Data modyfikacji:

Drożdże suche a świeże: jak przeliczyć i jakie są lepsze?

Każdy, kto piecze domowe chleby i bułki, spotkał się kiedyś z dylematem: drożdże suche a świeże – które wybrać? Produkty te różnią się nieco od siebie, ale obydwa powodują wyrastanie wypieków. Jaki jest przelicznik drożdży świeżych na suche i odwrotnie? Jakie mają wady i zalety? Sprawdź!
drożdże suche a mokre

Drożdże suche a świeże – po co są drożdże w wypiekach?

Pieczesz chleby i bułki, a może dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z domowymi wypiekami? Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że do ich przyrządzenia niezbędny jest składnik spulchniający, którym może być zakwas lub drożdże piekarskie. Nieco prostsze w wykonaniu jest pieczywo na drożdżach – składnik ten można dostać w każdym sklepie spożywczym. Warto wiedzieć jednak, że istnieją dwa rodzaje drożdży – suche i świeże. W artykule opisujemy, jakie są różnice między tymi produktami, a także jak je w prawidłowy sposób przeliczać.

Drożdże suche lub świeże powodują fermentację ciasta. Dzięki temu w jego środku wytwarzają się spore ilości dwutlenku węgla, który zwiększa się podczas pieczenia i powoduje rośnięcie chleba, ciasta lub bułek. Wypieki stają się pulchne, lekkie i smakowite.

Które drożdże wybrać – suche czy świeże? Obydwa rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie, na którą opcję się zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących wypieku pieczywa drożdżowego.

Ciasto drożdżowe musi wyrastać w ciepłym miejscu, w którym nie ma przeciągów. Możesz np. postawić miskę pod kaloryferem. Drożdże nie lubią również gorąca, dlatego nie zalewaj ich wrzącą wodą. Poza tym ciasto należy porządnie wyrobić. Ściskaj je i ugniataj. To pobudza drożdże do pracy, a wypiek staje się bardziej miękki i puszysty.

Drożdże suche – zalety i wady

Drożdże suche to wysuszone drożdże spożywcze, które sprzedawane są zwykle w małych paczuszkach. Dzięki temu mają długi termin przydatności do spożycia i nie psują się. Ich największą zaletą jest fakt, że nie trzeba przygotowywać z nich rozczynu. Wystarczy, że dodasz paczuszkę razem ze wszystkimi składnikami ciasta do miski i już!

Niektórzy uważają, że drożdże suche mają mniejszą moc niż te świeże, choć jest to raczej mit. Poleca się je jednak do lżejszych chlebów i ciast. Poza tym są nieco droższe niż klasyczne drożdże świeże.

Drożdże świeże – zalety i wady

Drożdże świeże to klasyczna forma drożdży. Mają charakterystyczny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Niektórzy jednak za nim przepadają i dlatego lubią przyrządzać zaczyn ze świeżych drożdży. Aby zaczęły działać, należy dodać je pokruszone do kubeczka wraz z odrobiną cukru i zalać ciepłym płynem. Po kilkunastu minutach zaczynają pracować.

Drożdże świeże świetnie nadają się do ciężkich, tłustych ciast. Mają jednak swoje wady. Największą z nich jest krótki termin przydatności. Trzeba przechowywać je w lodówce i upewniać się przed użyciem, czy się nie zepsuły. Ponadto bywają kapryśne – czasem rozczyn się nie udaje i trzeba powtarzać procedurę od początku.

Drożdże suche a świeże – przelicznik

Jaki jest przelicznik suchych drożdży na świeże? Jeśli znalazłeś kiedyś w internecie przepis na ciasto lub chleb z użyciem jednego rodzaju, zapewne zastanawiałeś się, jak je zamienić na drugie. Często przyjmuje się, że 25 g drożdży świeżych to 7 g drożdży suszonych instant (mała paczuszka).

Niektórzy natomiast stosują prostszy przelicznik i uważają, że drożdży suszonych powinno być po prostu dwa razy mniej niż świeżych (np. 7 g suszonych i 14 g świeżych). Jeszcze inni odróżniają drożdże suszone od drożdży instant i stosują skomplikowane przeliczniki. Naszym zdaniem spokojnie możesz przyjąć którąś z powyższych, prostszych metod przeliczania drożdży świeżych na suche.
Autor: Olga Wacholc