Data publikacji:

Czym grozi nadmiar witaminy B12?

O witaminie B12 w ostatnim czasie słyszy się bardzo często, zwłaszcza w kontekście diet wegetariańskiej oraz wegańskiej. Warto bliżej zapoznać się z jej działaniem, gdyż jej prawidłowy poziom jest niezwykle istotny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Co się dzieje, gdy witaminy B12 brakuje i czym grozi jej nadmiar? Sprawdź!
Czym grozi nadmiar witaminy B12?

Czym jest witamina B12?

Witamina B12 to związek z grupy kobalamin, należących do witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Charakteryzuje się specyficzną budową, w której wyróżnia się obecność atomu kobaltu. Witamina B12 została odkryta w 1934 roku przez trzech badaczy: Minota, Murphy’ego oraz Whipple’a. Za swoje odkrycie naukowcy otrzymali nagrodę Nobla.

Funkcje witaminy B12 w organizmie człowieka

Witamina B12 w ciele pełni wiele istotnych funkcji. Do najważniejszych z całą pewnością można zaliczyć wspomaganie procesu tworzenia krwinek czerwonych, a także syntezy DNA. Jest niezwykle istotna dla działania układu nerwowego – to element niezbędny do budowy nerwów oraz neuroprzekaźników.
Ponadto witamina B12 współuczestniczy w odzyskiwaniu witaminy B11 – kwasu foliowego, metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.

Naturalne źródła witaminy B12

Witamina B12 staje się przedmiotem kontrowersyjnych dyskusji poświęconych dietom bezmięsnym. Jej głównymi źródłami są bowiem produkty pochodzenia zwierzęcego. Znaleźć ją można przede wszystkim w:
  • jajach,
  • mięsie czerwonym,
  • drobiu,
  • rybach,
  • serze,
  • mleku.
W mniejszych ilościach witamina B12 spotykana jest w fermentowanych produktach roślinnych oraz algach morskich.

Witamina B12 – dzienne zapotrzebowanie

Dla zachowania zdrowia, organizm człowieka potrzebuje 2 μg witaminy B12 w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona kumulowana w wątrobie – zgromadzone tam zapasy pozwalają na zapewnienie ciału witaminy B12 aż na około 5 lat.

Nadmiar witaminy B12 – co powoduje?

Osoby unikające mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego często martwią się potencjalnym niedoborem witaminy B12. A co z mięsożercami? Czy codzienne jedzenie mięsa, jaj i nabiału może spowodować nadmiar witaminy B12?

Wszystkich, którzy zastanawiają się, czy nadmiar witaminy B12 szkodzi, uspokajamy: jej przedawkowanie graniczy z cudem. Kobalaminy to związki, które są wydalane wraz z moczem. Jeśli więc dojdzie do nadmiaru witaminy B12, organizm sam ureguluje jej poziom.

Trzeba jednak wiedzieć, że nieprzyjemne skutki uboczne mogą wystąpić na skutek przedawkowania suplementów z witaminą B12. Nie jest to jednak wina samej witaminy, a substancji dodatkowych. Najczęściej spotykanym skutkiem nadużywania suplementów z kobalaminą są drobne reakcje alergiczne oraz problemy z trawieniem.

Niedobór witaminy B12

O wiele częstszą sytuacją jest niedobór witaminy B12. Narażeni są na niego wegetarianie i weganie, osoby z chorobami układu pokarmowego oraz stosujące niektóre leki (np. metforminę).

Niedobór witaminy B12 objawia się anemią, czyli niedokrwistością. Ma to związek z zaburzeniem ilości krwinek czerwonych. Osoby chorujące na anemię wykazują ciągłe osłabienie, bladość powłok, problemy z koncentracją i pamięcią.

Innymi skutkami niedostatecznej ilości B12 w organizmie mogą być rozmaite problemy neurologiczne (drętwienie kończyn, zapalenie nerwów), osłabienie odporności, jak również choroby błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Sprawdź także czym grozi niedobór witaminy C.

Suplementacja witaminy B12

Osoby spożywające mięso i nabiał nie muszą zanadto obawiać się niedoboru witaminy B12. Jego poziomowi bacznie powinni przyglądać się wegetarianie i weganie, którym zaleca się stosowanie suplementów z kobalaminą.
Autorka: Joanna Stanuch