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z anginą czy inną chorobą bakteryjną albo wirusową. W sezonie jesienno-zimowym ból gardła może być spowodowany zbyt suchym powietrzem. Do wysuszenia powietrza przyczyniają się kaloryfery. Dogrzewanie mieszkań i domów sprawia, że nasze śluzówki wysuszają się, co powoduje nieprzyjemne drapanie w gardle. Ból gardła związany z przesuszeniem zwykle odczuwamy rano, zaraz po przebudzeniu.
Jak szybko wyleczyć taki ból gardła? Musimy oczywiście nawilżyć powietrze. Najlepszym sposobem będzie umieszczenie na kaloryferach mokrych ręczników. Parująca z nich wilgoć dobrze nawilży powietrze w pomieszczeniu, a ból gardła minie. Innym sposobem jest zakup ceramicznych zawieszek na grzejniki, do których możemy wlać wodę. Efekt będzie taki sam.
Jeżeli posiadamy nawilżacz powietrza, należy korzystać z niego regularnie. Do wody możemy dodać olejki eteryczne – na przykład eukaliptusowy – które dodatkowo pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Nawilżacz warto umieścić w sypialni i włączyć go na noc.
Aby zadbać o nawodnienie organizmu, należy również przyjrzeć się temu, ile wody wypijamy w czasie jesieni i zimy. Latem, kiedy panują upały, chętniej sięgamy po napoje. Zimą zaś często zapominamy o wodzie, przez co organizm może się odwodnić, a efektem takiej sytuacji może być ból gardła. Pamiętaj, by pić odpowiednią ilość wody. Jeśli nie czujesz pragnienia, pij wodę powoli, małymi łykami, ale regularnie. 
Dobrym pomysłem może okazać się też zażywanie specjalnych tabletek na chrypkę i ból gardła. Jeżeli przyczyną twoich dolegliwości jest przesuszenie, takie pastylki pomogą pokonać ból gardła nawet w jeden dzień.

Inhalacje a ból gardła

Kolejnym sposobem na ból gardła jest inhalacja. Pomaga ona nie tylko w zwalczeniu samego bólu. Może być też użyteczna w przypadku, gdy dodatkowo borykamy się z kaszlem. Inhalację możemy wykonać samodzielnie w domu. Do tej czynności warto wykorzystać sól fizjologiczną, którą znajdziemy w każdej aptece. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w inhalator. Takie urządzenie może być wykorzystywane wielokrotnie i ułatwia przyjmowanie leków drogą wziewną.
Jeżeli jednak nie chcemy kupować inhalatora, możemy przeprowadzić inhalację domowym sposobem. Wystarczy zagotować wodę w czajniku, przelać ją do miski, nachylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Parę należy wdychać przez kilka minut.

Ból przy przełykaniu śliny – domowe sposoby

Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na ból gardła jest picie herbaty z cytryną, miodem i sokiem malinowym. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo przygotować taki napój, aby rzeczywiście nabrał on zdrowotnych właściwości. Na początek zaparz czarną herbatę bez dodatków. Odczekaj kilka minut aż herbata nieco ostygnie. Dopiero wtedy dodaj do niej cytrynę, sok oraz miód. Zarówno cytryna, jak i miód mogą stracić swoje prozdrowotne właściwości, jeżeli dodasz je do zbyt gorącej herbaty. Pamiętaj też, by zawsze wybierać miód naturalny najwyższej jakości. Ten syntetyczny nie sprawdzi się w walce z bólem gardła.
Innym domowym sposobem na ból gardła jest napar z siemienia lnianego. Siemię, zalane gorącą wodą, tworzy galaretowatą substancję, która świetnie radzi sobie z bólem gardła, gdyż powleka przełyk cienką błonką, która redukuje drapanie. 
Czosnek również stanowi świetny oręż w walce z bólem gardła. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jeśli odczuwasz drapanie lub ból przy przełykaniu, zjedz kanapkę z ząbkiem czosnku. Takie danie zdusi infekcję w zarodku.

Co na ostry ból gardła przy przełykaniu bez gorączki?

Ostry ból gardła to naprawdę nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka, jego przyczyną nie musi być infekcja (choć może!). W takim wypadku warto sięgnąć po powyższe sposoby, ale nie tylko. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się płukanki ziołowe. Płukanka z szałwii, rumianku i tymianku ma właściwości odkażające i bakteriobójcze, a dodatkowo likwiduje obrzęk błony śluzowej gardła. Używaj płukanki kilka razy dziennie, a ból szybko ustąpi.

Kiedy udać się do lekarza?

Trudno pozbyć się bólu gardła w jeden dzień, jednak nie zawsze musi być on pretekstem do wizyty u lekarza. Jeśli jednak ból nie ustępuje, a dodatkowo pojawi się gorączka lub kaszel czy katar, należy udać się do przychodni. Może się okazać, że ból gardła zwiastuje poważniejszą infekcję, jak choćby anginę, z którą nie poradzimy sobie bez odpowiedniego antybiotyku. Nie bagatelizuj objawów i umów się na wizytę do lekarza POZ, by szybko i skutecznie poprawić swój stan zdrowia.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.