Data publikacji:

Najlepsza maść tranowa: polecane produkty

Maść tranowa to niedrogi produkt, który wykorzystywany jest do leczenia chorób skórnych oraz otarć. Nieco zapomniana, powoli wraca do łask. I słusznie, bo swoimi właściwościami przewyższa znacznie droższe propozycje na dolegliwości skórne. W tym artykule poszukamy najlepszej maści tranowej, którą warto jest mieć w swojej apteczce. Zapraszamy do lektury!
najlepsza maść tranowa

Maść tranowa – co to?

Maść tranowa to lek dostępny w aptece bez recepty, najczęściej w niewielkiej tubce. Jej substancją czynną jest tran, czyli olej z wątroby rekina (ewentualnie dorsza lub innej ryby). Substancjami pomocniczymi są m.in. parafina ciekła oraz wazelina. Maść tranowa jest bardzo tania – koszt tubki 20 g nie przekracza 5 zł.

Maść tranowa – jak stosować?

Maść tranowa może być używana przez osoby dorosłe oraz młodzież powyżej dwunastego roku życia. Uszkodzone miejsca należy smarować 1–2 razy dziennie. Jeśli problematyczny obszar jest zbyt bolesny, możesz najpierw nałożyć maść na gazę i dopiero taki opatrunek przyłożyć na uszkodzone miejsce. W razie możliwości lepiej stosować ją wieczorem niż w ciągu dnia, ponieważ ma specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Maść tranowa – przeciwskazania

Maść tranowa jest produktem w pełni bezpiecznym zarówno dla małych dzieci, jak i kobiet karmiących piersią lub będących w ciąży.
Przeciwskazaniem do stosowania tego produktu może być jednak alergia na któryś ze składników, np. na parafinę. Maści nie powinno się również stosować na głębokie rany, zanieczyszczone lub takie, z których mocno sączy się krew.
Ponadto, ze względu na fakt, że tran jest produktem pochodzenia zwierzęcego, powinny na nią uważać osoby znajdujące się na diecie wegańskiej.

Maść tranowa – na co jest? Zastosowanie

Maść tranowa to produkt, który doskonale sprawdzi się do łagodzenia podrażnień lub skóry spowodowanych m.in. nadmierną ekspozycją na promienie UV lub zadrapania. Ułatwia gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek. 
Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i łagodzącym skórę maść sprawdzi się również na odleżyny oraz odmrożenia. Zawartość kwasów tłuszczowych oraz witaminy A zwiększa odporność skóry na tego typu zdarzenia. Stosowanie maści na dłonie pozwoli także wypielęgnować paznokcie oraz skórki. 
Maść tranowa może być również używana do tworzenia warstwy ochronnej na skórze, która będzie chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz lub wiatr. Doskonale sprawdzi się na zajady w kącikach ust oraz na spierzchnięte usta. Jest ona również dobrym rozwiązaniem w przypadku przesuszonej i pękającej skóry, np. na łokciach i piętach.
Maść tranowa pomaga również w walce z suchością w nosie, spowodowaną np. długotrwałym przebywaniem w zbyt ciepłym pomieszczeniu.

Czy maść tranowa zmniejsza zmarszczki?

Niestety nie ma jednoznacznych dowodów, żeby nawet najlepsza maść tranowa, mimo wysokiej zawartości witamin A i D, mogła zmniejszyć zmarszczki. Chociaż ma ona właściwości odżywcze i nawilżające, to jednak za mało, żeby móc mówić o likwidacji zmarszczek.

Czy maść tranowa jest dobra na trądzik?

Maść tranowa ze względu na swoje przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne właściwości czasami jest polecana jako maść na trądzik. Z jednej strony może to nie być zbyt przyjemne (szczególnie jeśli nie przepadasz za zapachem tranu). Z drugiej jednak zdrowe tłuszcze mogą wyregulować proces natłuszczania skóry. Nie ma jednak dowodów naukowych, które jednoznacznie wskazywałyby na prawdziwą skuteczność w walce z trądzikiem.

Najlepsza maść tranowa – polecane produkty

Aflofarm – Maść tranowa

Wyrób medyczny firmy Aflofarm, której substancją czynną jest olej wątłuszowy (tran) i stanowi on 40% składu. Substancjami pomocniczymi są natomiast: wazelina biała (43%), lanolina (10%) oraz parafina stała (7%). W jednej tubce znajduje się 20 g maści, co spokojnie wystarczy co najmniej na kilka użyć. Produkt kosztuje jedyne 1,5 zł.
Maść tranowa przeznaczona jest do przyśpieszania leczenia niewielkich ran oraz uszkodzeń naskórka. Dzięki swojej dość tłustej konsystencji szybko przynosi ulgę i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia przez długi czas.
Produkt przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia. Producent zaleca, aby stosować ją 1–2 razy na dobę na miejsca, które zostały podrażnione i potrzebują pomocy. Maść do stosowania jedynie do użytku zewnętrznego. Należy unikać dostania się jej do oczu lub jamy ustnej.
Do maści została dołączona ulotka, z którą należy zapoznać się przed jej użyciem.

Hasco – Maść tranowa

Maść tranowa, która podobnie jak wyżej opisany produkt, w swoim składzie ma olej wątłuszowy (tran) jako substancję czynną. Substancjami pomocniczymi są parafina stała, lanolina oraz wazelina biała. To lek wydawany bez recepty, dostępny bez problemu w większości aptek. Kosztuje około 3,8 zł.
Producent zaleca używanie maści tranowej przede wszystkim na odmrożenia, odleżyny i oparzenia 1–2 razy w ciągu doby. Jej regularne stosowanie przez kilka dni ułatwia gojenie miejsc chorobowo zmienionych i przynosi ulgę w bólu.
Przeciwskazaniami do stosowania tego produktu są otwarte głębokie rany i znacznie uszkodzona skóra, a także uczulenie na któryś z jego składników. Dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny najpierw zasięgnąć opinii lekarza.
Użytkownicy chwalą ją za skuteczność w działaniu. Dobrze sprawdza się np. na duże pęknięcia na dłoniach, spowodowane np. zbyt agresywnymi środkami czyszczącymi lub działaniem wody i wiatru. Jest bardzo wydajna i wygodnie się z niej korzysta. Minusem może być jej rybi zapach, do którego można jednak przywyknąć.
Autor: Agnieszka Ragus