Drożdże suche a świeże – po co są drożdże w wypiekach?
Pieczesz chleby i bułki, a może dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z domowymi wypiekami? Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że do ich przyrządzenia niezbędny jest składnik spulchniający, którym może być zakwas lub drożdże piekarskie. Nieco prostsze w wykonaniu jest pieczywo na drożdżach – składnik ten można dostać w każdym sklepie spożywczym. Warto wiedzieć jednak, że istnieją dwa rodzaje drożdży – suche i świeże. W artykule opisujemy, jakie są różnice między tymi produktami, a także jak je w prawidłowy sposób przeliczać.
Drożdże suche lub świeże powodują fermentację ciasta. Dzięki temu w jego środku wytwarzają się spore ilości dwutlenku węgla, który zwiększa się podczas pieczenia i powoduje rośnięcie chleba, ciasta lub bułek. Wypieki stają się pulchne, lekkie i smakowite.
Które drożdże wybrać – suche czy świeże? Obydwa rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie, na którą opcję się zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących wypieku pieczywa drożdżowego.
Ciasto drożdżowe musi wyrastać w ciepłym miejscu, w którym nie ma przeciągów. Możesz np. postawić miskę pod kaloryferem. Drożdże nie lubią również gorąca, dlatego nie zalewaj ich wrzącą wodą. Poza tym ciasto należy porządnie wyrobić. Ściskaj je i ugniataj. To pobudza drożdże do pracy, a wypiek staje się bardziej miękki i puszysty.