Data publikacji:

Najlepsza maść do nosa: jaką wybrać?

Katar, uciążliwa suchość w nosie czy podrażnienia wymagają często sięgnięcia po odpowiednie preparaty, które chronią błonę śluzową przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wspierają jej regenerację. W tej kategorii największą popularnością cieszy się maść na katar. Na co zwrócić uwagę, wybierając preparat, i jak działają produkty dostępne w aptekach bez recepty? Sprawdź, jaka jest najlepsza maść do nosa.
najlepsza maść do nosa

Kiedy sięgać po maść do nosa? Wskazania do jej stosowania

Kiedy warto zacząć stosować jedną z najlepszych maści do nosa? W momencie, gdy błona śluzowa i skóra są przesuszone i podrażnione. Przyczyną może być przeziębienie i katar, ale nie tylko. Czasami winowajcą jest ogrzewanie i klimatyzacja, alergie, niedobory czy po prostu niska wilgotność powietrza.
Co istotne, problem ten może dotknąć nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Właśnie dlatego, szukając odpowiedniej maści na rany w nosie czy na katar, należy się upewnić, że preparat jest bezpieczny dla dzieci w określonym wieku. Szczególną ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Jak działa maść do nosa?

Najlepsza maść do nosa ma jedno podstawowe zadanie: wspierać regenerację błony śluzowej i skóry w okolicach nosa. Oznacza to, że powinna działać łagodząco i kojąco, jednocześnie je nawilżając. Preparat zmiękcza także naskórek i zwiększa jego elastyczność oraz przyspiesza gojenie się ran.
Wiele z produktów dostępnych w aptekach wykazuje również właściwości ochronne – zabezpieczają błonę śluzową i skórę w okolicach nosa przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jak wybrać najlepszą maść do nosa? Poradnik zakupowy

Wiesz już, kiedy warto sięgać po maść do nosa i jak działa. A na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Podstawą jest bezpieczeństwo stosowania, o którym wspominaliśmy już wyżej. Jeśli kupujesz produkt bez recepty, to koniecznie skonsultuj się z farmaceutą i upewnij się, że maść jest odpowiednia dla dziecka, nastolatka albo kobiety w ciąży.
Równie ważny jest skład maści na katar czy rany w nosie. W końcu to od niego zależy, czy stosowanie wyrobu medycznego przyniesie oczekiwane efekty. W aptekach znajdziesz różne preparaty, w tym też te bazujące na naturalnych składnikach. Najczęściej zawierają one witaminę A, lanolinę, wazelinę, chlorek sodu i wodorowęglan sodu.
Jakie inne składniki może zawierać jedna z najlepszych maści do nosa? Producenci dodają do nich również inne substancje aktywne. To np. witamina E, parafina, kwas hialuronowy czy prowitamina B5. Naturalne preparaty mają też w składzie miód Manuka, wyciąg z ziela majeranku, olej sezamy czy olejek cytrynowy.

Jak stosować maść do nosa?

Zarówno maść do nosa, jak i pozostałe wyroby medyczne oraz lecznice powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Szczegółowe instrukcje znajdziesz na ulotce dołączonej do produktu, z którą należy zapoznać się przed pierwszym użyciem wybranego preparatu.
Maść może być stosowana zarówno na zewnątrz nosa (w okolicach dziurek), jak i w otworach nosowych. Wszystko zależy od jej składu, przeznaczenia i zaleceń producenta.

Najlepsza maść do nosa – produkty dostępne bez recepty

Jakie maści na katar i do nosa znajdziesz w aptece? Poniżej przygotowaliśmy przegląd preparatów dostępnych bez recepty, o które możesz zapytać farmaceutę lub swojego lekarza prowadzącego.

Maść do nosa Hysan

Maść do nosa Hysan to wyrób medyczny zawierający witaminę A, parafinę, lanolinę i białą wazelinę. Nie ma za to w składzie substancji konserwujących. Produkt jest przeznaczony do długotrwałej pielęgnacji nosa – nawilżania jego przedniej części w przypadku kataru. Dzięki maści strupki są szybciej usuwane, a zawarte w niej składniki aktywne wspierają regenerację i kojenie podrażnień.

Maść majerankowa Galen

Najlepsza naturalna maść do nosa? To np. preparat Galen zawierający wyciąg z ziela majeranku, któremu zawdzięcza swój charakterystyczny zapach. Produkt przyda się w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa, i to zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 1. roku życia. Majerankowa maść na katar wykazuje też delikatne właściwości przeciwbakteryjne.

Maść do nosa Nisita

Kolejną maścią na katar, którą można kupić bez recepty w aptece, jest preparat Nisita. To produkt, który powstał z myślą o łagodzeniu objawów przeziębienia i suchości błony śluzowej, np. spowodowanej ogrzewaniem lub klimatyzacją. Działa nawilżająco, zmiękcza zalegającą wydzielinę, a do tego jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Maść zawiera między innymi chlorek i wodorowęglan sodu, olejek cytrynowy i białą parafinę.

Amara Rinozine

Amara Rinozine, czyli jedna z najlepszych maści do nosa, przyda się w trakcie przeziębienia i kataru. Preparat wykazuje działanie nawilżające, odżywcze, wygładzające i regenerujące dzięki takim substancjom jak kwas hialuronowy, prowitamina B5, witamina A i hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego. Maść wspiera też regenerację i zwiększa elastyczność naskórka. Preparat jest bezpieczny dla dzieci od 3. roku życia.

Maść do nosa ManuPanteina

Jeśli zmagasz się z suchością błony śluzowej nosa i skóry w jego okolicach, to pomocne może okazać się stosowanie maści ManuPanteina, która jest bezpieczna dla dzieci od 6. roku życia. Preparat ma właściwości regenerujące, nawilżającego i łagodzące, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu podrażnień spowodowanych katarem i częstym korzystaniem z chusteczek. W składzie jednej z najlepszych maści do nosa znajdziesz witaminy A i E, olej sezamowy, miód Manuka, lanolinę, wazelinę białą i D-pantenol.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.