Data publikacji:

Maść na stawy – która jest najlepsza?

Ból stawów to kłopot, z którym choć raz spotkał się z pewnością każdy. Czasem występuje chwilowo, innym razem doskwiera przez dłuższy czas, irytując, a nawet utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jak szybko go zwalczyć? Podstawową formą pomocy w bólu stawów jest stosowanie odpowiednio dopasowanej maści. Sprawdź, jak wybrać właściwą!
Maść na stawy

Ból stawów – co go powoduje?

Ból stawów jest objawem, który może pojawić się na skutek różnych chorób czy urazów. Bardzo często ma on związek z niczym innym, jak przeciążeniem stawu z powodu nadmiernej aktywności fizycznej lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wówczas ból obejmuje wyłącznie określone stawy. Dolegliwości mogą być spowodowane także urazami, takimi jak stłuczenie.
Warto wiedzieć, że ból występujący przewlekle lub obejmujący wiele stawów może świadczyć także o problemach ogólnoustrojowych. Bolące stawy mogą pojawić się w przebiegu grypy, przeziębienia, ale także chorób, takich jak stwardnienie zanikowe boczne, reumatyzm lub dystrofia mięśniowa. Innymi chorobami, których objawem może być silny ból stawów, są:
 • toczeń rumieniowaty,
 • dna moczanowa,
 • osteoporoza,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • rak kości.
 • Mocny i długotrwały ból stawów zawsze warto skonsultować z lekarzem, który w pierwszej kolejności powinien skierować pacjenta na podstawowe badania, w tym RTG.
  Należy podkreślić, że staw, który doznał silnego urazu – na przykład skręcenia czy pęknięcia – może dawać o sobie znać przez długi czas po wyleczeniu. Dlatego też dłuższy ból np. po skręceniu kostki nie powinien budzić szczególnych obaw.

  Jak rozpoznać ból stawów?

  Ból stawu może obejmować nie tylko sam staw, ale i okoliczne tkanki. Często towarzyszy mu zaczerwienienie oraz obrzęk, jak również podwyższenie temperatury skóry. Wraz z tymi dolegliwościami może występować także ograniczona ruchomość danego stawu, która utrudnia aktywność fizyczną czy nawet zupełnie zwyczajne czynności, takie jak chodzenie.

  Maść na bolące stawy – pierwsza pomoc w dolegliwościach

  Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków ból stawów to objaw niegroźnych kłopotów. Jak sobie z nim poradzić? Pierwszym środkiem, po który warto sięgnąć po urazie lub przeciążeniu stawu, jest maść przeciwbólowa. To niedrogi i prosty sposób na szybkie złagodzenie dolegliwości.

  Maść na stawy – rodzaje

  Na rynku znajdziesz różne maści na stawy, które w zależności od składu pomagają w zróżnicowanych problemach.

  Maści rozgrzewające na stawy

  Maść na stawy o działaniu rozgrzewającym polecana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na przewlekłe choroby, takie jak reumatyzm. Dzięki zawartości naturalnych substancji o działaniu rozgrzewającym, takich jak kapsaicyna, szybko przynoszą ulgę w bólu. To dobra maść na stawy kolanowe, ale także na kręgosłup.

  Maści chłodzące

  Innym rodzajem maści są preparaty o działaniu chłodzącym, skuteczne zwłaszcza w łagodzeniu bólu powstałego na skutek urazu. Jeśli doszło do nadwyrężenia lub stłuczenia stawu, warto wybrać maść z dodatkiem mentolu – po dodatkowym schłodzeniu jej w lodówce przyniesie znaczącą poprawę.

  Maści ziołowe i roślinne

  Dużą grupę maści na stawy stanowią środki z zawartością wyciągów roślinnych i ziołowych. Odpowiednie ekstrakty mogą działać przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i regenerująco. Do najpopularniejszych naturalnych maści zaliczają się:
 • maść konopna na stawy (o działaniu rozluźniającym i przeciwbólowym),
 • maść z kasztanowca na stawy (najlepsza maść przeciwbólowa i przeciwzapalna),
 • maść żywokostowa na stawy (regenerująca stawy).
 • Maść przeciwbólowa na stawy

  Jeśli ból stawu jest szczególnie dotkliwy, warto wypróbować środek z silną substancją czynną, taką jak ibuprofen, diklofanak, octowinian glinu lub naproksen. Najlepsza maść przeciwbólowa na stawy powinna cechować się 10-procentowym stężeniem substancji aktywnej.

  Maści na stawy z kolagenem

  Niektóre maści na stawy zawierają również kolagen, którego zadaniem jest uelastycznianie stawu i wspomaganie produkcji mazi stawowej. Takie preparaty rekomendowane są osobom, które walczą z ograniczoną ruchomością stawów, charakterystycznym „strzykaniem” i uczuciem sztywności.

  Jak wybrać najlepszą maść na stawy?

  Dobór odpowiedniej maści na stawy zależy od potrzeb danej osoby. Jeśli borykasz się z przejściowym bólem stawów na skutek przeziębienia, wystarczającym rozwiązaniem okaże się naturalna maść ziołowa bądź roślinna albo maść rozgrzewająca. W ramach pierwszej pomocy po stłuczeniu warto wybrać maść na stawy ze składnikiem przeciwbólowym. Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, zastosuj maść chłodzącą, która przyspieszy ustępowanie opuchlizny.

  Jak stosować maść na stawy?

  Maść na ból stawów należy aplikować zwykle 3–4 razy dziennie, delikatnie wmasowując preparat w bolące miejsce. Dla skuteczności maści szczególnie ważna jest regularność jej nakładania.
  Do innych sposobów na przyspieszenie regeneracji stawu oraz uśmierzenia bólu zaliczyć można zimne lub ciepłe kompresy, stosowanie opasek stabilizujących oraz uciskowych, jak również umiarkowana aktywność fizyczna. Warto zadbać także o zdrową dietę, która wesprze naturalną produkcję mazi stawowej w organizmie. Wśród wskazanych produktów spożywczych znajdują się: chude białko, chude mięso, rośliny strączkowe oraz odzwierzęce źródła kolagenu, np. galaretka drobiowa.

  Maść na stawy – podsumowanie

  Maść na stawy to lek, który powinien znajdować się w każdej domowej apteczce. Niedrogi i prosty w użyciu preparat przyniesie ulgę w razie bólu spowodowanego nagłym urazem lub dłuższym stanem niedyspozycji, takim jak grypa. Pod ręką warto mieć co najmniej 2–3 rodzaje maści, które można stosować w zależności od rodzaju problemu.
  Zdjęcie: Evanto
  Autor: Joanna Plech