Witaminę C można dostarczać organizmowi zarówno z pożywienia, jak i pod postacią suplementu w przypadku jej niedoborów. W artykule opisujemy, jak rozpoznać niedobór tego składnika i kiedy warto sięgnąć po suplementację.
Rola witaminy C w organizmie polega również na tym, że uczestniczy ona w syntezie kortykosteroidów i niektórych neuroprzekaźników, aktywuje wiele enzymów, stymuluje syntezę kolagenu. Kwas askorbinowy ma również wpływ na zdrowie układu krwionośnego. Obniża ciśnienie i przeciwdziała miażdżycy, a także zwiększa wchłanianie żelaza. Ponadto pozytywnie działa na układ nerwowy.
Witamina C jest niezwykle ważna również dla zdrowia i wyglądu skóry. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran i uszczelnia naczynia krwionośne. Rozjaśnia przebarwienia, spowalnia naturalne procesy starzenia. Dodatkowo wzmacnia zęby oraz dziąsła.
Sprawdź także jakie objawy powoduje nadmiar witaminy C.
Skutkiem niedoboru witaminy C może być także większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Ponadto stan taki sprzyja występowaniu zaburzeń psychicznych, anemii oraz częstych krwawień i wybroczeń na skórze.