Data publikacji:

Najlepsza maść na obrzęki nóg: polecane produkty

Obrzęki nóg to nie tylko problem natury estetycznej. W wielu przypadkach mogą powodować dyskomfort, a w niektórych – być objawem poważnej choroby. Walkę z opuchlizną kończyn dolnych należy rozpocząć w gabinecie specjalisty – internisty, flebologa czy nawet chirurga naczyniowego. Doraźne i po wcześniejszej konsultacji lekarskiej możesz sięgnąć również pod odpowiednie preparaty dostępne w aptece bez recepty. Jaka jest najlepsza maść na obrzęki nóg? Podpowiadamy.
najlepsza maść na obrzęki nóg

Obrzęki nóg – przyczyny

Zanim podpowiemy ci, jaka jest najlepsza maść na obrzęki nóg, warto najpierw poznać przyczyny opuchlizny kończyn dolnych. Już teraz warto podkreślić, że dość często nie są one niczym poważnym, np. wynikają z pracy siedzącej, w której spędzasz 8 godzin przed komputerem, zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy przyjmowanych leków (w razie wątpliwości sprawdź, czy obrzęki nóg są wymienione na liście działań niepożądanych stosowanych preparatów).
W innych przypadkach obrzęki nóg mogą być spowodowane:
  • niedoczynnością tarczycy,
  • żylakami i przewlekłą niewydolnością żylną,
  • zespołem zakrzepowym,
  • niewydolnością serca,
  • reumatyzmem,
  • ciążą,
  • chorobami nerek,
  • chorobami wątroby.
  • Bez względu na to, jaka jest przyczyna obrzęku nóg – warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania i wdroży odpowiednie leczenie.

    Co na obrzęki nóg? Szukaj maści z tymi składnikami

    Co stosować na obrzęki nóg? Nawet najbardziej polecana maść nie przyniesie efektu, jeżeli nie znajdziesz przyczyny problemu oraz nie sprawdzisz listy substancji aktywnych. Do najskuteczniejszych składników w walce z opuchlizną kończyn dolnych zaliczamy przede wszystkim hesperydynę i trokserutynę. Oprócz tego pomocne mogą okazać się substancje roślinne, np. kasztanowiec zwyczajny, arnika górska, babka lancetowata, oczar wirginijski czy wąkrota azjatycka.
    Ekstrakty i wyciągi roślinne wykazują szereg cennych właściwości. Działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, poprawiają mikrokrążenie, wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, a także pomagają w redukcji ewentualnego stanu zapalnego.

    Najlepsza maść na obrzęki nóg – preparaty dostępne w aptekach

    Jaka jest najlepsza maść na obrzęki nóg? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie preparatów, które kupisz w aptece. Wśród nich znajdziesz produkty, które cieszą się licznymi pozytywnymi opiniami. Warto podkreślić, że w przeglądzie umieściliśmy nie tylko maści, które są rzadziej spotykane, ale także kremy i żele.

    Maść kasztanowa Gorvita

    Naturalna i popularna maść na obrzęki nóg, która zawiera nie tylko wyciąg z kasztanowca, ale także z nostrzyka lekarskiego. Oprócz nich w składzie znajdziesz również pantenol i alantoinę, które nawilżają i odżywają skórę. Preparat wykazuje szerokie spektrum działania – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów wewnątrznaczyniowych. 

    Diosmed

    To nie maść, ale krem na obrzęki nóg, który cieszy się dużą popularnością, czemu dowodzą liczne pozytywne opinie. Preparat ma właściwości ochronne, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne. Po aplikacji zapewnia uczucie przyjemnego chłodzenia. W składzie znajdziesz dwa główne substancje czynne: diosminę i heparynę.

    Heparin Hasco

    Nie wiesz, co stosować na obrzęki nóg? Zapytaj farmaceutę lub lekarza o Heparin Hasco – lek w formie żelu, który wykazuje potrójne działanie. Preparat ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Producent poleca go jako wsparcie leczenia u osób ze zdiagnozowanymi chorobami żył powierzchniowych, np. żylaków, czy z zakrzepowym zapaleniem żył. Substancją czynną Heparin jest heparyna sodowa.

    Aescin

    Innym żelem, który zastąpi najlepszą maść na obrzęki nóg, jest Aescin. To produkt leczniczy, który zawiera escynę (saponinę nasion kasztanowca), salicylan dietyloaminy oraz heparynę. Takie połączenie substancji czynnych sprawia, że preparat działa nie tylko przeciwobrzękowo, ale także przeciwzapalnie. Dodatkowo chroni naczynia żylne.

    Pharma Solid Diosmina Hesperydyna

    Szukasz taniego sposobu na obrzęki nóg? Zapytaj w aptece o preparat Pharma Solid, który kosztuje kilka złotych. To żel zawierający diosminę i hesperydynę, które pomagają w przypadku uczucia zmęczonych nóg. Oprócz głównych substancji czynnych w składzie znajdziesz też wyciąg z kasztanowca, babki lancetowatej i miłorzębu.

    Hirudoid 0,3 g

    Żel Hirudoid jest polecany w przypadku obrzęków nóg spowodowanych zapaleniem żył powierzchniowych, głównie w sytuacji, gdy ich leczenie nie może odbywać się przy użyciu opatrunku uciskowego. Preparat ma działanie przeciwzapalne oraz pomaga w przyspieszeniu wchłaniania ewentualnych krwiaków. Główną substancją czynną żelu jest polisiarczan mukopolisacharydowy w dawce 0,3 g na 100 g preparatu.

    Jak leczyć obrzęki nóg? Maść to tylko jedna z możliwości

    Oprócz jednej z najlepszych maść na obrzęki nóg i obowiązkowej wizyty u specjalisty możesz podjąć też inne kroki, aby zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować problem z opuchlizną kończyn dolnych. Jak leczyć obrzęki nóg? Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego polecamy ci:
  • zadbanie o regularną aktywność fizyczną,
  • przerwy w pracy siedzącej, np. na krótki spacer,
  • zainwestowanie w rajstopy albo skarpetki przeciwobrzękowe,
  • zwrócenie uwagi na ilość przyjmowanych codziennie płynów (głównie wody),
  • ograniczenie soli w diecie,
  • regularne masaże.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.