Data publikacji:

Najlepsza maść na odmrożenia: jaką wybrać?

Sytuacja, w której dochodzi do odmrożenia skóry, jest skrajnie niebezpieczna. W poniższym artykule tłumaczymy, co zwiększa ryzyko ich powstania oraz jakie objawy powinny wzbudzać nasz niepokój. Podpowiadamy również, jaka będzie najlepsza maść na odmrożenia, by wesprzeć regenerację uszkodzonej skóry.
najlepsza maść na odmrożenia

Jak powstają odmrożenia?

Gdy wystawiamy organizm na długotrwałe działanie bardzo niskiej temperatury, możemy doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji, na której skutek przepływ krwi zostanie zwolniony lub – co jeszcze bardziej niebezpieczne – całkowicie zatrzymany. W przypadku takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia lub nawet obumarcia tych części ciała, które zostały narażone na działanie niskiej temperatury. Powstawaniu odmrożeń sprzyja także wilgoć oraz wiatr. To właśnie dlatego tak ważne jest, by w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych zadbać o skuteczną ochronę ciała i zastosować – także prewencyjnie – krem na odmrożenia do twarzy czy rąk.

Odmrożenia – czynniki zwiększające ich powstanie

Co sprzyja powstawaniu odmrożeń? Przede wszystkim niewłaściwa ochrona ciała przed mrozem – zbyt obcisłe ubrania, przemoknięte buty czy rękawiczki wykonane ze sztucznych materiałów i przepuszczające wiatr. Oprócz tego bardzo niebezpieczne jest spożywanie alkoholu – rozgrzanie organizmu jest wtedy tylko pozorne.
Znacznie szybszemu powstawaniu odmrożeń sprzyja również cukrzyca czy rozmaite choroby układu krążenia, gdzie przepływ krwi nie przebiega prawidłowo. Z tych samych względów na ewentualne odmrożenia powinny uważać także osoby starsze, ponieważ mają one zdecydowanie osłabione mechanizmy termoregulacji.
Jakie czynniki zwiększają zatem prawdopodobieństwo odmrożeń? Zaliczamy do nich między innymi:
  • niewłaściwy ubiór;
  • spożywanie alkoholu i inne używki, takie jak palenie tytoniu;
  • choroby układu krążenia, cukrzyca;
  • wiek;
  • uszkodzenia naskórka;
  • odwodnienie;
  • przebywanie na dużych wysokościach.
  • Objawy oraz stopnie odmrożenia

    Po czym poznać, że doszło do odmrożenia skóry? Przede wszystkim należy pamiętać, że objawy będą różnić się od siebie w zależności od stopnia odmrożenia. Niepokój powinno wzbudzić już zaczerwienienie, bolesność, szczypanie czy silne uczucie pieczenia – takie symptomy to pierwsze sygnały, że nasz układ krążenia przestaje radzić sobie z bardzo niską temperaturą, więc trzeba zacząć działać.

    Odmrożenie I stopnia

    To przejściowe zaburzenie krążenia krwi i zarazem najmniej niebezpieczne. Takiemu odmrożeniu towarzyszy (często dość silny) ból, a skóra jest blada lub zasiniona. Oprócz tego może pojawić się zaczerwieniony obrzęk czy też pieczenie.

    Odmrożenie II stopnia

    Na mocno obrzękniętej i sinej skórze pojawiają się również pęcherze wypełnione surowiczym płynem.

    Odmrożenie III stopnia

    Odmrożenia obejmują już nie tylko sam naskórek, lecz również skórę właściwą i tkanki położone głębiej. W przypadku III stopnia dochodzi do martwicy, a skóra jest wyraźnie purpurowa.

    Odmrożenie IV stopnia

    To najpoważniejszy stopień, ponieważ odmrożenia obejmują już całe części ciała – w tym kości. To stan bardzo niebezpieczny, ponieważ konieczna może być amputacja uszkodzonego narządu.

    Odmrożenia a pierwsza pomoc

    Warto pamiętać, że postępowanie i pierwszą pomoc należy dostosowywać do stopnia odmrożenia – w przypadku I stopnia można zastosować domowe sposoby. W przypadku mocnych odmrożeń konieczna jest pilna konsultacja lekarska.
    Osobę z odmrożeniami należy przede wszystkim przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Konieczne jest również zdjęcie mokrych, zimnych ubrań oraz biżuterii – kolczyków z odmrożonych uszu lub pierścionków z palców. Odmrożone palce lub stopy należy zanurzyć również w ciepłej (ale nie gorącej wodzie!) i stopniowo zwiększać jej temperaturę od 30 stopni do około 36–38 stopni. Jeśli odmrożone zostały policzki oraz nos, należy na te części ciała założyć czyste opatrunki z gazy. Można podawać też ciepłe napoje.
    A co zrobić, jeśli na skórze widoczne są pęcherze? Na nie również kładziemy czyste opatrunki. Bardzo ważne jest to, by odmrożonych części ciała nie masować ani nie rozcierać, a także pod żadnym pozorem nie przekłuwać powstałych pęcherzy!
    Aby postarać się przywrócić prawidłowe krążenie, odmrożone dłonie oraz stopy należy ułożyć trochę wyżej względem całego ciała.
    Warto pamiętać, by nie zwlekać z konsultacją lekarską – zwłaszcza gdy na odmrożonej skórze pojawiają się pęcherze, silne zasinienia lub poszkodowany stracił czucie w danej części ciała. Wtedy koniecznie należy udać się na pogotowie.

    Najlepsza maść na odmrożenia – jaką wybrać?

    Maść na odmrożenia sprawdzi się w regeneracji skóry – warto mieć jednak świadomość, że sprawdzi się ona przede wszystkim przy urazach naskórka I stopnia. W przypadku odmrożeń II, III czy IV stopnia to lekarz decyduje, jak będzie przebiegać rekonwalescencja. Najczęściej sięga się po maści i kremy o działaniu regenerującym oraz zapobiegającym powstawaniu zakażeń, więc sprawdzą się między innymi preparaty z dodatkiem antybiotyku, przykładowo maść Altabactin.
    Czym smarować odmrożenia, by przyspieszyć regenerację? Dobrze w tej roli sprawdzą się z kolei takie preparaty jak maść tranowa Hasco lub krem na odmrożenia z żywokostem.
    Maść ochronna A-Vit także zadziała łagodząco na skutki odmrożeń czy nawet oparzeń słonecznych. Tworzy na naskórku warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Taką maść można również aplikować prewencyjnie.
    Herbamedicus Balsam z wyciągiem z arniki może być stosowany z kolei pomocniczo w przypadku obrzęków czy trudno gojących się ran. Składniki zawarte w preparacie wykazują działanie przeciwzapalne i kojące, dzięki czemu skóra znacznie szybciej się regeneruje.
    Maść witaminowa z witaminami A, E oraz F również może być stosowana prewencyjnie. Jej składniki łagodzą także podrażnienia, które pojawiły się na naskórku na skutek odmrożeń, oparzeń czy otarć.
    Aby uchronić się przed odmrożeniami, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, zabezpieczając ją grubszą warstwą tłustego kremu. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni ubiór, który zadziała niczym zabezpieczająca tarcza, chroniąca organizm przed mrozem oraz wiatrem.
    Autor: Anna Mlonka