Data publikacji:

Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

Opuchnięte kostki u stóp to dość powszechny problem. Zazwyczaj pojawia się on u kobiet w ciąży, osób z nadwagą oraz prowadzących siedzący tryb życia, ale może również dotknąć ludzi młodych i aktywnych na co dzień. Przeczytaj, jakie są przyczyny opuchnięcia kostek, jak walczyć z dolegliwością przy pomocy domowych metod i kiedy warto już poprosić o pomoc lekarza.

opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny

Opuchnięte kostki u nóg to dolegliwość, która może mieć zupełnie niegroźne przyczyny, wśród których wymienia się:
  • Długie stanie lub siedzenie
Obrzęki mogą powstawać wtedy, kiedy ktoś nie zmienia pozycji przez kilka godzin – np. siedzi przy komputerze, odbywa podróż samochodem albo stoi przy kasie w sklepie. Szkodliwe jest przede wszystkim siedzenie, podczas którego krew zaczyna krążyć wolniej niż zazwyczaj, a do tkanek sączy się osocze.
  • Intensywny trening
Czy opuchnięte kostki u stóp mogą być problemem osoby bardzo aktywnej fizycznie? Wbrew pozorom tak, zwłaszcza jeżeli osoba taka przecenia swoje możliwości i podejmuje się bardzo intensywnego treningu.
  • Zespół napięcia miesiączkowego
U niektórych kobiet obrzęki w okolicy kostek to comiesięczna przypadłość, która związana jest ze zmianami hormonalnymi.
Jeśli problem, jakim są opuchnięte kostki u stóp, nie znika po kilku dniach lub tygodniach (albo pojawia się coraz częściej), warto już odwiedzić lekarza. Obrzęki mogą być bowiem objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych: niewydolności serca, choroby zakrzepowo-zatorowej, choroby nerek, nieprawidłowości pracy tarczycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Opuchnięte kostki u nóg – domowe sposoby

W przypadku, gdy obrzęki nie budzą szczególnego niepokoju, warto łagodzić je przy pomocy domowych sposobów. Co na opuchnięte kostki u stóp sprawdzi się najlepiej?
  • Zmiana pozycji
Najprostszy sposób na opuchnięte kostki to zmiana pozycji, a dokładniej uniesienie nóg. Przygotuj sobie twardą poduszkę, połóż się wygodnie na plecach i wsuń poduszkę pod stopy – tak by były uniesione pod kątem 45 stopni. Dzięki temu prostemu zabiegowi krew ponownie zacznie krążyć w prawidłowy sposób.
  • Chłodny kompres
Na opuchnięte kostki u stóp świetnie sprawdzi się również chłodny kompres. Kilka kostek lodu włóż do foliowego woreczka, następnie owiń ręcznikiem kuchennym. Takim kompresem owiń stopy podczas odpoczywania w pozycji leżącej.
  • Liście kapusty
Liście kapusty są doskonale znane ze swojej mocy łagodzenia obrzęków. Wykorzystaj je właśnie w walce z opuchlizną wokół kostek. Kilka liści zbij młotkiem – tak aby puściły sok, następnie dokładnie owiń nimi stopy. Aby nie zamoczyć i nie wybrudzić wszystkiego dookoła, warto podłożyć pod stopy duży ręcznik.

Co stosować na opuchnięte kostki u nóg? Polecane produkty

Oczywiście z obrzękami możesz walczyć także za pomocą leków oraz ziół. Po co dokładnie warto sięgnąć?
  • Napary z ziół
Codziennie sięgaj po napary z pokrzywy, mniszka lekarskiego oraz skrzypu polnego. Wszystkie te rośliny mają działanie moczopędne, pozwalają więc usunąć z organizmu nadmiar wody. Rano wypijaj jedną szklankę naparu dla profilaktyki, wieczorem – dla złagodzenia obrzęków.
  • Specjalistyczne żele i inne preparaty
Opuchnięte kostki u nóg warto smarować specjalistycznymi preparatami. Przykład to chłodzący spray Acerin (zawiera hespedrynę, wyciąg z kasztanowca, arnikę i mentol), który zmniejsza obrzęk, wzmacnia naczynia krwionośne i przyjemnie chłodzi.

Wyciąg z arniki i kasztanowca znajdziesz również w żelu Arnika Fast Żel, który działa łagodząco, kojąco i chłodząco.

Jeśli z kolei interesuje cię, w czym moczyć opuchnięte kostki, to wiedz, że świetnie sprawdzi się np. Borowinowa SPA – emulsja do kąpieli. Preparat zawiera wyciąg borowinowy, w którym znajdują się składniki, takie jak ważne jony, fitohormony czy kwasy humusowe.
  • Tabletki
Na opuchnięte kostki u nóg warto stosować także preparaty w formie tabletek, na przykład Aflavic Max. Środek ten zawiera zmikronizowaną diosminę, która redukuje uczucie ciężkości nóg oraz likwiduje obrzęki. Regularne stosowanie preparatu (tego konkretnego lub innego, o podobnym składzie) pozwala skutecznie zapobiegać obrzękom i cieszyć się lekkością nóg.

Opuchnięte kostki w stopach – zapobieganie

Czy wiesz, że obrzękom można skutecznie zapobiegać? Z pewnością będą pojawiały się rzadziej i będą miały mniejsze nasilenie, jeżeli:
  • Zaczniesz stosować odpowiednią dietę
Zmianę diety rozpocznij od zmniejszenia ilości soli – zawiera ona sód, który zatrzymuje wodę w organizmie, co oczywiście sprzyja obrzękom. Dodatkowo zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności, z dużych ilości kiszonek, ciężkich serów oraz tłustych, wędzonych wędlin. Dobrze byłoby zastąpić je bananami, pomidorami, cytrusami, figami czy też różnymi kaszami.
  • Zaczniesz dbać o aktywność fizyczną
Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, dostosowanie się do tego zalecenia przyjdzie ci z trudnością. Niemniej naprawdę warto – u osób aktywnych krew krąży bardzo sprawnie i niemal nigdy nie dochodzi do dużych obrzęków. Wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność – możesz np. spacerować, jeździć na rowerze albo na hulajnodze.
  • Zaczniesz codziennie nawadniać organizm
Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi za mało wody, to on będzie starał się ją zmagazynować, czyli zabezpieczyć się na wypadek „gorszych czasów” i większych potrzeb. To prosty mechanizm tworzenia obrzęków, który możesz zlikwidować – wystarczy, że będziesz wypijać odpowiednią ilość płynów. Specjaliści zalecają wypijanie od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Jeśli jednak to dla ciebie zbyt dużo, zastąp wodę herbatą bez cukru lub wybierz wodę gazowaną.
Autor: Robert Wojtaś