Data modyfikacji:

Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat

Nieprawidłowe ciśnienie krwi to często pierwszy objaw chorobowy, dlatego jego badanie jest niezwykle istotne - zarówno u osób młodych, jak i u seniorów. Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat będzie nieco inne niż to u 20-latka czy 30-latka. Ważne jest także monitorowanie pulsu - ten także będzie różnił się w zależności od wieku. Znanie właściwych norm jest niezbędne do określenia, czy ciśnienie krwi jest prawidłowe, czy też nie. W tym artykule podpowiemy, jakie ciśnienie krwi w wieku 60 lat jest prawidłowe, jak je zmierzyć i jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy.
prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat

Przeczytaj również: Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

Prawidłowe ciśnienie i puls u 60-latka

Podczas badania ciśnienia krwi zawsze widzimy dwa parametry: ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Pierwsza wartość jest zawsze wyższa i dotyczy skurczu serca, który powoduje wtłoczenie krwi do krwiobiegu. Drugi parametr to siła naporu krwi na tętnice. Większość ciśnieniomierzy wskazuje również puls, czyli liczbę uderzeń serca na minutę.

Na ciśnienie krwi wpływa wiele czynników. Są to między innymi stres, zmęczenie, szybki spacer do gabinetu czy przebyte choroby. Istnieją jednak normy, w których zdrowa osoba powinna się mieścić. Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat to minimum 121/83, optimum 134/87, zaś maksimum 147/91. Jeśli ciśnienie 60-latka jest wyższe lub niższe, warto skonsultować się z lekarzem.

Po 65. roku życia normy te nieco się zmieniają i wynoszą:
  • min. 123/85,
  • optimum 135/88,
  • max. 148//94. 
Prawidłowy puls u 60-latka i osób starszych to około 60 uderzeń na minutę w stanie spoczynku.

Jaki ciśnieniomierz dla 60-latka wybrać?

Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat jest bardzo ważne, dlatego należy je regularnie badać. Konieczne będzie wykorzystanie właściwego ciśnieniomierza. Na rynku mamy wiele różnych możliwości, jednak dla osób powyżej 60 lat najlepszym rozwiązaniem będą ciśnieniomierze automatyczne. Warto zwrócić uwagę na to, by miały one odpowiednio duży wyświetlacz, by osoby 60+ mogły bez trudu odczytać wynik.
Jeśli osoba w wieku 60 lat cierpi na otyłość, ciśnieniomierz automatyczny zakładany na ramię może okazać się złym wyborem. Korzystanie z takiego ciśnieniomierza jest niekomfortowe, a czasem niemożliwe. W takim przypadku prawidłowe ciśnienie krwi u 60-latka warto zmierzyć przy pomocy ciśnieniomierza nadgarstkowego.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie tętnicze w wieku 60 lat?

Mierzenie ciśnienia w domu to dobre rozwiązanie. W gabinecie lekarskim często dochodzą czynniki, mogące zaburzyć wynik, jak choćby stres związany z samą wizytą.

Przed mierzeniem ciśnienia w domu należy się wyciszyć i uspokoić. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać wykonywania ciężkich prac oraz innych czynności, mogących przyspieszyć bicie serca. Podczas samego badania najlepiej usiąść wygodnie i oprzeć rękę o stół bądź podłokietnik w taki sposób, by ramię znajdowało się na wysokości serca. Następnie trzeba wsunąć mankiet, włączyć ciśnieniomierz i poczekać na odczyt. Czynność tę można powtórzyć dwukrotnie w odstępie kilku minut, by mieć pewność, że uzyskany wynik jest prawidłowy. Badanie można wykonać np. ciśnieniomierzem naramiennym.

Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat jest niezwykle ważne, a wszelkie zaburzenia mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Właśnie z tego powodu codzienne badanie ciśnienia w domowych warunkach jest niemal konieczne, a dobry ciśnieniomierz - niezbędny. Pamiętaj, by wszelkie nieprawidłowości ciśnienia bądź pulsu konsultować ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby skieruje cię do specjalisty.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.