Długotrwałe spożywanie witaminy C w maksymalnych dawkach może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym może być uszkodzenie nerek. Zwiększa się ryzyko pojawienia się kamicy nerkowej. Co mają ze sobą wspólnego nadmiar witaminy C i nerki? Suplementując witaminą C, z moczem wydalany jest nie tylko kwas askorbinowy, ale także kwas szczawiowy. W drogach moczowych wytrąca się on z wapniem w postaci kamieni, stąd też możliwość pojawienia się kamieni nerkowych. Witamina C wpływa również na wyniki badań moczu - wartości glukozy, pH oraz barwy. Dodatkowo u osób z niewydolnością nerek, u których kwas askorbinowy ulega przekształceniu do nierozpuszczalnych szczawianów, mogą one gromadzić się w różnych organach.
Nie tylko nerki mogą zostać ofiarą przedawkowywania witaminy C. Ponieważ jest ona kwasem, może mieć też negatywny wpływ na szkliwo zębów. Ta sytuacja może wystąpić, kiedy często spożywamy soki owocowe bogate w tę witaminę. Zbyt długi kontakt kwasu askorbinowego ze szkliwem zębów może je uszkodzić. Oczywiście wypicie szklanki kwaśnego soku nie spowoduje od razu erozji szkliwa, warto jednak pamiętać o regularnym przepłukiwaniu ust wodą i myciu zębów.
Sprawdź także jakie objawy występują, gdy masz nadmiar witaminy b12.
Dzieci, a w szczególności niemowlęta, potrzebują więcej witaminy C niż dorośli. Suplementację można zacząć w wieku 6 miesięcy, jednak u zdrowych dzieci nie jest ona konieczna. Zalecana jest jednak dla tych niemowląt, które nie są karmione piersią. Przedawkowanie witaminy C u dzieci powoduje podobne objawy, jak u dorosłych i kobiet w ciąży, a są to zazwyczaj dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także bóle głowy i bezsenność.